Devět let od titulu: jak se prosadili juniorští mistři?

Juniorský hokej
PO 30. 3. 2020
Přesně před devíti lety, 30. března 2011, zvedli znojemští mladíci nad hlavu mistrovský pohár pro nejlepší juniorský tým Česka. Podívali jsme se na budoucí kariéry tehdejších účastníků: od extraligových hvězd až po ty, pro něž bylo finále posledním zápasem kariéry.

Znojemská juniorka pod vedením trenérů Martina Stloukala a Rudolfa Cakla tehdy hokejovou veřejnost překvapila. Nestává se často, aby juniorský titul vyhrávaly kluby, jejichž A-mužstvo nepůsobilo v extralize. Dospělí Orli tehdy kroutili druhý (jak se později ukázalo, tak i na dlouhou dobu poslední) rok v první lize, neměli na rozdávání, a tak někteří hráči z juniorky výrazně pomáhali i mezi seniory.

A-tým se třemi formacemi v play-off 1. ligy vyřadil Benátky nad Jizerou a následně v šestizápasové sérii srdnatě bojoval proti favorizované Jihlavě, juniorské play-off vrcholilo až poté. I díky tomu mohli diváci na znojemském ledě vidět všechny budoucí hvězdy včetně Ondřeje Kacetla, Martina Pláňka, Tomáše Rachůnka, Richarda Jarůška a dalších.

“Bylo to fantastické. Měli jsme silnou partu kluků a podařilo se nám to dotáhnout tam, kam jsme chtěli, tedy až k titulu.“

Jan Trojan (tehdejší kapitán juniorského týmu a současný kustod Orlů)

V play-off hrané na dva vítězné zápasy znojemský tým nejprve vyřadil ve čtvrtfinále Slavii, v semifinále Zlín a ve finále poté porazil i Karlovy Vary. Všechny série se hrály na maximální možný počet tří utkání. Rozhodující finále pak na znojemském stadionu sledovaly téměř dva tisíce diváků.

» Výsledky juniorů z mistrovské sezóny 2010/11
» Soupiska mužstva
» Statistiky týmu

Brankáři

Ondřej Kacetl

Foto
Kacetla přelomová sezóna 2010/11 katapultovala do velkého hokeje. V době zisku titulu s juniorkou už totiž měl za sebou první seniorské play-off, kde držel skvělými výkony šance Orlů ve čtvrtfinálové sérii proti Jihlavě. Následně byl jedničkou Znojma v prvních dvou sezónách EBEL, poté jej vytáhl do extraligy hradecký Mountfield. Tam byl dlouhou dobu jedničkou, v létě 2017 se pak stěhoval k východočeskému rivalovi do Pardubic. V Dynamu, kde si v posledních sezónách na nedostatek práce stěžovat nemůže, působí do této chvíle.

Michal Kuchař
Brankářská dvojka po většinu sezóny si sportovní živobytí nevybojovala. Kuchař nastoupil za Znojmo další sezónu jen k 11 zápasům, poté s hokejem skončil.

Obránci

Tomáš Latner
Bek menšího vzrůstu působil po zisku titulu několik sezón ve druhé lize, nejprve v Břeclavi, poté v Moravských Budějovicích. Jeho poslední sezónou mezi mantinely byl ročník 2015/16.

Daniel Opalek
Slovenský bek po mistrovské sezóně odešel do organizace Chomutova, kde následující čtyři sezóny působil převážně v juniorce Pirátů a v Kadani. Následovala sezóna ve slovenské extralize v dresu Skalice a přesun do zámoří, kde si Opalek na závěr kariéry v ročníku 2016/17 zkusil jednu z nižších amerických soutěží FPHL.

Martin Pláněk

Foto
Další znojemský odchovanec, pro kterého byl rok 2011 přelomovým v kariéře. Na začátku roku se zúčastnil juniorského mistrovství světa v Buffalu, kde před 17 tisíci diváky nastupoval proti budoucím hvězdám NHL Tarasenkovi, Kuzněcovovi nebo Schennovi. Stejně jako Kacetl už v době zisku titulu patřil ke stabilním článkům sestavy znojemského A-týmu a spolu také po dvou sezónách v EBEL odešli do extraligového Hradce Králové. Stabilní výkony Pláňka vynesly až do národního týmu. V roce 2018 přestoupil do Mladé Boleslavi, kde patří jako asistent kapitána k lídrům.

František Pospíšil
Patřil k nejspolehlivějším juniorským obráncům, na rozdíl od svého kolegy z obranného páru Martina Pláňka jej ale velká kariéra nečekala. Brusle pověsil na hřebík už rok po titulu, když se neprobojoval do seniorského týmu Orlů v EBEL a hrál v Přerově druhou ligu.

Jiří Tichý
Defenzivní obránce působil v juniorce Znojma ještě další dva roky, zahrál si i 12 zápasů za A-tým v EBEL, poté však odešel do Moravských Budějovic, kde po sezóně 2013/14 s hokejem skončil.

Jakub Stehlík
Další znojemský odchovanec ze silného ročníku, který okamžitě přešel do seniorského hokeje. Dvě povedené sezóny v EBEL mu vynesly transfer do Chomutova, kde si s Piráty zahrál extraligu. V kádru se ale nikdy nezabydlel dlouhodobě, střídavě působil také v Kadani, a tak se v létě 2015 vrátil do Znojma. Od té doby patří ke stálicím ve znojemské defenzivě.

Jakub Šaur
Nadějný bek si po titulu se Znojmem dal ještě jednu juniorskou sezónu v Olomouci. Poté působil hlavně ve druholigové Břeclavi a prvoligové Třebíči. Za Zlín si dokonce připsal jeden extraligový start. V roce 2016 ale přestoupil do Polska, kde v dresu Unie Osvětim odehrál už čtyři kompletní sezóny.

Útočníci

David Bartoš
Další znojemská stálice, který vyjma jedné sezóny v dorostu své rodné město hokejově neopustil. V play-off juniorské extraligy držel průměr bod na zápas a mezi pravidelně bodující centry patří i v EBEL, kde za Znojmo odehrál všech devět sezón. Nedávno oslavil 500 utkání v dresu Orlů.

Adam Havlík
V době juniorského titulu asi nejzkušenější hráč týmu. Mezi seniory hrál první ligu za Znojmo už o rok dříve, poté se okamžitě zařadil mezi nejproduktivnější hráče týmu v EBEL. Nevyšel mu ale přestup v roce 2015. Neprosadil se do kádru v Pardubicích ani Zlíně, přes německý Ravensburg se dostal až na Slovensko do Nových Zámků – to vše v jedné sezóně. Následovaly roční štace v dánském Herningu a francouzském Mulhouse. Od roku 2018 působí v Alpské hokejové lize v dresu Kitzbühelu.

Richard Jarůšek

Foto
Vytáhlý útočník výrazný postavou i plnovousem se po titulu přesunul do A-mužstva Orlů a další dvě a půl sezóny hrál v EBEL. V sezóně 2012/13 nasbíral 51 bodů v 52 zápasech. V průběhu dalšího ročníku jej do extraligy vytáhla Mladá Boleslav. Tam přežil úvodní nejisté začátky a ročník 2015/16 pro něj znamenal definitivní průlom, pozvánku do národního týmu a sedm utkání na mistrovství světa. Následně působil v Hradci Králové a ve Spartě, v průběhu aktuálního ročníku byl vyměněn do Litvínova, kde výrazně pomohl k záchraně.

Tomáš Komínek
Šikovný centr měl našlápnuto, byl členem prvoligového seniorského týmu Orlů, další dva roky dostal šanci v EBEL. Jenže příliš se neprosadil, a tak odešel na Slovensko, kde strávil tři sezóny. Stejně dlouho pak hrál i v Polsku, na ročník 2019/20 se vrátil do Česka a oblékal dres druholigového Hodonína.

Lukáš Kovalský
Po juniorském titulu působil jeden ročník v prvoligové Třebíči, následně dva roky v Moravských Budějovicích, poté v roce 2014 s hokejem skončil.

Vojtěch Kún
Už v juniorce patřil mezi nejméně se prosazující hráče a se ziskem titulu jeho hokejová kariéra prakticky skončila.

Patrik Novák

Foto
Opavský odchovanec a defenzivní útočník působil další dva roky po titulu v juniorské kategorii, nejprve na hostování v brněnské Kometě, poté si v Karlových Varech vyzkoušel ruskou MHL. V roce 2013 se ale vrátil do Znojma a od té doby bojuje v barvách Orlů v EBEL.

Dominik Piskoř
Další ročník strávil v juniorce Mladé Boleslavi, poté si v Karlových Varech zkusil ruskou MHL, po krachu projektu a návratu do Čech už ale působil jen v druhé lize. Hrál za Břeclav, Hodonín a Techniku Brno, od roku 2016 působí v nižších německých ligách. Ročník 2019/20 odehrál v EV Herner ve třetí lize.

Jan Podešva
Malý a rychlý útočník patřil k nejproduktivnějším hráčům, ale na víc jak kariéru ve druhé lize to nebylo. Čtyři sezóny působil v rodném Vsetíně, poslední dva ročníky hrál za konkurenční Valašské Meziříčí. S hokejem skončil po sezóně 2016/17.

Tomáš Rachůnek
Velký hokejový cestovatel. Sezóna 2010/11 byla po návratu z Kanady jeho jedinou ve Znojmě. Působil převážně v prvoligovém A-týmu, společně s Radkem Hamanem a Karlem Pláškem na 16 zápasů hostoval v extraligové Plzni. Na juniorské play-off se ale vrátil a k titulu 10 body v 9 zápasech výrazně přispěl. Poté působil ve Spartě, zahrál si ruskou KHL v dresu Lva, Novokuzněcku i Slovanu, po návratu do extraligy přes Olomouc zamířil do Karlových Varů, kde působil až dosud. V poslední sezóně si připsal 52 bodů v 51 zápasech.

Jan Trojan

Foto
Za Znojmo si zahrál v mistrovské sezóně i v A-mužstvu, následoval i rok v EBEL. Poté putoval do prvoligového Berouna a následně i druholigových Moravských Budějovic. Vyzkoušel si nižší soutěže v Německu i Rakousku, kde v roce 2018 jeho aktivní kariéra skončila. Už o rok později se ale opět objevil na střídačce Orlů, tentokrát v pozici kustoda.

David Videlka
Urostlý centr patřil k nejproduktivnějším hráčům juniorky, do A-týmu Orlů se ale vyjma několika málo duelů neprosadil. Přes Beroun, Porubu a Ústí se dostal v roce 2014 na Slovensko, kde působí dodnes. Nejprve hrál v Senici, poté pomohl k postupu do extraligy Detve, působil i v Nových Zámkách a naposledy v Martině.

Jakub Zika
Za juniorku Orlů odehrál ještě jeden další ročník, ve kterém patřil k lídrům mužstva, poté ale s hokejem skončil.

Ostatní

Následující hráči sice nenastoupili v rozhodujícím finále, ale k titulu v dané sezóně také přispěli. Jako kritérium pro uvedení v tomto článku jsme brali odehrání 20 utkání v sezóně.

Tomáš Hejl
Mistrovská sezóna byla jeho poslední v aktivním hokeji. V play-off už nenastoupil.

Michal Telesz
Většinou nejmladší člen sestavy, ročník 1992, působil ve znojemské juniorce ještě další dvě sezóny, hrál v ní i po přesunu do mezinárodní juniorské EBYSL. Zahrál si tři zápasy za A-tým v EBEL, ale poté putoval do Moravských Budějovic. Od roku 2015 působí v páté německé lize.

Filip Mikulášek
Za juniory Orlů hrál i v dalším ročníku, poté s hokejem na organizované úrovni skončil. V letošní sezóně ale využil nového projektu Univerzitní ligy a naskočil do sedmi utkání za Black Dogs Budweis.

Fran Srketić
Chorvatský bek ve znojemské mládeži působil dvě sezóny, poté se vrátil domů a působil ve třech záhřebských klubech: KHL, Mladosti i Medveščaku. Za ten si v sezóně 2018/19 zahrál i sedm zápasů v EBEL. Po krachu tamního klubu se uchytil ve druhé finské lize, působí v klubu Raahe-Kiekko i v národním týmu Chorvatů.

Poznámka: Hráči jsou v přehledu řazeni abecedně.

NEWSLETTER