Miroslav Vybíral: Jsem rád, že jsem s juniory mohl pracovat a bojovat v play-off

Juniorský hokej
NE 19. 3. 2017
Znojemští junioři zakončili svoji sezónu stejně jako A-tým před branami semifinále a nyní je čeká hokejová přestávka. Pojďme si zrekapitulovat průchod jejich pátým ročníkem v mezinárodní soutěži EBYSL.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Série vítězství

Orli vstoupili do začátku sezóny na výbornou a hned v prvním utkání proti Linzi vybojovali vítězství 7:5. Vítězná série se znojemských juniorů držela dlouhých šest utkání, ve kterých dokázali propasírovat do soupeřových sítí celkem dvacet čtyři branek, oplaceno bylo devatenáct z nich.

„Předváděli jsme na ledě nadstandardní věci a výsledkově se nám dařilo. Nicméně měli jsme ze začátku i slabší soupeře. To nám pomohlo, abychom se rozjeli a začali si věřit. Asi nejlepší týmový výkon jsme podali proti Slavii Lublaň. Tento začátek byl hlavní stavební kámen úspěšné sezóny," vzpomíná na start ročníku hlavní trenér znojemských juniorů Miroslav Vybíral, který k týmu přišel těsně před začátkem sezóny.

Rozjeté jihomoravské hokejisty přibrzdil až Salzburg, který na domácím ledě v sedmém ligovém utkání zvítězil těsně 2:1. „Salzburg je špička soutěže a schopný vás potrestat za jakoukoliv chybu. Do zápasu jsme šli z prvního místa a oni se na nás připravili. V tu chvíli tam měli tři hráče, kteří hráli v seniorské Alpské lize (AHL) a my byli pod tlakem. Přesto jsme však v obraně podali dobrý výkon a gólman nás podržel," dodává.

Nešťastné pokračování

Po euforickém vstupu do sezóny přišla pro znojemské hokejisty velmi studená sprcha. Společně s podzimem přišel i střelecký nezdar. Mladí Orli z deseti utkání dokázali zvítězit pouze jednou, což je stálo obrovské množství bodů a následné sesazení z nejlepšího místa A tabulky, na které se v dalším průběhu ročníku už nedokázali vrátit.

„Nehráli jsme špatný hokej, ale měli problémy s produktivitou. Věnovali jsme se tomu na trénincích, nedařilo se nám ale proměňovat ani nejvyloženější šance. Přišla také nějaká únava, zranění a nemoci. Tým si tím potřeboval projít a uvědomit si, jak chce hokej hrát. Až po zápase s MAC Budapešť jsme si dokázali, že sezóna může dopadnout dobře, a ukončili tak sérii porážek," říká hlavní trenér.

Rekordní desítka

Svěřenci Miroslava Vybírala se v sezóně 2016/2017 pyšní mimo jiné i celou řadou vysokých vítězství. Rekordní počet puků, který se Orlům podařilo nasázet do soupeřovy sítě, byl k vidění v únoru v Nevoga aréně proti Innsbrucku. Tomu Jihomoravané nastříleli během prvních dvou třetin rovných deset branek a sami inkasovali jen jedinou. Utkání ale nepřineslo jen vysoké vítězství. Na ledě byly k vidění hned dva hattricky. Bronislav Fruhwirt a Vladimír Oščádal tak nemalým dílem přispěli k rekordní desítce.

„S Innsbruckem jsme měli ze začátku problémy. I když jsme v jiném utkání vedli 4:1, soupeř to dokázal otočit. V každém zápase se musí hráči učit, jak se vyhrává. Tato desítka je ale stejná, co jsme zase my dostali v Jesenici. Innsbruck přijel v oslabené sestavě a my jen proměňovali šance."

Ani branka navíc

Pouze jednou v sezóně se Orlům stalo, že v utkání nevstřelili gól. Tento zápas přišel 18. února na ledě MAC Budapešť, které podlehli vysoce 0:5. Maďarský celek navíc nepatří mezi oblíbené soupeře. Z pěti vzájemných utkání se českým hokejistům podařilo zvítězil pouze jednou, a to těsně 3:2.

Přesto byl ale Miroslav Vybíral s utkáním spokojen. „Zápas byl od nás herně velmi dobrý, jen jsme neproměnili příležitosti. Výsledkově by pak vypadal úplně jinak. Přesto jsem ale byl spokojený a hráče pochválil. Druhý den jsme hráli s KHM Budapeští a i když jsme zvítězili 9:3, kluci po dvou třetinách přestali hrát. Nepřistoupili ke třetí třetině, jak by měli. K tomu jsem kritický. Je třeba, aby tým pracoval pořád. Když si soupeř zaslouží prohrát o deset gólů, proč to neudělat."

Nejplatnější muž utkání

Třicet sedm gólů a dvacet tři asistencí. To je bilance nejproduktivnějšího hráče znojemské juniorky. Řeč je o mladém Janu Bulínovi, jenž v průběhu sezóny dopomohl svým barvám k nejednomu vítězství. První oslnivý výkon předvedl na domácím ledě proti Záhřebu, kde se čtyřmi přesnými střelami podílel na vítězství 9:6. Podruhé zazářil proti KHM Budapešti (5:1), kde opět poslal za brankovou čáru soupeře čtyři kotouče. Jako jedinému hráči na soupisce se mu tak dvakrát podařilo překonat hat-trickovou bariéru.

„Každý máme v týmu nějakou roli a každý vynikáme v něčem jiném. Někdo střílí branky, druhý dobře brání a třetí výborně blokuje střely. Měli jsme v tomto ohledu výborný tým. Musím ale podotknout, že bez mého bratra bych určitě tak efektivní nebyl. Hrajeme spolu od malička a byl vždy hlavním nahrávačem na mé střely," vyjádřil se ke své produktivitě Jan Bulín. „Uvědomoval jsem si, že dávám góly a někdy jsem cítil od trenérů a kluků určitou povinnost skórovat," dodává.

Znojemská jistota

Góly na ledě ale nejsou všechno a každý celek potřebuje mezi třemi tyčemi oporu, na kterou se může spolehnout. Tuto roli zastává v týmu Miroslava Vybírala Dominik Gerža. Se svojí 91,5% úspěšností zásahů hájil orlí klec před soupeřovými útočníky rekordní čas. Jako jediný brankář v lize strávil na ledě přes 2 000 minut. Mimo tohoto rekordu se také pyšní hned dvěma čistými konty, které získal v zápase proti Innsbrucku (8:0) a proti nováčkovi Triglavu Kranj (2:0).

„Tuto sezónu jsem si velmi užíval. Na každý trénink nebo zápas jsem se těšil, protože jsme měli výbornou partu. To mi dodávalo energii. Ani se mi nestalo, že by se mi na led někdy nechtělo," vzpomíná Gerža. „Kdybych měl vybrat jeden tým, proti kterému se mi chytalo nejhůře, tak to bude Salzburg v nejsilnějším složení s hráči z Alpské ligy. Ti opravdu vědí, kam vystřelit aby dali gól."

Nejsmutnější prohra

Šedesát tři bodů a třetí místo v A tabulce po základní části sezóny zajistilo mladým Orlům postup do vyřazovacích bojů. Do cesty se jim postavila Jesenice. Ačkoliv Slovinci první zápas vyhráli poměrně vysoce (8:5), svěřenci Miroslava Vybírala se nevzdávali. Na domácím ledě předvedli famózní výkon a díky vítězství 5:1 posunuli čtvrtfinálovou sérii ke třetímu rozhodujícímu zápasu, jenž přesunul boje opět do Jesenice. Už od úvodu se tam ale Orli trápili. Nedokázali stáhnout náskok, který Slovinci neustále navyšovali, a i přes veškerou snahu tak Češi nakonec zakončili sezónu vysokou porážkou 3:10.

„Začátek ročníku pro nikoho z nás nebyl jednoduchý, protože jsme s hráči nepracovali v přípravě. Přesto pro nás sezóna byla úspěšná a hráčům jsem v kabině po sérii poděkoval. Důkazem dobrého ročníku je pro nás i zisk několika individuálních ocenění. Jan Bulín byl druhým nejlepším střelcem ligy, Michal Kruckovyč nejproduktivnější obránce. Tato ocenění nejsou pomíjívá a je dobře, že takové hráče v našem týmu máme, ale jeden bez druhého neznamenají nic. Bez skvělých spoluhráčů by toho nedosáhli. Oproti minulé sezóně jsme měli v průměru o rok a půl mladší kádr, a i tak spousta hráčů ukázala, že mají na to hrát hokej. Jsem rád, že jsem s nimi mohl pracovat a bojovat v play-off. Vítězství pro trenéra neznamená medaile, ale to, že hráčům změní život."

V příští sezóně pak čeká nejen juniorský hokej spoustu změn. „V průběhu roku se nám podařilo zapracovat Jiřího Svatušku, Jana Bulína, Patrika Bulína, Michala Mandáta a Jana Jambora do druhé ligy. V následující sezóně bychom chtěli tuto spolupráci ještě prohloubit a navázat styky s Hodonínem. Byl bych rád, kdyby hráči z ročníku 1997 a 1998 dostali co největší možnost sbírat zkušenosti v mužském hokeji. Toho můžeme docílit právě využíváním střídavých startů do 2. ligy," dodává Vybíral.

NEWSLETTER