Orli Znojmo Orli Znojmo
10. kolo
EBEL - ne 7. 10. 2012
Znojmo
3:5
0:0, 2:4, 1:1
Lublaň

O porážce Orlů rozhodla druhá třetina

Znojmo - Po bezbrankové první části začaly góly padat až v té druhé, ke smůle Orlů především za záda jejich gólmana. Hosté během ní skórovali celkem čtyřikrát, nejprve využili chyb v obraně soupeře a třemi rychlými góly se dostali do vedení. Znojmo sice snížilo zásahy Rožníka a Pláňka, avšak těsně před sirénou znovu inkasovalo. V závěrečném dějství ještě oba celky přidaly po jedné brance, když naději na bodový zisk vykřesal pro Orly Šeda, ovšem Lublaň vzápětí zamířila popáté do černého a výsledek si již pohlídala.

Hned v úvodu utkání prověřili pozornost gólmanů střelci obou mužstev, nejdříve otestoval Landsmanův postřeh Grahut, na druhé straně musel Kuhn zkrotit na své hrudi Stehlíkovu ránu od modré čáry. Postupem času začali být o poznání více aktivnější domácí hráči. Ve slibné příležitosti se ocitl Peter Pucher, jeho střela z mezikruží však mířila nad lublaňskou bránu. Před Landsmanem se poté objevil v podobné střelecké pozici McBride, znojemský maskovaný muž dokázal puk zkrotit na svých betonech. Orlům se podařilo ubránit i dvě oslabení, a tak se šlo po první siréně do šaten za bezbrankového stavu.

Ve druhé dvacetiminutovce si nejdříve vypracoval obrovskou šanci Burke Henry, jenž po Pucherově přihrávce přestřelil z prostoru mezi kruhy Kuhnovu klec. Hosté však přestáli tlak znojemských hráčů a udeřili před Landsmanem. Střelou mezi betony gólmana Orlů otevřel skóre utkání Brock McBride - 0:1. Uběhly necelé čtyři minuty a brankové světlo za Landsmanovými zády se rozsvítilo podruhé. Anze Ropret přelstil domácí obranu a přesnou ránou pod horní tyčku navýšil průběžné vedení svého týmu – 0:2. Lublani to však stále nestačilo. O necelou minutu později překonal Landsmana po chybné rozehrávce Znojma a krásné kombinaci s McBridem před bránou Chris D´Alvise - 3:0. Po třetím inkasovaném gólu přenechal Landsman své místo v brankovišti Ondřeji Kacetlovi.

Orli se z gólového přídělu rychle oklepali a první velkou příležitost ke snížení měl Uram, jenž se objevil sám před Kuhnem, hostující gólman si však puk pohlídal. Svou nedisciplinovaností si pak hráči Lublaně značně zkomplikovali situaci. V početní výhodě 5 na 3 se před bránou nejlépe zorientoval Juraj Rožník, jenž ze vzduchu doklepl puk do Kuhnovy klece – 1:3. Znojmo nadále pokračovalo v klasické přesilové hře, v níž Bryan Bickell nabil na modrou čáru na hůl Martina Pláňka, který propálil Kuhna – 2:3. V závěru druhého dějství odešel na trestnou lavici znojemský útočník Strömberg a také hosté výhodu jednoho hráče v poli využili. Po vyhraném buly před Kacetlem se přesnou ránou prosadil Aleš Mušič - 2:4. Znojemským fanouškům se v prostřední části hry naskytl nepříjemný pohled na kulhajícího Petera Puchera, jenž zmizel do útrob stadionu a v duelu se již neukázal.

Třetí třetina se nesla v duchu dobývání lublaňské brány. Kuhn si však poradil se Strömbergovou střelou z mezikruží, v lapačce udržel i Stehlíkovu jedovku od modré čáry. Domácím svitla naděje v 51. minutě, kdy Marek Uram našel přihrávkou před bránu dobře postaveného Jana Šedu, jenž se nemýlil – 3:4. Lublaň však odpověděla na zvýšenou aktivitu Orlů tím nejlepším způsobem - Chris D´Alvise obkroužil s pukem na holi Kacetlovu svatyni a přihrál do prostoru brankoviště, kde stál Brock McBride, ten přesnou tečí srazil znojemské šance – 3:5. Pro McBrida to byl již druhý gól v utkání.

V závěru zápasu ještě Marek Uram nastřelil tyč lublaňské brány, v dobré pozici se ocitl také Jan Lattner, Juraj Rožník měl obrovskou smůlu, když mu při zakončení sjel puk z čepele hole. Znojmo neuspělo ani při následné hře bez gólmana, dva body tak z jihu Moravy putují do slovinské Lublaně.


Autor: Petr Frömel

Soupeř puk vyhodil a hned hrozil, ví Martin Pláněk

Znojmo - Znojemský odchovanec, který se postupem času stal základním kamenem znojemské obrany. Tak by se dal stručně charakterizovat jedenadvacetiletý Martin Pláněk, který si v minulých třech zápasech připsal dva kanadské body. V zápase proti Lublani vstřelil kontaktní gól. „Dvakrát mi to tam padlo, v Grazu a Lublani. Měl jsem štěstí," říká skromně.

Jak byste ohodnotil zápas?
Celý zápas jsme si vytvářeli celkem slušný tlak, nebylo to špatné. Neproměnili jsme ale velkou spoustu šancí, hodně nás trápilo zakončení. Soupeř pak z protiútoků proměňoval téměř vše, co šlo.

foto
⇒  Martin Pláněk má na kontě dvě branky a čtyři asistence

Vstřelil jste gól, dva zápasy nazpět jste dal podobný. Popište je, prosím.
My obránci takovéto střely od modré musíme trénovat, je to v podstatě naše náplň práce. Na trénincích to děláme hodně často. Jde o to, že taková střela od modré může rozhodnout zápas, musíme si proto věřit. Nyní mi to tam dvakrát padlo, jednou proti Grazu, teď proti Lublani. Měl jsem štěstí.

Soupeř často jezdil do brejků. Jak se takovéto situace brání?
Uvedu to na příkladu. Když jsme půl minuty v útočném pásmu a kombinujeme, snažíme se skórovat. Z ničeho nic ale soupeř puk vyhodí, dojedou a ihned hrozí před naší bránou. Mají tam šikovné útočníky, takže se brání velice špatně. Zvlášť, když jedou tři na dva. Pro obránce to je těžké, děláme, co můžeme.

Za Lublaň hrál Jan Muršak, posila z NHL. Měli jste na něj zvláštní pokyny?
Se spoluhráči v kabině jsme věděli, že tam je. Víme, že je to technicky moc šikovný hráč, ale speciální pokyny jsme k němu neměli. Přistupovali jsme k němu jako ke každému dalšímu útočníkovi.

Celé mužstvo stále trápí zakončení. Čím si to vysvětlujete?
Nevím, nedokážu to posoudit. Viděl bych to na smůlu na našich hokejkách. Měli jsme spoustu šancí, které jsme neproměnili, některé byly tutovky. Snad příště.


Autor: Vojta Pojer

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 -2 0
Petr Beránek 0 0 0 0 0
Bryan Bickell 0 1 1 -2 0
Antonín Bořuta 0 0 0 0 0
Ondřej Fiala 0 0 0 -2 2
Burke Henry 0 1 1 -1 0
Richard Jarůšek 0 0 0 -2 0
Tomáš Komínek 0 0 0 -2 0
Jan Lattner 0 1 1 -1 2
Martin Pláněk 1 0 1 -1 0
Peter Pucher 0 0 0 0 0
Juraj Rožník 1 0 1 0 0
Jakub Stehlík 0 0 0 0 0
Kim Strömberg 0 0 0 0 2
Jan Šeda 1 0 1 1 0
Martin Škadra 0 0 0 -2 0
Lubomír Štach 0 0 0 0 0
Marek Uram 0 2 2 1 0
Kyle Wharton 0 0 0 -2 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 31 18 2 16 88,89 0 0
Filip Landsman 29 13 3 10 76,92 0 0

Ohlasy k utkání

Petr Kučírek (Znojmo): Rozhodla první třetina. Měli jsme v ní spoustu šancí, které jsme neproměnili. Dvakrát pak Lublaň ujela a dala dva góly, to se špatně hraje. Museli jsme často dotahovat, to nás zlomilo. Musím ale říct, že první třetina byla rozhodující.

Bojan Zajc (Lublaň): Vstoupili jsme do zápasu velmi dobře a skvěle sehráli první třetinu. Podařilo se nám dnes hrát velmi dobře v obraně, navíc nás podržel brankář Jerry Kuhn. Od tohoto momentu jsme se odrazili v dalším průběhu zápasu. Je to pro nás velmi cenné vítězství.

Fotogalerie

Související články

Naši soupeři
so 6. 10. 2012

Poradí si Orli se slovinskou Lublaní?