Junioři vyhlíží zápas roku, o majiteli titulu se rozhodne ve Fehérváru

Juniorský hokej
ÚT 2. 4. 2013
<em>Znojmo</em> - Drama jako vystřižené z dílny hollywoodských autorů kriminálek. Až v tom nejzazším možném termínu se rozhodne o premiérovém vítězi Erste Bank Young Stars League. Závěrečný rozstřel, tedy třetí utkání finálové série se stěhuje na led maďarského Fehérváru, jenž bude muset čelit nejen znojemským nájezdníkům s Orlem na hrudi, ale také početné družině jejich příznivců. Lov za mistrovskou trofejí startuje ve středu v 19:00.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Vývoj série, stav 1:1

Jediný maďarský zástupce v mezinárodní EBYSL odstartoval finálovou sérii na svém ledě a domácího prostředí dokázal plně využít. V nervy drásajícím střetnutí, v němž Orli většinu hrací doby drželi těsný náskok, nakonec získal první bod pro Fehérvár až ve 20. minutě nastavení Attila Németh.

Odveta na jihomoravském zimním stadionu se odehrála před více než šestnácti sty nažhavenými fanoušky, kteří mohli být po závěrečné siréně nadmíru spokojeni. Poslední mistrovský zápas letošní hokejové sezóny ve Znojmě zvládli Orli skvěle a po trefách Jakuba Fuska, Marka Špačka, Jana Müllera a Aleše Pelikána zvítězili 4:0.

Při třetím zápase tak budou mít fehérvárští hokejisté výhodu domácího kluziště, na němž v letošní sezóně prozatím prohráli pouze jednou z dvaceti šesti duelů. Tato porážka se vztahuje k 24. listopadu, kdy se Čerti museli sklonit právě před českými borci (1:2).

Vysoké šance na zisk titulu drží maďarskému týmu především výtečná obrana v čele s gólmanem Miklósem Rajnou (94,2%), který již musel čelit hned sedmdesáti čtyřem střelám z holí svých znojemských rivalů. Gólově se proti Orlům v předchozích dvou kláních prosadili Tamás Róbert Sárpátki, Peter Vincze a již zmiňovaný Attila Németh. Nejproduktivnější hráč mužstva Gergö Tóth si prozatím připsal jednu asistenci.

Fehérvár vstoupí do rozhodujícího utkání výrazně oslaben. Kvůli právě probíhajícímu diviznímu MS hráčů do 18 let v Estonsku se tým bude muset obejít bez své první útočné formace ve složení Kocsis – Erdély – Vincze. Chybět budou také Áron Sándor Reisz či Daniel Szabó.

Z kabiny juniorských Orlů

Znojemská juniorka se po úvodní smolné prohře rychle oklepala a v domácím utkání jasně zvítězila, a vyrovnala tak stav finálové série na 1:1. „Jsme skromní a pokorní, nechceme dopředu nic plánovat. Zajímá nás prvních dvacet minut zápasu, bude důležité, jak do hry vkročíme. Chceme jít jako všechny předchozí utkání krůček po krůčku, minutu po minutě,“ pronesl hlavní trenér mladých Orlů Radek Haman.

foto
Ikona znojemského hokeje, nyní trenér juniorů Radek Haman

V nejdůležitějších chvílích sezóny si výtečně vede znojemský gólman Petr Helešic, jenž v předchozích dvou zápasech inkasoval jen tři branky z devadesáti dvou střeleckých pokusů Čertů. Dva přesné zásahy si ve finále připsal útočník Marek Špaček, bodově se daří také Janu Müllerovi (1 + 2) a Jakubu Fuskovi (1 + 1).

Co však trochu kazí pohled na jinak výbornou finálovou sérii, je časový rozpis jednotlivých zápasů, mezi nimiž jsou až šestidenní pauzy. Tři finálové duely se tak vměstnají do téměř čtrnácti dnů. „Myslím si, že závěrečný harmonogram soutěže se hrubě nezvládl. Finále má být vyvrcholení soutěže a už teď je jasné, že to je vrchol, jak má být. Musí se odehrát všechny tři zápasy, hráči na ledě dřou do roztrhání těla, ale ty termíny nejsou dobré. Mělo by to být poučení do příštího roku,“ přemítá trenér a zároveň naráží na fakt, že shodnout se s Fehérvárem na termínech finále, které mohlo odstartovat dříve díky rychle odehranému semifinále, nebylo snadné.

Spolu se znojemským juniorských týmem se do Fehérváru chystají i dva autobusy plné fanoušků, další příznivci zvolili cestu osobními automobily. „My jsme strašně rádi. Na klucích je ohromně vidět, jak rostou hlavně v obětavosti, když mají za sebou tolik fanoušků,“ kvituje počet diváků, kteří absolvují trasu do Maďarska trenér Radek Haman.

Vzájemné zápasy

4. Kolo: Fehérvár - Znojmo 7:0
11. kolo: Znojmo – Fehérvár 3:4
23. kolo: Fehérvár - Znojmo 1:2
32. kolo: Znojmo – Fehérvár 7:0
N9: Znojmo – Fehérvár 4:3
N10: Fehérvár – Znojmo 3:1
F1: Fehérvár – Znojmo 3:2p
F2: Znojmo – Fehérvár 4:0

Sestavy z posledního utkání

Sapa Fehérvár AV19: Rajna – Arany, Reiter, Árkovics, Varga, Rusk, Korbuly, Pados, Lengyel – Kocsis, Erdély, Vincze – Pillók, Tóth, Sárpátki – Németh, Sofron, Szabó – Izsák, Reisz, Pukli.

ORLI ZNOJMO: Helešic – Tichý, Koňařík, Hobza, Michalica, Theimer, Odehnal, Hloupý, Bukáček – Müller, Horák, Fusek – Telesz, Nahodil, Pelikán – Špaček, Nováček, Cerovečki – Holub, Vald, Kacetl.

NEWSLETTER