Orli Znojmo Orli Znojmo
4. kolo
ICE Hockey League - ne 26. 9. 2021
Bolzano
3:1
2:0, 0:0, 1:1
Znojmo
4'
4'
47'
46'

Orli zaspali úvod, poté už útočili marně

Znojemští hokejisté doplatili v Bolzanu na hororový start do utkání. Již ve čtvrté minutě prohrávali 0:2, navíc oba góly od sebe dělilo pouhých šestnáct vteřin. Poté se sice zvedli, ale italská defenzíva v čele s výtečným Faziem nedovolila velké drama. Jediný přesný zásah Orlů má na svědomí Vojtěch Němec.

Znojemským hokejistům se hrubě nevyvedl vstup do zápasu. Již ve druhé minutě šli do oslabení a domácí rychle trestali. Anton Bernard využil chyby v rozehrávce a střelou švihem překonal Kantora v bráně. Záhy ale přišlo další vyloučení na straně Jihomoravanů a opět nezůstalo bez následků. Po křižné přihrávce se dostal k zakončení Brett Findlay a přesouvající se gólman nestačil zareagovat. Po brzkém vedení Bolzana 2:0 to se zaskočenými Orly nevypadalo vůbec dobře.

Hra se v dalších minutách uklidnila a pomalu začali vystrkovat růžky i hosté. Do několika slibných příležitostí se probojoval aktivní Tomáš Svoboda, ale vynikající Fazio v brankovišti Bolzana nebyl snadnou překážkou. V závěru třetiny si také Orli vyzkoušeli dvě početní výhody, ale vytěžit z nich snížení nedokázali.

Prostřední dějství se neslo z velké části v duchu dobývání italské klece. Brzy mohl snížit Ryan Culkin, ale přesouvající se Fazio byl proti. Tlak Znojma postupně rostl a domácí měli plné ruce práce s odrážením orlích útoků, skvěle ale pracovala obrana v čele s výtečným Faziem. Na něm si vylámal zuby jak Tomáš Svoboda, jenž z bezprostřední blízkosti doklepával puk do sítě, tak Culkin svou střelou švihem. Jihomoravanům ke gólu nepomohly ani dvě přesilovky, a tak i po druhé třetině drželi domácí slibný náskok.

Závěrečná dvacetiminutovka odstartovala hodně divoce. Nejdříve se před Faziem konečně prosadil Hunter Fejes, ale po trenérské výzvě rozhodčí gól odvolali po předchozím postavení mimo hru. Orli se ale nenechali rozhodit a brzy složili reparát. Znojemský protiútok bleskově a hlavně přesně zakončil Vojtěch Němec. Ani tentokrát ale radost hostů netrvala dlouho, i když tentokrát zase z jiného důvodu. Bolzanu stačila pouhá jedna minuta a znovu odskočilo na rozdíl dvou gólů zásluhou Bretta Findlaye.

Domácí se začali pečlivě soustředit na defenzívu a hráli přesně to, co potřebují. Znojemským rychle utíkal čas, ale sami nedokázali soupeři v útočném pásmu výrazněji zamotat hlavu. Trenérská lavička sáhla dvě minuty před závěrečnou sirénou ke hře bez gólmana, avšak ani tato taktická varianta už ke změně skóre nevedla.


Autor: Petra Matůšová

Bušili jsme do toho jak hluší do vrat, mrzí prohra v Bolzanu kapitána Matuše

Dva dny poté, co Orli na svém ledě deklasovali mistrovský Klagenfurt, přišlo vystřízlivění v podobě druhé porážky v Bolzanu. Český tým inkasoval dva rychlé góly a po zbytek střetnutí se marně snažil ztrátu dohnat. Jak zápas viděl kapitán Radim Matuš, se dozvíte v rozhovoru.

Znovu jste proti Bolzanu neuspěli, není to už trochu krize?
Pamatuji si, když jsme jezdili s Třincem do Zlína, tak to bylo přesně takové. Těžko říct, čím to je, asi nám to tady nesedí. Byl to stejný zápas, jako ten první, jen to nebylo tak divoké na branky. Myslím, že jsme po dobu dvou třetin byli aktivnějším týmem, oni ale během prvních deseti minut dali během přesilovek na 2:0 a pak to bylo těžké.

Měli jste dost střel, ale skórovali jen jednou. Čím to?
Ta střela se vždy odrazila někam jinam, než měla. Neodráželo se to tak, jako třeba proti Klagenfurtu, kterému jsme nasázeli šest gólů. Dnes jsme si vybrali zápas, kde jsme do toho bušili jak hluchý do vrat.

Velkým tématem bylo také vhazování. Vy jste při nich dostal dva tresty. Co se tam stalo?
Vojta Němec tam byl dvakrát napomínán, sám tomu nerozumím, těžké posouzení, ale on asi ten pán ví, co dělal. To samé potom u toho icingu, kde to byl jednoznačně icing a dostaneme z toho gól. Bohužel, tak se ten pán rozhodl a to my neovlivníme. Měli jsme tam moment, že to bylo 1:2, měli jsme více ze hry, mohlo nás to nakopnout a tahle chyba nás zase dostala zpátky, což mě trochu mrzí.

Inkasovali jste góly po individuálních chybách. Jak to zlepšit?
U toho druhého gólu, tam ten jeden dal krásný kříž do prázdné brány, což bychom si taky měli pokrýt. Víme, jak to máme bránit, ale zase nám bohužel chyběl krok, abychom tam sáhli hokejkou.

Vám naopak nebyla jedna branka pro zpětně posouzený ofsajd uznána. Viděl jste tu situaci?
Já osobně jsem to neviděl, ale kluci, kteří se dívali, říkali, že asi byl. Je škoda, že se to teď dá zpětně posoudit, ovšem jednou vám to uškodí a jednou vám to zase může pomoct, tak to je. Nemyslím, že to úplně ovlivnilo zápas. Určitě jsme tady mohli sahat po bodech, minimálně do remízy jsme to mohli dotlačit, jenže neproměnili jsme šance.


Autor: Petr Frömel

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Filip Ahl 0 1 1 1 2
Jan Bartko 0 0 0 -1 0
Josh Brittain 0 0 0 -1 2
Ryan Culkin 0 0 0 0 0
Hunter Fejes 0 0 0 -1 0
Sebastian Gorčík 0 0 0 0 0
Filip Haman 0 0 0 1 0
Jakub Köver 0 0 0 0 0
Michal Kvasnica 0 0 0 0 0
Anthony Luciani 0 0 0 -1 0
Radim Matuš 0 0 0 0 4
Vojtěch Němec 1 0 1 1 0
Vladimír Oščádal 0 0 0 0 0
Radek Prokeš 0 0 0 0 0
Adam Sedlák 0 0 0 0 0
Jordon Southorn 0 0 0 1 2
David Stránský 0 0 0 0 0
Tomáš Svoboda 0 1 1 1 0
Ondřej Svoboda 0 0 0 0 0
Dominik Tejnor 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Pavel Kantor 58 26 3 23 88,46 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Beroun (Znojmo): Každý zápas je jiný, ale musíme i k těm venku přistupovat stejně doma, kde jsme měli hodně pohybu a byli silní na kotouči. Nesmíme dovolit soupeři chodit k nám do pásma. Chceme hrát nátlakový hokej. Jakub Köver půjde po tom zákroku na vyšetření. Snad bude v pořádku, jinak nám to naruší tu čtvrtou pětku. Stojí to pak více sil. To, že šel do branky Pavel Kantor, se rozhodlo už před víkendem. Měl tam výborné zákroky dnes. Není mu co vyčítat.

Související články