Deset let mezi elitou #7: Největší úspěch znojemského hokeje

Aktuální zprávy
ČT 27. 5. 2010
<em>Znojmo</em> - Každý věrný fanoušek znojemského hokeje jistě rád vzpomíná na doposud největší historický úspěch Orlů. Ten přišel v sezóně 2005/2006, kdy byla před zahájením přípravy vyměněna většina hráčů. Znojemský dres tak poprvé oblékl Jiří Trvaj, olympijský vítěz Jiří Dopita či Pavel Selingr. Díky velmi vydařenému konci základní části postoupil jihomoravský klub do play off z pátého místa a ve vyřazovacích bojích narazil na Vítkovice. Zaplněná Hostan aréna byla poprvé svědky postupu svých svěřenců do semifinále, kde už však vysílení hráči nestačili na pražskou Spartu.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Sestavování kádru a příprava

Po nevydařené sezóně 2004/2005 se vedení klubu rozhodlo pokračovat ve spolupráci s trenérem Miroslavou Hořavou, který přišel do Znojma v listopadu 2004.

Velké rošády se však děly v kádru, neboť jej opustilo před sezónou 14 hráčů. Brankářské trio Prusek – Přikryl - Slávik nahradili zkušený Jiří Trvaj a Nor Halvor Hårstad-Evjen. Z týmu nadále odešli Benák, Kuboš, Kvetan, Křetinský, Toman, Amruz, Barus, Blatný, Hradecký, Ivan Rachůnek a Vorel.

foto
⇒  Jiří Trvaj

První a hned výraznou posilou útočných řad se stal olympijský vítěz z Nagana Jiří Dopita. Do obrany přibral klub Martina Čakajíka, Marka Chvátala, navrátilce Jiřího Heše a Richarda Jareše. Do útoku byl zařazen Tomáš Chlubna, Pavel Selingr, Ondřej Tatarčík a Lubomír Vaškovič.

Letní přípravu zahájili Orli 25. dubna a led okusil nový kádr 21. července. Do přípravných zápasů Orli vkročili elegantně a na domácí půdě nasázeli úřadujícímu mistru z Pardubic 5 gólů. Naopak domácí gólman Hårstad-Evjen neinkasoval ani jednou. Mimo jiné čekali na Orly v přípravě i zahraniční soupeři v podobě ruského Chimiku, reprezentačního výběru Itálie a slovenských mužstev Trenčín a Nitra.

Extraligová sezóna

Prvního mistrovského utkání se znojemští příznivci dočkali 9. září, kdy do Hostan arény zavítal celek ze Zlína. Orli přehráli svého soka o dvě branky a Trvaj za svá záda nepustil jediný puk. Neinkasoval ani v dalším zápase v Karlových Varech, tam však Orli tak úspěšní nebyli, neboť diváci sledovali boj bez branek.

foto
⇒  Orlí radost

O slovo si řekly dvě prohry nad Slavii a Vítkovicemi. Poté však Znojmo nasedlo na vítěznou vlnu a deset zápasů v řadě neprohrálo. Proti Liberci 18. září si dokonce připsal na své konto jubileum Jiří Dopita, neboť odehrál šestistý extraligový zápas.

Na hostování do konce sezóny do Karlových Varů putoval koncem září útočník Pavel Selingr. Na oplátku přišel z doposud posledního celku tabulky Jakub Kraus. Stejný tým uťal Orlům v patnáctém kole sérii neporazitelnosti, když zvítězili 2:1 po prodloužení. Zajímavostí je, že první gól energetiků vstřelil právě Selingr.

Následovala nepříliš lichotivá část sezóny, neboť Znojmo získalo v dalších šesti zápasech pouhé tři body za remízy v prodloužení. Po prohře v pětadvacátém kole proti Plzni spadlo na šesté místo a ústup z předních příček tabulky následoval i nadále, neboť po výhře nad Budějovicemi přišly tři porážky. Ke konci třetí čtvrtiny extraligy se Orlům dařilo střídavě.

Vynikající zakončení základní části

To závěrečná část byla o poznání lepší. Nejprve sice nestačili Jihomoravané na Zlín, ale ve zbývajících dvanácti zápasech je překonal jen Třinec a Liberec. K cenným vítězstvím patří skalp lídra soutěže Slavie. Orli předvedli v Sazka aréně senzační výkon a zvítězili poměrem 5:1.

Šokující zpráva přišla koncem ledna, kdy manažeři znojemského a vítkovického klubu potvrdili výměnu Marka Urama za Juraje Štefanku. Mělo jít sice jen o hostování, avšak jak se ukázalo po skončení sezóny, Uram se do Znojma již nevrátil. O pár dní později přišla i zpráva o odchodu obránce Jiřího Heše do Trenčína.

Play off začíná, v cestě stojí Vítkovice

foto
⇒  Dopita a Erat

Do play off postupovali Orli z pátého místa a narazili na čtvrté Vítkovice. První zápas na ledě ostravského klubu se lépe podařil hostům, když rozhodující trefu v prodloužení zasadil Zdeněk Ondřej. Druhé vzájemné utkání však tak šťastné nebylo a Vítkovice vyrovnaly stav série.

Odvety v zaplněné Hostan aréně nepostrádaly náboj play off. Po prvním zápase strhly stav série k sobě Vítkovice, když zvítězily 3:1, ovšem Orli jim o den později vrátili porážku ve stejném poměru a série se vracela do Ostravy. Tam si Jiří Trvaj dokonce připsal další nulu, neboť Znojmo vyhrálo 2:0.

Zaplněný zimák svědkem postupu do semifinále

K šestému zápasu, kde mohli Orli rozhodnout, zavítalo přes 4 500 diváků. Před zahájením třetího dějství svítil na časomíře vyrovnaný stav 1:1. Historický úspěch znojemského hokeje měl na svědomí především David Ludvík, který postavil na nohy všechny přihlížející diváky čtrnáct minut před závěrečnou sirénou. O dvě minuty později přišla na řadu branka Milana Mikulíka a postup do semifinále pečetil do prázdné branky Zdeněk Ondřej.

Brány finále uzavřela Orlům Sparta

V semifinále se potkali Orli s pražskou Spartou. V prvních domácích zápasech ji sice potrápili a série se stěhovala do hlavního města za vyrovnaného stavu, ale poté už vyhrávala jen Sparta, která postoupila do finále se skórem 4:1 na zápasy. Ani to však nezkazilo oslavy znojemských hráčů a fanoušků po skončení posledního zápasu a porážce 1:6.

Orli se stali třetím nejlepším celkem extraligy pro sezónu 2005/2006, obdrželi pohár a na krk bronzové medaile. Pokud by však v soutěži startovala jen mimopražská města, slavilo by Znojmo titul, neboť finále si zahrál přemožitel Orlů se Slavií. Sám trenér Hořava pronesl po skončení série na tiskové konferenci tato slova: „Nevím, jestli se mi poštěstí ještě někdy být u týmu, který bude mít takovou fazónu.“

30  Varakas Ville    obránce   3   0   0   0    2    0
31  Ministr Milan    útočník   3   0   0   0    0    2

20  Vaškovič Lubomír útočník   3   0   0   0    0    0
21  Ministr Milan    útočník   3   0   0   0   -1    2