Historie hokeje ve Znojmě #2: Výstavba zimního stadionu

Aktuální zprávy
SO 9. 1. 2021
Plánovat výstavbu zimního stadionu začal Okresní národní výbor ve Znojmě již v první polovině šedesátých let. V roce 1966 dokonce vznikl model sportovního a kulturního zařízení. Měl mít tribuny po všech stranách. I vedlejší budova měla vypadat trochu jinak než ta dnešní.

Tento článek je součástí seriálu Historie hokeje ve Znojmě, který vám přináší web hcorli.cz díky spolupráci s Radkem Chromým, autorem knihy Historie znojemského hokeje. První díl si můžete přečíst zde.


Že je ve Znojmě potřeba vybudovat zimní stadion bylo všem, kteří se motají okolo hokeje, jasné dlouho. Při TJ Znojmo vznikla komise pro výstavbu zimního stadionu. Její členové byli pánové Hampapa, Šimeček, Reich, Jan Růžička, Jaroslav Růžička a ing. Boudný.

V úterý 7. listopadu 1967 v 10 hodin dopoledne byly ukončeny přípravné práce a terénní úpravy na dnešní Dvořákově ulici a předsedou Městského národního výboru Antonínem Kunešem položen základní kámen nového zimního stadionu. Původní projekt počítal s kopií stadionu v Gottwaldově (Zlíně). Ledová plocha měla být k dispozici v zimě 1969 a poté měla pokračovat výstavba dalších sportovních a kulturních zařízení. Po snížení rozpočtu měl být postaven stadion pouze podobný tomu zlínskému.

Pracovní tempo bylo vysoké. V srpnu 1969 byl instalován a zprovozněn diesel agregát, jako záložní zdroj elektrické energie. Kolektiv soudruha Jandejska z ČKD pokračoval v montáži chladícího zařízení. Bylo položeno a zapuštěno 22 kilometrů bezešvých trubek z válcoven v Chomutově.

Vedoucím stavby zimního stadionu byl Jaroslav Haindl. Na stavbě se samozřejmě podíleli i brigádníci, jak to tehdy v akcích „Z“ bylo zvykem. První termín pro slavnostní otevření byl stanoven na 6. prosince 1969. Další termín byl 13. prosince 1969, ale i ten byl Přehnaně optimistický byl i ten následující, 13. prosince 1969. Stavba ledové plochy se nakonec táhla až do října 1970. Zima na přelomu 60. a 70. let byla tuhá, a tak stavba stála.

Jak ironické. Dokud ve Znojmě umělý led nebyl, byla zima k hokejistům příznivá. A když bylo potřeba stavbu vymodleného zimního svatostánku dokončit, zima po letech udeřila v plné síle. Okresní i městský národní výbor však v říjnu 1970 chystaly zahájení zkušebního provozu, což se i stalo.

Na přelomu října a listopadu vydalo Znojemsko článek, jehož historická hodnota je nevyčíslitelná.

Znojemsko

Vše však nebylo tak růžové jak se původně zdálo být. Ledová plocha byla plně funkční, ale její okolí ještě řadu let připomínalo staveniště. Dostavba se táhla, spoléhalo se hlavě na mimosezonní akce "Z".

V roce 1976 se začala projektovat a nakonec i stavět střecha zimního stadionu. Z tohoto důvodu se ve Znojmě hokej v sezoně 1976/1977 vůbec nehrál, všechna družstva odehrála svá utkání na hřištích soupeřů.

Ve fotogalerii níže se můžete podívat na unikátní snímky z výstavby zimního stadionu, jejichž autorem je Zdeněk Holub.

Fotogalerie

NEWSLETTER