Na ledě jsme ještě hodně syroví, hodnotí první dny v bruslích Jakub Grof

Rozhovory
ST 23. 7. 2014
Třiatřicetiletý Jakub Grof se svým příchodem do Znojma stal jedním z nejostřílenějších zadáků týmu. Ligové starty sbíral převážně na české hokejové půdě, v posledních dvou letech okusil i zahraniční kluziště. V dresu Orlů spojí českou i mezinárodní scénu v jednu. "Chvíli potrvá, než se dostaneme do tempa. Ale už jsme se všichni těšili," říká po prvních trénincích Grof.

Jak proběhl váš příchod do Znojma?
Po minulé sezóně jsem se vrátil domů a tak nějak jsem pokukoval po novém angažmá. Ozval se mi pan Dočekal a nabídl mi Znojmo. Já neváhal a jsem tady. A jsem za to rád.

Jakou podobu má vaše smlouva?
Domluvili jsme se prozatím na ročním kontraktu s opcí. Pak uvidíme, jak to bude dál.

Absolvoval jste individuální přípravu, proč jste zvolil tuto formu?
Já jsem posledních pár let zvyklý připravovat se sám. S týmem jsem ale byl na soustředění v Jeseníkách, kde jsme se všichni poznali. Takže teď po příjezdu do Znojma není žádný problém. Myslím, že je to v klidu.

Je to tedy tak, že vám individuál plně vyhovuje?
Ano, vím, co mé tělo potřebuje. Věnuji se tak věcem, které mi potom v sezóně rychle docházejí nebo mi chybí. Posledních pár let jsem to takto dělal a bylo to dobrý, takže jsem byl rád, že mi trenéři dovolili, abych se mohl připravovat sám doma v Olomouci.

Máte za sebou první tréninky na ledě, jaké jsou dojmy?
Na ledě jsme zatím ještě hodně syroví, samozřejmě je to začátek. Nebyli jsme čtyři měsíce na ledě a bude trvat dva, tři týdny, než se opravdu dostaneme do nějakého tempa. Myslím ale, že jsme se všichni těšili.

Před příchodem do Znojma jste strávil dva roky v zahraničí – v německém Landshutu a italské Cortině – byla to pro vás přínosná angažmá?
Nejdřív jsem byl trochu v rozpacích, že jsem skončil v Chomutově. Ale na druhou stranu děkuji za zkušenost hrát v těchto dvou týmech, ve dvou různých zemích. Poznal jsem spoustu dobrých hráčů, spoustu dobrých lidí. A dalo by se říct, že i jinou kulturu. Itálie byla velice zajímavá a Cortina je tamní Špindl, i když samozřejmě na trochu jiné úrovni. Hokejově se to ale například s českou ligou srovnávat nedá.

Jak byl v Itálii vnímán bleskový vstup Bolzana do EBEL?
Co jsem zaznamenal nějaké postřehy hráčů, tak to vnímali spíš negativně. Počet týmů v lize klesl, navíc Itálie spadla z A skupiny MS. Některým týmům teď zakázali hrát druhou rakouskou ligu. Takže celkově vstup Bolzana do EBEL úplně nevítali. Hlavně se také ví, že Bolzano není finančně úplně nejsilnější, ale to už je jejich boj.

Ligu teď čeká pár změn, asi největší bude zkrácení středního pásma...
Určitě to zatraktivní hru, ale pro nás to bude ze začátku trochu nezvyklé. Půjde o to, abychom si rychle přizpůsobili. Už jen při pohledu z tribuny je jasné, že hřiště se diametrálně změnilo. Jsou to tři metry, takže je to poznat. Uvidíme, jak to bude fungovat. Myslím, že teď budou hodně rozhodovat přesilovky a oslabení.

Pro vás jako pro obránce je to pozitivní změna?
Do útoku dobrý, v obraně to teď bude náročnější. (úsměv)

Máte už ve Znojmě vyřešené bydlení?
Domlouvali jsme se Ondrou Fialou, že spolu budeme na jednom bytě, protože jsme z jednoho města. Jsem rád, že to takhle vyšlo, takže s bydlením žádný problém.

Na znojemském stadionu stále probíhají úpravy, sledujete je?
Já si pamatuji znojemský zimák ještě z extraligy, takže už to asi nějakou změnu chtělo. Určitě se těšíme. Budou nové mantinely, nová plexiskla, vypadá to líp. Navíc nové osvětlení, takže to bude perfektní.

NEWSLETTER