Pavel Ohera: S vedením EBEL jsme se nakonec dohodli, je to pro nás zásadní věc
Jak jste spokojen po sportovní stránce s uplynulou sezónou?
Úvod sezóny byl každopádně hodně složitý a moc nám nevyšel. Sestava se ale pak podařila stabilizovat, někteří hráči odešli a řekl bych, že od nějaké půlky prosince jsme hráli opravdu super hokej. Bohužel v play-off jsme narazili na Vídeň, která je vážně silným soupeřem. Možná kdybychom byli v plné síle a měli méně zranění, dokázali bychom je potrápit víc. Jestli bychom postoupili? Těžko říct. Ale určitě jsme závěr sezóny sehráli velmi dobře a je na čem stavět do té další.
V týmu působilo více cizinců než dříve, je to záměr a budete v této strategii pokračovat i nadále?
Je to záměr, protože za dané peníze hráče takových kvalit v Česku prostě neseženeme. Veškerou kvalitu sebere extraliga, tak to je. Proto hledáme klíčové hráče v zahraničí a opět i v nadcházející sezóně plánujeme mít v týmu šest cizinců.
V uplynulém play-off se hodně rozebírala šířka znojemského kádru, obzvlášť ve chvílích, kdy tým postihla zranění. Jaké jsou v tomto ohledu plány pro příští ročník?
Miroslav Fryčer, který nově zastává i funkci sportovního manažera, to letos naplánoval tak, že bychom měli do sezóny vstoupit s relativně užším kádrem, řekněme dvěma brankáři, sedmi obránci, dvanácti útočníky. V průběhu sezóny bychom pak přiváděli další hráče s výhledem na play-off nebo podle aktuální zdravotní situace, aspoň jednoho beka a jednoho útočníka. Cílem by mělo být vyztužení kádru pro samotné play-off, které bude i příští rok cílem.
“Pokud se nám tady nějaký hráč výkonnostně předvede, zpravidla hned následně odchází za lepším.“
I v další sezóně tedy povede A-mužstvo současný realizační tým?
Realizační tým zůstává ve stejné podobě jako loni s jediným rozdílem. Na pozici sportovního manažera nahrazuje Rosťu Dočekala právě Míra Fryčer. Je to logický krok, staví si tým podle vlastních představ a se mnou konzultuje jen finanční stránku. Naše limity zná. Na hráčském trhu, a především tom zahraničním, pak má spoustu kontaktů, které tady u nás nikdo jiný nemá. Navíc je jazykově vybavený, s hráči i agenty je schopen komunikovat napřímo. To je obrovská výhoda.
V týmu proběhne opět určitá hráčská obměna, chtěli jste některé hráče z těch, co Znojmo opouští, udržet? Neubližuje týmu trochu fakt, že většina hokejistů podepisuje jen roční smlouvy?
Pokud se nám tady nějaký hráč výkonnostně předvede, zpravidla hned následně odchází za lepším. To je prostě úděl chudších klubů. My bychom samozřejmě rádi podepisovali hráče alespoň na rok s opcí, ale oni nám tu opci ve většině případů nechtějí podepsat. Rozhodujeme se pak mezi akvizicí hráče na jednu sezónu s tím, že se následně uvidí, nebo tím, že ho nevezmeme vůbec. Volíme první variantu, protože hráč tady i za tu jednu sezónu odvede dobré služby. Je to vidět na příkladech Allana McPhersona, který dostal snad dvojnásobnou nabídku proti tomu, co bychom mu zde při nejlepší vůli byli schopni dát, nebo Mikko Vainonena. Fluktuace hráčů tady vždy bude velká, takže Míra Fryčer bude mít opět práci s tím, aby kádr doplnil a našel vhodné typy hráčů za peníze, které si můžeme dovolit.
Velkým tématem po sezóně byla jednání s Erste Bank Eishockey Ligou o tom, zda se Znojmo bude nadále v této mezinárodní soutěži pokračovat. Co bylo konkrétně předmětem jednání a co rozhodlo o tom, že Orli zůstávají na mezinárodní scéně?
Celý problém spočívá v tom, že dochází k nerovnoměrnému dělení finančních prostředků mezi účastníky ligy. Část peněz je dělená rovným dílem, část ale putuje jen mezi rakouské týmy. Upozorňujeme na to od našeho vstupu do ligy. Myslíme si, že ke kvalitě EBEL přispíváme stejně jako všechny ostatní kluby a máme na ty prostředky nárok. Proto jsme byli v jeden moment rozhodnutí, že ligu opustíme, nakonec jsme se ale s vedením soutěže po skončení sezóny dohodli. Naše stanoviska se začala sbližovat, máme příslib, že do dvou, tří let by mělo rozdělování být zcela narovnáno. S ligou o tom budeme dále jednat. Pro nás je to poměrně zásadní věc, jde o velkou část peněz, která by v našem rozpočtu byla znát.
Jak se tahle dohoda projeví konkrétně v rozpočtu a finančním zabezpečení klubu?
Dá se říct, že hokej ve Znojmě nyní stojí na pěti pilířích. Jsou to město Znojmo, příspěvky od partnerů klubu, příspěvky od ligy, příspěvky diváků a příspěvky ode mě jako majitele klubu. Ve chvílích, kdy probíhala jednání o setrvání v soutěži, ozvali se zástupci města i partneři a sami nabízeli, že klub podpoří o 10 – 15% vyšší částkou. S ligou se posléze podařilo také domluvit. Zbývá tedy poslední pilíř, a tím je vstupné, kde jsme dva roky drželi ceny ve stejné výši a nezdražovali. Nyní bychom byli rádi, aby se na silnější podpoře podíleli i fanoušci, stejně jako ostatní partneři klubu. Zkrátka tak, aby všechny pilíře nadále podporovaly znojemský hokej.
Hodně se spekulovalo o tom, zda Znojmo odkoupilo licenci na českou 2. ligu od Moravských Budějovic. Jak to tedy bylo?
Je to pravda, licenci od Moravských Budějovic vlastníme. Museli jsme jednoduše mít záložní variantu pro případ, kdy by jednání s EBEL selhala. Teď řešíme varianty, jak s ní naložit. Možností je spousta, včetně toho, že ji v nějaké podobě využijeme my sami.
Hodně novinek se v uplynulé době událo i na zimním stadionu, jaký je výhled do budoucna co se dalších investic a oprav týká?
Do stadionu se v posledních letech investovalo 30 milionů korun, ale byly to investice do technických a provozních věcí, které fanoušci zas až tak nevidí. Nyní ale s městem, které je majitelem stadionu, mluvíme o tom, že bychom chtěli nové sedačky, rekonstruovat spolu s jedním z partnerů dvoje záchody a další věci. Mezi nimi i novou kostku, protože provoz té současné stojí každý rok ohromné peníze a nedává smysl. Je ale potřeba vidět jednu věc. My jsme na stadionu jen v nájmu a tyhle věci jako sedačky, záchody nebo kostku bychom neměli primárně chtít my jako klub. Měli by je chtít a zajímat se o ně právě fanoušci, občané Znojma, kteří na těch sedačkách sedí a stadion navštěvují.