52'
8'
35'

Orli se s rokem 2022 rozloučili výhrou

Tři branky ve druhé třetině rozhodly domácí duel Znojma proti Novému Jičínu, poslední zápas v tomto kalendářním roce. Kromě jednoho bodovali všichni útočníci, dva góly zaznamenal kapitán Tomáš Svoboda.

Znojemští hokejisté otevřeli účet utkání v přesilové hře na startu sedmé minuty. Po pohledné akci zakončoval bekhendem Tomáš Svoboda a kotouč nekompromisně zaplul za záda gólmana Šimonů. Novojičínští se ale nenechali zaskočit a za necelé dvě minuty srovnali. Pavel Matěj si nabruslil před brankáře a střelou nad rameno Žajdlíka umazal nulu na straně hostů. Další minuty nabídly hodně nepřesností na obou stranách, hra však plynula jen s minimem přerušení. Jedno takové měl na svědomí hostující útočník Franek, který poslal k zemi Pigla. Orlí přesilovka se ale tentokrát minula účinkem, a když skončilo bez trestu i vyloučení Tomáše Svobody na konci třetiny, odcházely týmy do kabin za stavu 1:1.

Prostřední dějství otevřel neúspěšnou individuální akcí Martin Šťovíček. Jičín se ale nepoučil a o chvíli později dostal dostatek prostoru k samostatnému úniku Tomáš Svoboda, jenž se se svými zkušenostmi mýlí jen zřídka, a tak střelou mezi betony vrátil svým barvám vedení. Domácí hráči začali být přeci jen o poznání aktivnější a vytvářeli si více a více šancí. Nejdříve jen prověřil pozornost gólmana šikovnou ránou Beránek, o pár vteřin později už stadion propukl v jásot. Dominik Sklenář si vybruslil od mantinelu a brankář Šimonů neměl moc šancí zasáhnout. Orli následně dostali možnost další početní výhody, která jim ale tentokrát vůbec nevyšla - po obrovské hrubce snížil střelou pod víko Jakub Lehečka. Už to vypadalo, že Znojemští budou odcházet do kabin s hubeným náskokem, vteřinu před sirénou se ale před brankovištěm objevil Marek Špaček a po kličce rozesmutnil novojičínského maskovaného muže.

V čase 43:13 se znojemským zimním stadionem rozezněla ikonická „Pátá“. Tomáš Pigl si převzal kotouč a našel mezeru mezi betony gólmana Nového Jičína. Orli přitlačili soupeře a hra se z větší části odvíjela v jejich útočném pásmu, kde si také dokázali vytvořit několik zajímavých střeleckých příležitostí, na další gól se však čekalo až do 52. minuty. Tlak před bránou zúročil Lukáš Adámek, který doklepl vyražený kotouč za záda brankáře Šimonů. Znojemští ustáli i další oslabení, a o výsledku utkání a zisku tří bodů už se nedalo pochybovat.

Jiří Beroun (Znojmo): Měli jsme nějakou domluvu s vedením a kluci byli možná trochu nervózní, protože to tam nechtělo padat. Pohyb byl dobrý, ale bylo vidět na hráčích, že mají svázané ruce a nedařilo se v zakončení. Snažili jsme se o rychlý přechod do útočného pásma, v první třetině se to úplně nedařilo, ztráceli jsme kotouče v osobních soubojích, ale postupně se to zlepšilo a soupeři začaly také docházet síly, čehož jsme využili k překlonění utkání na naši stranu.

Petr Macháček (Nový Jičín): Všichni samozřejmě víme, jaký má Znojmo mančaft a byli jsme na to, myslím si, dobře nachystaní. Zápas rozhodla naše nedůslednost a gól na konci druhé třetiny na 4:2, ve třetí třetině už si to domácí zkušeně pohlídali a my na obrat neměli sílu. Nebýt toho, mohlo se stát cokoliv, soupeř by se mohl začít strachovat o výsledek. Tyhle zápasy jsou postaveny na brankářích a nás dnes Šimonů dlouho držel. Navíc máme nějaké marody, takže být v plné sestavě, hráli bychom agresivněji a měli víc šancí na úspěch.