ICE Hockey League - pá 5. 11. 2021
Salzburg

Znojmo na Red Bull nestačilo a připisuje si domácí prohru

Znojemští hokejisté sice vstřelili první gól utkání zásluhou Radka Prokeše, pak už ale převzal iniciativu Salzburg a postupně si vybudoval čtyřgólový náskok. V závěru už jen výsledek kosmeticky upravil na konečných 2:5 Josh Brittain.

Na znojemském ledě začali aktivněji hosté, již po pár vteřinách hry zavařil Orlům před bránou Lo Verde, o chvíli později následoval únik Maiera a do třetice to zkoušel po chybné rozehrávce z předbrankového prostoru Järvinen. Gólman Groh tak začal utkání ve velkém stylu. Jako první však inkasoval jeho kolega na druhé straně. Z první velké šance poslal Radek Prokeš kotouč mezi nohy maskovaného muže Salzburgu. Odpověď Red Bullu ale přišla velmi rychle. Po vyhraném vhazování v útočném pásmu pálil z vrcholu kruhu Jakub Borzecki. Po šesti minutách tak na časomíře svítilo opět vyrovnané skóre 1:1.

Rakouský tým se znovu vrátil k aktivnímu stylu a brzy byl po zásluze odměněn. Střelu od modré čáry Groh vyrazil do prostoru, kde operoval Oskar Maier, pro kterého nebyl problém puk dorazit za brankovou čáru. Zaskočení Orli svému soupeři nestíhali, přišla tak třetí pohroma. Další rána od modré čáry prolétla skrz chumel těl až za záda bezmocného gólmana. Trefa byla připsána Paulu Huberovi. Znojemští mohli záhy kontrovat, ve dvou rychlých brejcích krátce po sobě vždy přihrával Luciani svým spoluhráčům Prokešovi a Gorčíkovi do předbrankového prostoru, žádný pokus se však neujal. Domácí ke konci úvodního dějství sešlápli plyn, do kabin ale odcházel výrazněji spokojenější Salzburg.

Hned po návratu provětral lapačku Tolvanena rozjetý Tomáš Svoboda, ze všech možných pozic se snažil hrozit i Luciani, znojemským útočným plánům chybělo to nejdůležitější – důrazné zakončení. Navíc přicházely čím dál častěji hrubky v obranné činnosti Orlů, které nemohly zůstat nepotrestány dlouho. Po dalších zmatcích v defenzívě tak poslal svůj tým do třígólového vedení Florian Baltram. Hra začala postupně ztrácet na tempu, Znojemští měli velké problémy udržet se delší časový úsek v útočné třetině. Znovu tak spoléhali hlavně na brejky, z kterých však v tomto utkání zakončovali velmi nepřesně.

Příjemným osvěžením konce druhé části byly dvě zajímavé šance Znojemských. Přečíslení Němce a Tomáše Svobody sice ještě neskončilo přímým ohrožením salzburgské klece, ale kombinace Lucianiho a Gorčíka, po níž český forvard neproměnil tváří v tvář Tolvanenovi, zvedla fanoušky ze sedaček. Snížení měl v početní výhodě na své hokejce Tomáš Svoboda, ovšem po prudké přihrávce nedokázal z úhlu přesně usměrnit kotouč. Pokud chtěli Orli ještě myslet na body, měli před sebou velmi náročnou třetí část hry.

Tu navíc začínali v doznívajícím oslabení, které hokejisté Red Bullu završili v pořadí již pátou trefou. Ta byla připsána Peteru Schneiderovi, i když plachtící kotouč srazil za záda Groha domácí hráč. Znojemský gólman byl i nadále ve větším zápřahu, skvěle si poradil s osamoceným Järvinenem před svým brankovištěm, po pokusu Maria Hubera dokonce zvonila i tyč. Orli stále častěji naráželi na jen těžko prostupnou defenzívu Salzburgu, stále sice toužili po snížení a alespoň to jim bylo částečně přáno. V početní výhodě přidal druhou branku svých barev střelou na vyrážečku Josh Brittain. Na domácím ledě tak Znojmo podlehlo rakouskému týmu 2:5.

Ohlasy trenérů

Jiří Beroun (Znojmo): V první řadě bych se chtěl omluvit fanouškům za to, co jsme tu dnes předvedli a poděkovat jim, že i přes náš výkon fandili až do konce. Nefungoval nám systém, pořád jsme někam ujížděli a schovávali se. První a třetí třetina byly šílené, ve druhé jsme pár šancí měli. Byl to opravdu špatný zápas. Na takové úrovni se nemůžeme vymlouvat na to, že to byl druhý zápas ve dvou dnech. Navíc je teprve šestnácté kolo.