53'
19'
52'

Znojmo zkrotilo Berany ze Zlína a vítězí podruhé v řadě

Jihomoravané se představili na domácím ledě naposledy před vánočními svátky a svým příznivcům nadělili trochu předčasný dárek v podobě tří bodů. Orli se dostali přesně v polovině duelu do vedení 3:1, a přestože Zlín mohl v závěrečném dějství zadělat na drama, nedokázal své příležitosti využít. Tři body si v zápase připsal kapitán Tomáš Svoboda.

Orli posilněni středečním vítězstvím na přerovském stadionu vlétli na soupeře ze Zlína velmi aktivně, Dominik Sklenář již ve druhé minutě prověřil pozornost Hufa v bráně. Z úvodního tlaku Orlů ale gól nevzešel, přestože velmi blízko přesnému zásahu byl Martin Šťovíček, jenž zůstal sám před hostujícím maskovaným mužem. Hra se postupně více vyrovnala, do několika šancí se dokázali probojovat i Berani. Vše podstatné v první třetině se ale odehrálo až v závěrečné pětiminutovce.

Nejdříve provětral Hufa svižnou ránou Čermák a o chvíli později si Znojemští vyzkoušeli přesilovku. Domácí ve výhodě svého rivala dlouho svírali v obranném pásmu a zlínský zámek přeci jen povolil. Bartko našel neobsazeného Petra Beránka, který z prostoru mezi kruhy poslal puk do sítě. Radost na tribunách však trvala pouhých jednatřicet vteřin. O vyrovnání se postaral po šťastném odrazu Mikko Salmio. Do kabin tak týmy odcházely za smírného stavu 1:1.

Hned po návratu na led se mohl zasloužit o obrat ve skóre Paukku, ale sám před Grohem nemířil přesně. Na druhé straně kluziště se postarali o vzrušení Jenyš se zakončujícím Šťovíčkem, kterého zase vychytal pozorný Huf. Na další gól jsme si tak museli počkat až do 27. minuty. Tomáš Svoboda vyslal do zakončení Pavla Jenyše, jenž napodruhé propálil zlínského brankáře. Další fázi utkání si hosté velmi zkomplikovali dvěma vyloučeními za sebou, a to Znojmo nemohlo nechat bez následků. Početní výhodu pět na tři přetavil po ohromném tlaku ve třetí gól Martin Šťovíček.

Klasickou přesilovku už Orli nevyužili, přesto drželi vcelku poklidné vedení 3:1. Hra se v dalších minutách uklidnila, hosté začali postupně přidávat na důrazu v osobních soubojích, ale gólových šancí ubývalo. Znojemští si nikam nehnali, hlídali si svůj náskok a na tahu byl Zlín, kterému zbývala ještě celá třetí třetina k tomu, aby zápas zdramatizoval.

Mohly jim k tomu dopomoci hned tři dvouminutové tresty domácích na startu závěrečného dějství. Ve výhodě spálil největší šanci svých barev Süss, jenž orazítkoval horní tyčku Grohovy svatyně. Fauly Orlů tak zůstaly nepotrestány. Zlín se ale přeci jen o snížení na rozdíl jedné branky postaral. V čase 51:26 se navrátilec z trestné lavice Martin Lang ihned zapojil do hry a překonal Groha. Drama na znojemském ledě však trvalo jen minutu, napínavou koncovku odmítl Tomáš Svoboda, poslal kotouč do chumlu před zlínskou svatyní a puk se po odrazu dokutálel až za brankovou čáru.

Berani se pokoušeli nadechnout k závěrečnému náporu, ale jejich snahu jim překazilo vyloučení. Orli si tak bez větších komplikací dokráčeli k třem bodům za zasloužené vítězství.

Jiří Beroun (Znojmo): Kluci šli do zápasu s tím, že jdou vyhrát. Pro nás to jsou opravdu důležité body, protože jsme si potřebovali utvrdit sebevědomí z posledního venkovního zápasu. K výkonu pomohla výborná divácká kulisa. Doufám, že se nám konečně povede odstartovat nějakou delší bodovou sérii. Marek Berka podstoupí ještě vyšetření, která ukážou, jak dlouhá bude jeho absence. Máme před sebou reprezentační přestávku a podle potřeby budeme reagovat.

Jan Srdínko (Zlín): Dnešní zápas je pro nás zklamání. Naše výkony jsou jako na houpačce. Chtěli jsme navázat na vítězství v Sokolově, což se nám bohužel nepovedlo. V dnešním zápase rozhodly individuální chyby a nedisciplinovanost, ze které pramenily vyloučení. V závěru jsme si mohli díky přesilovým hrám zápas převrátit na naši stranu. Bohužel jsme žádné šance v přesilovkách neproměnili a soupeři se to dnes povedlo rovnou dvakrát. Náš zmar podtrhl vlastní gól na 4:2 a pak už jsme se těžko dostávali zpátky do hry.