EBEL představuje světový unikát: rozhodčí na tribunách

Dění v hokejovém světě
PO 1. 4. 2013
<em>Znojmo, Ulánbátar</em> - Ještě před dohráním finálové série letošní sezóny představuje vedení Erste Bank Eishockey Ligy unikátní projekt pro nadcházející ročník. Po konzultacích s mezinárodními hokejovými odborníky došlo k závěru, že rozhodčí nově nebudou při zápasech přítomni na ledě, ale usazeni v hledišti mezi běžnými diváky. „Věříme, že tak dojde ke zlepšení kvality posuzování zákroků,“ prohlašuje zástupce rakouských rozhodčích Vladimir Schlehaczka.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Četné stížnosti klubů i nespokojené reakce fanoušků na výkony sudích nezůstaly bez odezvy. Vedení mezinárodní EBEL začalo přemýšlet nad tím, jak systém rozhodování utkání zlepšit a inovovat. Možné řešení našlo v zahraničí. Hlavní rozhodčí přesune na vybraná místa na tribuně stadionu, kde budou mít lepší přehled o hře a nebudou nuceni uhýbat všudypřítomným hráčům.

foto
⇒  Dosavadní pokusy o přemístění rozhodčích z ledu byly nesmělé

Rozhodčí nezmizí z ledu úplně. Čárová dvojice zůstane i nadále na hrací ploše s hráči a bude zajišťovat přerušení hry, vhazování a v případě potřeby uklidňování vypjatých situací. Veškeré tresty a vylučování ale budou mít plně v kompetenci jejich kolegové na tribunách. Spojení bude probíhat pomocí komunikačního zařízení podobného tomu, jaký používají rozhodčí například ve fotbale.

Diváci se mohou těšit na několik nových atraktivních prvků. Díky komunikačnímu zařízení budou hlavní rozhodčí moci vstoupit přímo do zvukového systému na zimních stadionech, a obhájit tak svůj verdikt. „Nemáme pochyb o tom, že diváci takové vysvětlení uslyší rádi. Rozhodčí z tribun často slyší pokřiky jako ´Co to pískáš?´ Teď na ně konečně budou moci adekvátně odpovědět,“ vysvětluje Schlehaczka.

EBEL zavádí podobný systém jako vůbec první profesionální hokejová liga na světě. Inspirací jí v tomto byla nejvyšší soutěž v Mongolsku. Tam byly kvůli velkým vzdálenostem a nedostatku rozhodčích informace o utkání přenášeny přes širé stepi pomocí kouřových signálů až k domovu nejbližšího kvalifikovaného sudího, který svůj verdikt následně stejným způsobem vyslal zpět na místo utkání.

Jednání v Monogolsku
» Společné jednání zástupců EBEL, IIHF a mongolského hokeje

Některá vyhecovaná utkání s hromadnými bitkami se takto sice hrála několik dnů, EBEL ale podobné problémy nepřipouští. „Moderní komunikační zařízení a přítomnost sudích přímo na stadionu zajistí jejich okamžitou reakci. Hra bude mít rychlý spád,“ ujišťuje Vladimir Schlehaczka. „Systém na společném jednání zástupců schválili také zástupci IIHF, nic tedy nebrání jeho nasazení v nadcházejícím ročníku,“ dodává.

Nezbývá tedy než se těšit na září. Nový ročník EBEL už nyní slibuje spoustu překvapení.

Foto: Xinhua NA, IIHF

NEWSLETTER