Orli letí na Sibiř, odehrají přípravné duely s Jupiky i Čukči

Aktuální zprávy
ST 1. 4. 2015
Příprava znojemských hokejistů na novou sezónu dozná netradičního zpestření. Orli odletí v polovině dubna na soustředění na Čukotský poloostrov na Sibiři, kde sehrají tři přípravné duely s Eskymáky a místními obyvateli.

„Minulý rok v srpnu jsme odehráli velmi kvalitní utkání s ruským Chabarovskem. Hráči poznali poněkud jiný hokej než ten, na který jsou zvyklí v Evropě. Shodli jsme se na tom, že zápas nás kvalitně připravil na sezónu, a tak jsme se rozhodli posunout to letos ještě dál a za čtrnáct dní odletíme na Sibiř,“ prozrazuje zdroj z klubu.

Trenér Jupiků Natar Ungalaaq

Cílovou destinací je poloostrov Čukotka, kde Orli stráví deset dní. Nejméně tři dny zabere cesta tam i zpět. „Je tam hodně šamanů, kteří uznávají spoustu pro nás nepochopitelných rituálů. Pojídají například muchomůrky červené. Ty jim pomáhají dostat se do mytických stavů,“ varuje Vilém Jarabáček, majitel cestovní kanceláře Dobrodruh, která hokejistům soustředění zprostředkuje.

„S námi se ale výprava Znojma nemusí bát. Budou konzumovat výhradně osvědčené potraviny, jako je například sobí či rybí maso. Když budou chtít, mohou si i sami něco ulovit,“ směje se Jarabáček. „Pro hráče je to výborný trénink běžet s oštěpem například za sobem. Nejen, že posílí dolní i horní končetiny, ale zároveň připraví část večeře,“ říká s kamennou tváří člověk z klubu.

Kromě tréninku odehrají Orli na Sibiři i tři přípravné zápasy. Střetnou se s Jupiky (Eskymáky) i s místními Čukči. „S Čukči musíme hrát až těsně před odletem. Kdybychom vyhráli, mohlo by se stát, že na nás jejich fanoušci sešlou nějakou kletbu. To nemůžeme dovolit a případně vzít nohy na ramena co nejrychleji to půjde,“ upozorňuje.

Ubytování zařídí Eskymostav, který již nyní připravuje devět speciálních iglú.

Jak se nám podařilo zjistit, místní hokejisté jsou velmi tvrdí muži. Výstroj zde neznají, hokejky i brusle si vyrobili sami v chatrči. „Žádné ústupy neplánujeme, nastoupíme na ně v plné polní,“ pokračuje.

Dobrou prověrkou na duel s Čukči budou pro Orly dva zápasy s Jupiky. Těch už na Sibiři tolik nežije a jejich hokejový klub Kumak, což v češtině znamená veš, se v důsledku globálního oteplování postupně rozpadá. „Je to pro nás obrovská příležitost, jak s hráči proniknout do Evropy, a tak doplníme náš tým o Eskymáky z nedaleké Aljašky,“ prozrazuje Natar Ungalaaq, trenér Jupiků.

Kde budou Orli bydlet? „S ubytováním na Čukotce je velký problém. Místní obyvatelé nemají dostatek chatrčí, a tak profesionální firma Eskymostav pracuje na dodání devíti iglú. Pro trenéry a funkcionáře budou připraveny dvě speciální iglú s venkovní vířivkou. Hráči budou bydlet po třech nebo čtyřech,“ dodal na konec Jarabáček.

Pro zajímavost přidáváme rozhovor s Richardem Pavlikovským z července 2014. Jako by to znojemský obránce předpověděl - článek zde.

NEWSLETTER