Orli Znojmo Orli Znojmo
2. kolo
ICE Hockey League - ne 19. 9. 2021
Znojmo
5:4
1:3, 3:1, 1:0
Vídeň
5'
22'
30'
38'
52'
1'
7'
20'
29'

Fryčerův odkaz oslaven nejlepším možným způsobem

Orlům se povedlo před fantastickou diváckou kulisou porazit Vídeň. Skóre se pro domácí zpočátku nevyvíjelo vůbec dobře, dvakrát museli dotahovat dvougólovou ztrátu, což se jim ve druhém dějství povedlo. Ve třetí části šli poprvé v utkání do vedení, které uhájili až do závěrečné sirény a připisují si tak první tři body do tabulky.

Zápas nezačal pro Orly vůbec dobře, soupeř už po půl minutě využil jejich díry v obraně, Patrick Antal dostal přihrávku před bránu a zamířil na bližší tyč. Český tým ale neprohrával dlouho, za čtyři minuty unikl vídeňským zadákům Anthony Luciani a bekhendem zakončil nad beton Davida Kickerta. Gólové hody pokračovaly a o necelé dvě minuty později se skóre měnilo potřetí, Brody Sutter rychlou střelou nad beton Pavla Kantora velmi dobře vyřešil přečíslení a poslal svůj celek zpátky do vedení. Následovaly velké šance převážně domácích hráčů, kteří dostali možnost zahrát si dvakrát přesilovou hru, ale Culkin, Ahl a po nich Tejnor si vylámali zuby na hostujícím brankáři, kterého v nejtěžší chvíli zachránila tyč. Přišel tak trest v podobě třetí inkasované branky v poslední minutě úvodní dvacetiminutovky. Lukas Piff obdržel přihrávku do pravého kruhu a střelou na vzdálenější tyč zvýšil na 3:1.

Do druhé části vstoupili znojemští hráči s novým mužem v brankovišti a začali velmi dobře. Brittainovo nahození Starkbaum, který v 15. minutě vystřídal Kickerta, nedokázal pokrýt, toho využil Anthony Luciani, který si sjel pro puk a dorazil jej do odkryté svatyně. Znojmo bylo aktivní, tvořilo hru, ale zároveň zapomínalo na zadní vrátka. Ve 29. minutě vyrazila Vídeň do přečíslení tři na dva a Brody Sutter pohotovou střelou pod břevno nedal Grohovi šanci. Orly však ani čtvrtý zásah rakouského mužstva nesrazil, už za minutu to bylo znovu jen o gól, když střela Sebastiana Gorčíka od modré skončila až za gólmanovými zády. Také hosté mohli hned odpovědět, ovšem Tropp před odkrytou znojemskou bránou nezasáhl puk vůbec dobře. Poté přišly na řadu šance domácího mužstva, které se nakonec radovalo ze zasloužené vyrovnání. Radek Prokeš sice ve své první tutovce trefil pouze tyč, ale v 38. minutě už mířil přesně do pravého horního rohu brány.

Třetí dějství bylo, co se branek týče, nejméně plodné. Znojmo pokračovalo ve své aktivitě, zatímco Vídeň byla spíše pasivní. Ve velké šanci se ocitl Tejnor, Starkbauma však nepřekonal. Podobně se vedlo Culkinovi, který měl v mezikruží dost místa ke střele, ale tu adresoval pouze do betonu strážce vídeňské svatyně. V 52. minutě přišel rozhodující moment zápasu, Radim Matuš, jako správný kapitán, vybojoval puk u hrazení a svoji následnou střelu procedil s trochou štěstěny mezi gólmanovými betony. Mančaft z hlavního města se tak poprvé dostal do role dotahujícího mužstva, ovšem jednobrankové manko se mu smazat nepovedlo. Bylo to naopak jihomoravské mužstvo, které mohlo náskok ještě navýšit, avšak soupeře zachránila potřetí v utkání tyč, tentokrát pro Fejesově ráně.


Autor: Petr Frömel

Tomáš Svoboda: Bylo to hodně emotivní. Děkuji fanouškům, že si našli cestu na hokej

Zkušený útočník Tomáš Svoboda byl proti Vídni tradičně hodně vidět. Síla okamžiku u předzápasového ceremoniálu a vyvěšení dresu Miroslava Fryčera ke stropu Nevoga Arény, nejen na něj hodně dolehla. I proto si vybojovaného vítězství nesmírně cenní.

Jak hodnotíte první domácí zápas nového ligového ročníku?
Bylo to „těsný“ (úsměv). Pro celý tým i pro mě osobně to byl hodně emotivní večer. Díky tomu předzápasovému ceremoniálu a vyvěšení dresu Mirka Fryčera, ale i dlouhé pauze, kdy jsme soutěž nehráli, to bylo totálně specifický.

Naštěstí jsme se do ligy vrátili a jsme za to všichni rádi, i kvůli fanouškům. Bylo těžké se s tolika emocemi na začátku zápasu srovnat, byl jsem z toho dost naměkko. K tomu jsme dostali hned v prvním střídání gól. Jsem strašně moc rád, že jsme to nakonec zvládli a vyhráli.

Zápas pro vás začal dost nešťastně, když hned v první minutě šla Vídeň do vedení. Na první přestávku jste do kabin odcházeli dokonce s dvougólovou ztrátou, přestože pohybem jste nad soupeřem dominovali. Co jste si říkali v kabině, že je potřeba zlepšit, nebo změnit?
Nehráli jsme špatně, ale měli jsme tam tři výpadky, kdy jsme dostali hloupé góly. Cítili jsme, že náš výkon snese měřítko, takže jsme si říkali, že musíme zůstat u toho, co jsme si stanovili před zápasem. Věděli jsme, že Vídeň dostala v Klagenfurtu „bůra“ a celkově se jim nedaří. Chtěli jsme do toho jít po hlavě a nechat na ledě všechno. Věděli jsme, za koho dnes hrajeme. Znovu musím říct, že to bylo fakt těžké a specifické utkání.

V Bolzanu jste inkasovali pět branek, nyní doma čtyři. Obranná fáze ještě není asi úplně podle vašich představ...

Ano, devět gólů za dva zápasy je skutečně hodně. Musíme na tom zapracovat. Nemyslím si, že to hrajeme úplně špatně, ale když jdeme v utkání do vedení, tak najednou začneme hrát trochu něco jiného... Řekli jsme si k tomu pár věcí a jsem rád, že jsme to nakonec proti Vídni otočili.

Co říkáte na domácí atmosféru?
Strašně super. Jak jsem říkal, byl jsem i z fanoušků hodně naměkko. Jsem moc rád, že si lidé našli cestu a vrátili se, doufám, natrvalo k hokeji. Jsem šťastný, že speciálně na tento zápas fanoušci dorazili, protože kdyby tu byla polovina stadionu, tak by to nemělo potřebný „šmrnc“. A za to jim moc děkuji.


Autor: Marek Hruška

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Filip Ahl 0 0 0 -1 0
Jan Bartko 0 0 0 1 0
Josh Brittain 0 2 2 1 7
Ryan Culkin 0 0 0 -1 0
Hunter Fejes 0 0 0 1 0
Sebastian Gorčík 1 1 2 2 2
Filip Haman 0 0 0 0 2
Jakub Köver 0 0 0 -1 0
Michal Kvasnica 0 0 0 -1 0
Anthony Luciani 2 0 2 1 0
Radim Matuš 1 1 2 2 0
Vojtěch Němec 0 0 0 -1 0
Vladimír Oščádal 0 0 0 -1 0
Radek Prokeš 1 2 3 2 0
Adam Sedlák 0 2 2 0 0
Jordon Southorn 0 1 1 1 0
Tomáš Svoboda 0 0 0 -1 0
Dominik Tejnor 0 1 1 2 0
Connor Walters 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Dominik Groh 40 17 1 16 94,12 0 0
Pavel Kantor 20 10 3 7 70,00 0 0

Ohlasy k utkání

Jiří Beroun (Znojmo): Prvních deset minut jsme zaspali a zase zápas museli honit, ale už v první části bylo vidět, že jsme silní a šance máme. Bojujeme s jejich proměňováním, ale dneska jsme si šli za vítězstvím a jsem rád, že jsme to zvládli.

Dave Barr (Vídeň): Hráli jsme dnes s těžkým soupeřem. Byl to první zápas Znojma, věděli jsme, že na nás vlétnou, ale dovolili jsme jim příliš mnoho. Nesmíme soupeře pouštět do tolika šancí, jako dnes my. Ale musíme uznat sílu soupeře, vítězství si vybojovali svým nasazením.

Fotogalerie

Související články

ICE Hockey League
po 20. 9. 2021

SESTŘIH: Znojmo — Vídeň 5:4