Mistrovství světa, NHL i KHL: novým koučem Orlů je velezkušený Glen Hanlon!

Aktuální zprávy
ÚT 9. 11. 2021
Do Znojma míří velká trenérská osobnost. Na lavičku Orlů se postaví Glen Hanlon, bývalý trenér Washingtonu Capitals i národních týmů Švýcarska, Slovenska a Běloruska. Zkušený Kanaďan posílí dvojici Jiří Beroun a Tomáš Jakeš.

Pohled na profesní životopis čtyřiašedesátiletého Kanaďana je úctyhodný. Rodák z Manitoby sám hrál aktivně hokej na pozici brankáře a v roce 1977 byl draftován do NHL Vancouverem jako 40. celkově. V nejslavnější lize světa pak odchytal víc jak 500 utkání za Vancouver Canucks, New York Rangers a Detroit Red Wings. Právě v Detroitu si v sezóně 1987/88 připsal čtyři čistá konta, tehdy nejvíc v celé lize. V tehdejší ofenzivní NHL úctyhodný počin.

“Rozhodl se ale pro nás i proto, že se znal s Mirkem Fryčerem a o klubu toho díky němu ví hodně.“

Pavel Ohera (prezident klubu)

Záhy po konci aktivní kariéry se vydal na trenérskou dráhu. Začínal ve Vancouveru jako asistent, později přebral už jako hlavní kouč farmu v Portlandu, kde byl v roce 2000 vyhlášen nejlepším trenérem AHL. V roce 2004 si jej vybral Washington Capitals, kde odtrénoval tři sezóny. Následoval přesun do Evropy a angažmá v Jokeritu Helsinky, nejbohatším finském klubu.

Už v době koučování v NHL působil aktivně na mezinárodní scéně. Od roku 2005 vedl čtyři sezóny národní tým Běloruska, následovalo angažmá na Slovensku, opět v Bělorusku a ve Švýcarsku. Hanlon se zúčastnil celkem osmi světových šampionátů, což je číslo, s kterým se může měřit jen málokterý trenér.

Po dvou sezónách v roli generálního manažera juniorských Vancouver Giants jej opět zlákala Evropa: dva roky vedl maďarský Miškolc ve slovenské extralize, loňský ročník začal jako hlavní trenér Krefeldu v německé lize, než rezignoval kvůli mizerné finanční situaci týmu. Nyní přichází do Znojma, s nímž jej pojí přátelský vztah se zesnulým Miroslavem Fryčerem.

„Glen Hanlon je velká trenérská osobnost, která měla samozřejmě více nabídek, dokonce i z dalších klubů ICE Hockey League. Rozhodl se ale pro nás i proto, že se znal s Mirkem Fryčerem a o klubu toho díky němu ví hodně. Cítili jsme, že potřebujeme anglicky mluvícího kouče i kvůli lepší komunikaci se zahraničními hráči. Zároveň pomůže Jirkovi Berounovi s Tomášem Jakešem, kteří před sebe dostali v létě obrovsky těžký úkol a poprali se s ním se ctí," konstatuje prezident klubu Pavel Ohera.

Statistiky a trenérskou kariéru Glena Hanlona můžete vidět zde.