Orlím zrakem: Burke Henry vs. Curtis Murphy

Statistická smršť
ČT 27. 12. 2012
<em>Znojmo</em> - Dva kanadští rodáci. Dva zkušení obránci svých týmů, kteří se představili i v NHL. Znojemský Burke Henry a zadák Černých křídel Curtis Murphy. Oba se ve středečním souboji na jihu Moravy uvedli jako členové prvních formací, oba strávili na ledě řádnou porci času. Na jejich hru jsem se zaměřili podrobněji. V následujícím článku si tak můžete přečíst, jak se vybrané dvojici dařilo.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Burke Henry

Třiatřicetiletý Henry patří k nejostřílenějším obráncům ve znojemské sestavě. Právě kvůli jeho zkušenostem si jej vedení klubu před sezónou vybralo jako jednu z největších posil. Kanadský zadák působil až do poloviny roku 2005 výhradně v zámořských soutěžích. Většinu zápasů odehrál v nižších ligách, připsal si však také třicet devět utkání v NHL v dresu Chicaga Blackhawks. Poté odešel hledat další výzvy do Evropy, nastupoval ve finské SM-liize či švédské Elitserien.

Sto jednadevadesát centimetrů měřící Henry se na jihu Moravy objevil během letní přestávky před startem ročníku 2012/2013. Již tehdy měl za sebou působení v EBEL, kde hájil barvy Salzburgu či Lublaně. V kádru Orlů doposud odehrál dvacet devět utkání, v nichž si připsal třináct bodů (3 + 10), patří tak do trojice nejproduktivnějších obránců týmu.

foto
Burke Henry je nejzkušenějším bekem Orlů

Na letošní zápolení s Linzem nemá urostlý Kanaďan právě ty nejlepší vzpomínky. Utkání 5. kola mezi Znojmem a Černými křídly Henry nedohrál kvůli obnovenému zranění kolene. Následně musel vynechat další tři zápasy. Momentálně se znojemská „44“ usídlila v první obranné dvojici s Martinem Pláňkem, v tomto složení spolu odehráli také středeční zápas.

Henry strávil na ledě více jak sedmnáct minut. Byl v centru dění u prvního inkasovaného gólu Znojma, kdy nechal proklouznout navracejícího se z trestné lavice Philippa Lukase, jenž poté v samostatném úniku skóroval. Naopak plusový bod si připsal při trefě Ondřeje Fialy, která zajistila obrat v utkání. Sám se pokusil ohrozit bránu soupeře třikrát – jedna střela byla zblokována, jedna mířila mimo tyče a jednou ránou přinutil k zákroku gólmana LeNeveu.

Několikrát se také objevil v přesilovkové sestavě. Jeho nejdelší střídání spadá do závěrečné třetiny – 1 minuta a 32 vteřin. V utkání se vyvaroval faulů.

Curtis Murphy

Sedmatřicetiletý Curtis Murphy patří k nejzkušenějším obráncům Erste Bank Eishockey ligy. Během své kariéry prošel nižšími zámořskými soutěžemi, v nichž se potkával právě i s Burkem Henrym. Stejně jako znojemský zadák také Murphy naskočil v sezóně 2002/2003 do utkání v NHL.

Curtis však kvůli své výšce – pouhých sto sedmdesát čtyři centimetry – měl ztíženy šance prosadit se v nejslavnější hokejové soutěži na světě. Ročník 2004/2005 odehrál za ruskou Jaroslavl. Poté se na delší dobu usídlil ve švýcarském Langnau, kde patřil ke stabilním hráčům místního mužstva.

foto
Curtis Murphy

V roce 2011 kývl na nabídku rakouského Linzu. Status jednoho z nejproduktivnějších zadáků loňské sezóny potvrzuje i letos. Se ziskem dvaceti sedmi bodů (5 + 22) je nejen nejproduktivnější obránce týmu, zároveň také patří do nejlepší pětice v rámci celé soutěže. Navíc doposud nevynechal žádné utkání.

Murphy odstartoval do středečního souboje se Znojmem s vervou. Již ve svém prvním střídání orazítkoval tyč Kacetlovy klece. Také nadále byl ve střelbě aktivní a celkově ohrozil domácího gólmana hned třemi střelami. Další jeho dvě rány byly zblokovány.

Také kanadský bek ve službách Černých křídel si počínal čistě. V utkání si však nepřipsal žádný bod, přestože pravidelně nastupoval v početních výhodách svého týmu. Největší porci času strávil na ledě ve druhé třetině, v níž rovněž zaznamenal své nejdelší střídání – 1 minuta a 30 vteřin. Avšak ani Murphyho jistota při rozehrávce a fakt, že při jeho pobytu na kluzišti Linz ani jednou neinkasoval, nezměnily nic na prohře celku z Horních Rakous.

Henry vs. Murphy v číslech

Burke Henry Curtis Murphy
17:18 Čas na ledě celkem 17:52
7:32 - 1. třetina 6:25
4:38 - 2. třetina 7:05
5:08 - 3. třetina 4:22
1:32 Nejdelší střídání 1:30
0:07 Nejkratší střídání 0:20
0 Góly 0
0 Asistence 0
0 min. Vyloučení 0 min.
1 / 1 / 1 Střely (na branku / mimo branku / zblokované) 3 / 0 / 2
20 / 6 Přihrávky (úspěšné / zkažené) 17 / 4
4 / 2 Puky (získané / ztracené) 5 / 3
1 Hity 3

NEWSLETTER