Druhá liga má nový formát: Orly čekají bitvy s deseti soupeři

Aktuální zprávy
ČT 16. 6. 2022
Zástupci druholigových klubů se dohodli na podobě soutěže pro další sezonu. Třetí nejvyšší soutěž bude rozdělena na Západ a Východ. Celkový vítěz přímo postoupí do Chance ligy. O konečné podobě musí ještě 18. června rozhodnout výkonný výbor Českého hokeje.

Západní a Východní konference. To jsou oficiální názvy dvou nových skupin 2. ligy. Dohromady se soutěže bude účastnit 28 celků, Západní konference bude mít 17 týmů, Východní bude hrát 11 klubů. Start sezóny je naplánován na 17. září.

Západní konference

HC Stadion Vrchlabí, HC Slovan Ústí nad Labem, HC Benátky nad Jizerou, HC Tábor, HC Baník Příbram, HC Kobra Praha, SHC Klatovy, HC Stadion Cheb, IHC Králové Písek, HC Řisuty, HC Letci Letňany, Mostečtí Lvi, HC Wikov Hronov, HC Vlci Jablonec, BK Nová Paka, HC Děčín, Piráti Chomutov.

Východní konference

HC Orli Znojmo, AZ Heimstaden Havířov, HK Ďáblové Nový Jičín, HC Slezan Opava, HC Bobři Valašské Meziříčí, HC ISMM Kopřivnice, SKLH Žďár nad Sázavou, HHK Velké Meziříčí, BK Havlíčkův Brod, SHKM Baník Hodonín, Hokej Vyškov.

Rozdělení týmů do skupin je podle jejich geografického umístění. Zatímco na západě jsou druholigové celky v opravdu hojném počtu, na východě je počet o něco chudší. Původně se měly Východní konference účastnit také Pardubice B, které odkoupily licenci od Dvora Králové nad Labem. Ovšem ty budou nakonec hrát vyšší Chance ligu a místo nich se na druholigové mapě po třech letech znovu objevilo Vrchlabí. Celek z Podkrkonoší je ale podstatně dále, takže byl tým umístěn do Západní konference.

Změny a přesuny licencí

V uplynulém ročníku Chance ligy sestoupily celkem čtyři týmy: Ústí nad Labem, Benátky nad Havířov a Kadaň (tým odstoupil z rozehrané soutěže, a spadl tak automaticky až do příslušné krajské ligy). Bylo tak jasné, že 2. liga přivítá minimálně tři nováčky z vyšší soutěže.

V kvalifikaci o postup do 2. ligy hrané ve dvou skupinách zvítězili Chomutov a SHKM Baník Hodonín. Drtiči Hodonín, druhý hodonínský klub, prodal svou licenci do Vyškova, kde tak vzniká nový A-tým s názvem Hokej Vyškov a má úzce spolupracovat s prvoligovým Zlínem. Kometa Brno B po jednom roce existence ukončila svou činnost, právo na účast v soutěži tak putovalo do Znojma.

Rodos Dvůr Králové nad Labem, účastník superfinále o účast v baráži o Chance ligu v poslední sezóně prodal svou licenci pardubickému Dynamu. To bude ovšem hrát se svým B-týmem 1. ligu v Chrudimi, do nižší soutěže tak poslalo po třech letech zpátky Vrchlabí. A konečně při hlasování Asociace druholigových klubů bylo nakonec schváleno zpětné přijetí týmu původně sestupujícího klubu HC Řisuty.

Systém soutěže

Základní část Východní konference bude hrána čtyřkolově, každý s každým dvakrát doma i venku. Týmy po základní části umístěné na 7. - 10. místě budou hrát předkolo play-off na dvě vítězná utkání. Z toho vyjdou dva vítězové, kteří postoupí do čtvrtfinále. Týmy po základní části umístěny na 1. - 6. místě + vítězové předkola se utkají ve čtvrtfinále play-off hraném na 3 vítězná utkání (D, D, V, V, D). Začínat se bude u lépe postaveného celku tabulky po základní části. Semifinále a finále konference bude taktéž hráno na 3 vítězná utkání (D, D, V, V, D). Začínat se bude u lépe postaveného celku tabulky po základní části.

První polovina základní části Západní konference bude hrána dvoukolově, každým s každým jednou doma i venku. Druhá polovina základní části Západní konference bude hrána následovně: týmy umístěny na 1. - 6. místě se utkají dvoukolově (D, V) o pozice do čtvrtfinále. Týmy umístěny na 7. - 12. místě se utkají dvoukolově (D, V) o pozice do předkola play-off. Týmy umístěny na 13. - 17. místě se utkají dvoukolově (D, V) o udržení v 2. lize.

Týmy po základní části umístěny na 7. - 10. místě budou hrát předkolo play-off na dvě vítězná utkání, z toho vyjdou dva vítězové, kteří postoupí do čtvrtfinále. Týmy po základní části umístěny na 1. - 6. místě + vítězové předkola se utkají ve čtvrtfinále play-off hraném na 3 vítězná utkání (D, D, V, V, D). Začínat se bude u lépe postaveného celku tabulky. Semifinále a finále konference bude taktéž hráno na 3 vítězná utkání (D, D, V, V, D). Začínat se bude u lépe postaveného celku tabulky.

Vítězové Východní a Západní konference se spolu střetnou ve finále celé 2. ligy. Série bude hrána na 4 vítězná utkání (D, D, V, V, D, V, D). Vítěz se stane mistrem 2. ligy a postoupí přímo do Chance ligy. Týmy umístěny na 17. místě Západní konference a na 11. místě Východní konference automaticky sestupují do příslušné krajské soutěže. O návrhu, aby druholigová sezona 2022-23 byla nesestupová, čímž by se v příští sezoně soutěž rozšířila na 30 mužstev, se zatím nehlasovalo. V tuto chvíli tedy zatím platí, že týmy, které po základní části skončí na posledních místech, sestoupí do Krajské ligy.

NEWSLETTER