Orli versus liga: oblíbený Innsbruck, začarované Bolzano

Statistická smršť
NE 12. 4. 2020
Jedno z oblíbených a často používaných sportovních klišé říká "někdy se daří, někdy se nedaří". Asi těžko jej lze popřít, při pohledu na výsledky Orlů v uplynulém ročníku Erste Bank Eishockey Ligy ho ale určitě můžeme zpřesnit. Proti Innsbrucku se daří, proti Bolzanu se nedaří.

Asi to pro znojemské fanoušky není úplně překvapení, s oběma celky se Orli v letošním ročníku utkali mnohokrát a daný trend byl patrný. Čísla však tento dojem jednoznačně potvrzují a obecně odhalují několik dalších zajímavých trendů. Těm se budeme věnovat v následujících dnech a týdnech. Pro začátek se v dnešním díle podíváme na to, jak se Orlům dařilo proti jednotlivým soupeřům v uplynulé sezóně 2019/2020.

Zatímco svého času byl znojemský klub za "Jánošíky", kdy bohatým klubům bral a chudým dával, letos toto pravidlo rozhodně neplatilo. Průměrné bodové zisky českého celku víceméně kopírovaly konečnou tabulku. Jinými slovy, proti silným celkům se dařilo méně, proti slabším více. Neplatilo to ale stoprocentně.

Graf výše znázorňuje bodové zisky na zápas. Jinými slovy, kolik bodů Orli průměrně získali za každé utkání s daným soupeřem. Fanoušci Innsbrucku by měli zavřít oči. Se Znojmem se letos utkali šestkrát. Třikrát doma, třikrát venku. Počet získaných bodů? Nula. Jinými slovy, Znojmo si ze vzájemných utkání proti Žralokům odneslo všechny body, celkem 18. Málo vídaná událost.

Výbornou bilanci si Znojemští připsali i proti Dornbirnu a svému dlouhodobě oblíbenému (jinak velmi silnému) Linzi. Bilance Orlů právě s tímto soupeřem patří k největším anomáliím celé ligy, ale o tom více až v příštích článcích. Pozitivní bilanci (nad 1,5) si Jihomoravané drželi i proti Villachu, naopak získali méně bodů než Fehérvár. Jeden bod na utkání proti silné trojce Salzburg, Graz, Klagenfurt není překvapením ani propadákem.

Tím se dostáváme na druhou stranu grafu, kde marně hledáme dva sloupečky. Ony tam totiž nejsou. Proti Vídni ani Bolzanu letos Znojemští nezískali ani bod. Budiž, s Vídní se utkali čtyřikrát, dvakrát podlehli o gól. Ovšem proti Bolzanu to letos bylo tzv. "velký špatný" v útoku i obraně. Sedm utkání včetně nedohraného čtvrtfinále, skóre 7:32 (!). Jinými slovy, pouze jeden vstřelený gól na zápas, zato 4,5 inkasovaných. Jednoznačná noční můra.

Trend potvrzuje i graf vstřelených gólů na zápas. V případě Innsbrucku tlačí průměr vzhůru podzimní vítězství 9:3, utkání s Linzem dlouhodobě nabízejí ofenzivní podívanou. Přes solidní defenzivu Vídně se Znojmu nikdy neprosazovalo dobře a o případu Bolzano už v tomto článku radši mluvit nebudeme. Naopak velmi solidní je průměr 3 vstřelených gólů proti nejlepší obraně ligy z Klagenfurtu. Ano, v jednom utkání vyšli Orli střelecky naprázdno. Jinak ale historicky nejúspěšnějšímu rakouskému klubu nasázeli tři, tři a dokonce šest branek (mimochodem, prosincové televizní zápasy ve Znojmě Klagenfurtu nejdou – loni inkasovali 8, letos 6 branek).

No a konečně pohled na opačnou stranu kluziště, na inkasované branky. Proti dvěma nejhorším týmům ligy ze západu Rakouska i proti Villachu si Znojemští počínali velmi dobře, ani tři inkasované branky od ofenzivní mašiny z Linze nejsou vůbec špatným výsledkem (obzvlášť pokud mrknete výše, kolik gólů Orli proti stejnému týmu vstřelili).

Dál v grafu už jsou čísla smutnější, často zatížená jednou výraznější porážkou. V posledních sezónách se proti znojemské defenzivě hodně daří Grazu, který jinak nepatří mezi úplně nejofenzivnější celky. Je faktem, že v konečné tabulce po základní části měly více inkasovaných branek než Znojmo pouze týmy, které se v tabulce nacházely pod ním.

Na závěr ještě jedno číslo, které EBEL řadí tradičně mezi nejofenzivnější ligy v Evropě. A to je průměr vstřelených branek na zápas, který se letos opět vyšplhal velmi vysoko, až na hodnotu 5,8.

NEWSLETTER
casino siteleri