Orli si brousí drápky na maďarského Čerta

ČT 14. 2. 2013
<em>Znojmo</em> - Nadstavbové boje se přehouply do své druhé poloviny a o konečném složení účastníků play-off ještě není zcela rozhodnuto. Znojemské hokejisty sice hřeje tříbodový náskok před smečkou pronásledovatelů, případná domácí výhra nad Fehérvárem by však již mohla stvrdit pobyt Orlů v osmičce nejlepších týmů letošního ročníku. Utkání na zimním stadionu ve Znojmě startuje v pátek v 19:15. Buďte u další pikantní hokejové podívané i Vy!

Představení soupeře

Jediný maďarský zástupce v Erste Bank Eishockey lize se z posledních sil pere o možnost nakouknout do elitní osmičky týmů. Zatím však tahá za kratší konec pomyslného lana a se ziskem šesti bodů spadl až na pátou příčku kvalifikační skupiny. Na druhé postupové místo, které momentálně drží Lublaň, ztrácí tři body. Na první Znojmo pak ztráta čítá již šest bodíků.

Vedení klubu sáhlo před úvodem nadstavby k několika změnám ve svém kádru. Tým opustila dlouholetá opora a zároveň reprezentační útočník Balázs Ladányi, jenž zamířil do italského Bolzana. Za novým angažmá do Švédska putoval další forvard Eric Johansson. Přírůstkem v řadách Čertů se stal slovenský útočník Filip Novák, který má za sebou působení ve Spišské Nové Vsi, Skalici či Piešťanech.

V šesti zápasech nadstavbového zápolení dokázal Fehérvár zvítězit pouze dvakrát, poradil si s Innsbruckem (4:1) a Salzburgem (5:4). Na své konto si však Čerti připsali i čtyři prohry, zvláště ta s Dornbirnem (0:1) na domácím ledě může Maďary tížit ještě dlouho. V dosud svém posledním utkání se svěřenci českého kouče Jana Neliby představili v odvetě v Dornbirnu, kde nestačili na Buldoky (3:5).

Nejproduktivnější hráč mužstva je maďarský reprezentant István Sofron (19 + 24), na druhém místě v týmovém bodování se pohybuje kanadský útočník Frank Banham (17 + 15). V čele produktivity obránců se usadil zkušený Kanaďan Harlan Pratt (7 + 19). Brankoviště Fehérváru stráží Adam Munro (92,1%), úlohu dvojky zastává dvaadvacetiletý Bence Bálizs (91,7%).

„Naše šance momentálně nejsou tak dobré, ale ještě jsme se nevzdali naděje a budeme bojovat až do konce. Musí hrát jednoduchý, útočný a agresivní hokej. Budeme se snažit udržet vysoké tempo,“ přibližuje záměry svého týmu asistent trenéra Lajos Énekes, jenž zároveň připustil změny ve složení jednotlivých formací.

Z kabiny Orlů

Šest kol nadstavby a čtyři výhry – to je současná vizitka znojemských hokejistů. Po třináctidenní přestávce se Orli vydali na led rakouského Salzburgu, kde až do posledních minut bojovali o zisk minimálně jednoho bodu. Nakonec však soupeři, jemuž šlo o bytí či nebytí v dalších bojích o play-off, podlehli rozdílem jediného gólu. Tři trefy Jihomoravanů zařídili Petr Beránek, který skóroval v přesilové hře, kapitán týmu Jiří Beroun a Jan Lattner.

Filip Landsman udržel v předchozím duelu s Čerty čisté konto

Do pátečního utkání s Fehérvárem zcela jistě nenastoupí dvojice dlouhodobě zraněných útočníků Jan Šeda a Martin Podešva. Podle slov trenéra Martina Stloukala, by se oba měli do tréninku znovu zapojit do dvou týdnů. „Jan Šeda to s námi půjde zkusit na led přibližně za čtrnáct dní. Uvidíme, jak bude vypadat. Já jsem s Honzou byl velmi spokojený, je to hráč, který má u mě vždy dveře otevřené. Když to bude jen trochu možné, do případného play-off nastoupí, byť třeba bude mít tréninkové manko. S Martinem Podešvou je to trochu složitější, jeho pauza byla přeci jen delší, ještě nevím, jak se k tomu postavíme,“ prozradil kouč. Mimo hru bude také Ondřej Fiala, jenž po bitce v Salzburgu vyfasoval stopku na dva zápasy.

Letošní bilance s maďarským celkem vyznívá o chloupek lépe pro Orly. Ti z předchozích pěti vzájemných klání zvítězili hned ve třech případech. Poslední měření sil proběhlo v rámci 4. kola nadstavby (29. ledna) na ledě Fehérváru, kde Znojmo díky přesným zásahům Marka Urama, Juraje Rožníka a Kima Strömberga vyhrálo 3:0. Čisté konto v utkání vychytal gólman Filip Landsman.

3. kolo: Znojmo - Fehérvár 3:5
18. kolo: Znojmo - Fehérvár 3:1
26. kolo: Fehérvár - Znojmo 6:2
40. kolo: Fehérvár - Znojmo 1:2
Q4: Fehérvár – Znojmo 0:3

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Thomas Berneker #17, Viktor Trilar #4
Čároví: Matjaz Hribar #76, Patrick Kalb #54

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO : Kacetl - Wharton, Pláněk, Henry, Štach, Sova, Kulmala, Tichý, Bořuta - Lattner, Fiala, Jarůšek - Rožník, Bartoš, Beránek - Havlík, Beroun, Strömberg - Müller, Pucher, Uram.

SAPA Fehérvár AV19: Munro – Orbán, Sille, Ďurčo, Pratt, Hetényi, Horváth, Tokaji, Pozsgai – Magosi, Bailey, Benk – Novák F., Sikorcin, Banham – Kovács, Vas, Sofron – Hajós, Metcalfe, Mihály.

Další zápasy 7. kola nadstavby

Dornbirner EC - HDD Telemach Olimpija Ljubljana