Fakta, nikoli drby o znojemském hokeji

Aktuální zprávy
NE 28. 3. 2010
<em>Znojmo</em> - Nejsme zastánci příliš silných slov, ani velkých emocí. Ale k hysterii, kterou v části fanoušků vyvolala změna trenéra znojemských Orlů, již nelze mlčet. Předně je nutné zdůraznit, že je výsostným právem každé organizace svobodně si vybrat klíčové spolupracovníky. Pro majitele soukromé společnosti, kterou hokejový klub Orli Znojmo je, to platí rovněž. Pan trenér Jan Neliba s námi uzavřel smlouvu na dobu určitou do konce dubna s tím, že klub má právo kontrakt prodloužit. Vedení se po zralé úvaze rozhodlo své právo nevyužít. To je v hokejovém světě standardní situace.

Když jsme se s panem Nelibou loučili, měli jsme dojem, že se rozcházíme v dobrém jako partneři, kteří se k sobě chovali vždy korektně a navzájem respektovali své názory, byť se ne vždy shodovaly. Ke svému údivu se pak v médiích dočítáme, že s trenérem nikdo nemluvil, že ve Znojmě panuje nezdravá atmosféra, že nás řídí agenti a kdoví co ještě. Bylo by to k pousmání, kdybychom nevěděli, jak mohou takto zlá slova klubu ublížit.

Shrňme si proto nejdůležitější fakta včetně těch, která zatím nezazněla:

  • Pan Neliba nepřijal filozofii klubu zapojovat do A týmu více mladých hráčů z řad juniorů. Sportovní cíl vytyčený před sezonou bezezbytku splnil. Na druhou stranu je třeba říct, že s hráči, které mělo Znojmo k dispozici, se dalo hrát minimálně o pátou příčku v základní části. Místem, kde panovala nezdravá atmosféra především, byla hráčská kabina. Tu neměl trenér Neliba pod kontrolou. Svou přirozenou autoritou to zachraňoval respektovaný kapitán Radek Haman. Přitom stále platí, že trenér Neliba dělal vše, co bylo v jeho silách. Upřímně se mu ale divíme, že by tak rád zůstal ve Znojmě, když zároveň poukazuje na zdejší nezdravou atmosféru.

  • Trnem v oku je Martin Stloukal, trenér juniorů, který současně působí jako agent. To pan Neliba považuje za nebezpečný střet zájmů. V tom případě jsou v zásadním střetu zájmů také další agenti a skauti jako pánové Musil, Volek, Fryčer, Kmoníček nebo třeba Kašpárek, kteří aktivně působili nebo působí v českých hokejových klubech jako trenéři nebo manažeři. V jiných klubech je takové spojení naopak považováno za výhodu. Je logické, že se agent snaží své hráče prosadit a zapojuje je do týmu, který trénuje. Pokud by na to ale neměli, bylo by to pro hráče i agenta kontraproduktivní. Všichni naši perspektivní junioři mají smlouvu se společností Orli Znojmo včetně těch, které společně přivedli pánové Ohera a Stloukal. A jestli se někomu zdá, že se v dostatečné míře neprosazují hráči přímo ze Znojma, je potřeba si uvědomit, že takovou základnu tady nemáme. Proto je jenom dobře, když v klubu existují lidé, kteří se aktivně věnují skautingu. Pro ty, kdo neustále vytahují dávný obchodní spor Martina Stloukala a Patrika Eliáše, jedná se o záležitost, která se absolutně netýká našeho klubu.

  • Velkou kontroverzi vyvolává působení Pavla Ohery (je jedním z majitelů Orli Znojmo s.r.o. a fakticky šéfuje znojemské mládeži). Jeho po všech stránkách výrazná osobnost má lví podíl na tom, že po krizi, která nastala před rokem, znojemský hokej vůbec funguje. Pro naprosto iracionální útoky na jeho osobu máme jediné vysvětlení: dotyční nemůžou pochopit, že se vůbec najde takový „blázen“, který ve svém volném čase a zadarmo tráví celé dny prací pro zdejší hokej a ještě navíc do něj bez velké publicity cpe své vlastní peníze. Ve smyslu rčení „Podle sebe soudím tebe“ jsou pak odsouzeni klást si otázku „Co jen z toho ten Ohera má?“. A nejsou schopni pochopit, že se mezi námi najdou lidé, kteří poté, co skončili s podnikáním, dělají věci jen pro potěchu a dobrý pocit, a ne pro peníze.

  • Prostým srovnáním výsledků všech týmů mládeže před a za působení Pavla Ohery dojde každý k jednoduchému zjištění, že jeho angažmá je jednoznačným přínosem. Sportovní výsledky všech věkových kategorií šly nahoru a v přípravce je nyní 28 dětí. Byla by velká škoda, kdyby tento srdcař a nadšenec pod tíhou urážek a nevybíravých útoků ze znojemského hokeje odešel.

Na závěr se musíme i za ostatní spolumajitele důrazně ohradit proti slovům o hrobařích znojemského hokeje, která zazněla na diskuzním fóru. Umíráček tady nejhlasitěji zvonil před rokem, kdy tehdejší majitel prodal extraligovou licenci Kometě Brno. Kde byli všichni ti dnešní anonymní diskutéři, když se znojemský hokej ocitl v bodě nula? Kde byli, když se složitě hledala cesta jak dál? Nebýt iniciativy vedení znojemské radnice a skupiny lidí, kterým nebyl osud hokeje lhostejný, byla by dnes ve Znojmě v tom lepším případě farma Komety, v tom horším možná okresní přebor.

A pro ty, kteří i teď pochybují o správné cestě znojemského hokeje, pár faktů: před rokem nemělo Znojmo žádnou licenci, ani žádné vlastní hráče a složitě tvořilo tým z hostujících hráčů s nejistotou, jak tohle dobrodružství dopadne. K tomu si připočítejte logickou nedůvěru sponzorů. A v březnu 2010? Orli jsou klubem s vlastní prvoligovou licencí, s 15 vlastními hráči, podporovaný úspěšnou juniorkou a zázemím mládežnických týmů. Zájem sponzorů se i přes ekonomickou krizi pomalu zvyšuje. I přes problémy, které přináší každodenní fungování, máme jasnou vizi hrát v nejbližších několika letech o špičku druhé nejvyšší hokejové soutěže.

Hokej je hra, která se hraje pro diváky, a ne pro pár sponzorů. Ale bez jejich přízně by se ani na prvoligové úrovni hrát nedal. Uvědomme si, že vzájemným špiněním a pliváním jedovatých slin mnoho nových sponzorů nezískáme. Nebylo by proto lepší přestat s anonymní kritikou, vzít rozum do hrsti a táhnout za jeden provaz? Pro ty, kdo chtějí znojemskému hokeji pomoct, nikoliv škodit: vedení Orlů se schází každé pondělí v 16 hodin v kanceláři na zimním stadionu. Vítán je každý.

Ing. Stanislav Hahn, jeden z majitelů a jednatelů klubu Orli Znojmo
Jaroslav Šufajzl, manažer klubu

NEWSLETTER