Co nového v EBEL #2: Rakušané finišují, Fehérvár s Lublaní mají problémy

Aktuální zprávy
PO 14. 7. 2014
Rakouské týmy dokončují přípravu na sezonu, uzavírají kádry, obsazují poslední volné pozice. Mimorakouské týmy však paběrkují, vedle Bolzana ani Fehérvár s Lublaní nemají hotový kádr. Hůře než maďarský tým je na tom Olimpija, která má pod smlouvou jediného hráče staršího dvaceti let.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

V Dornbirnu se k velkým změnám v kádru neschýlilo. Buldoci se po sezoně rozloučili se čtyřmi Kanaďany, především pak s tahounem Aquinem, který zkusí šestí v SHL. Do svých řad naopak přivedli brankáře Murphyho se zkušenostmi z NHL a tři forvardy ze Spojených států a Kanady. Posilou také bude EBEL protřený Andy Sertič, který přišel z Fehérváru. Právě tam je situace podobná jako v Dornbirnu. Klub se zbavil čtyř hráčů, mimo jiné Bryana McGregora, který bude hájit barvy Chomutova. Posilou do obranných řad bude rozhodně Švéd Johan Ejdepalm, útoku pomůže maďarský reprezentant Istvan Bartalis. Zbytek týmu se teprve rodí, tým nemá hlavního trenéra a prozatím poskládá dvě kompletní pětky.

Kim Strömberg ještě v barvách Bolzana

Více aktivní jsou v Klagenfurtu k nevelkému překvapení všech, protože od týmu, který obhajoval titul, se rozhodně čekala alespoň účast v play-off. Trenérskou lavičku bude hájit od nového roku Martin Stloukal, od kterého se čeká jedině úspěch. K tomu si český kouč dovedl do týmu Kima Strömberga a Kyla Whartona, kteří svého času působili také ve Znojmě. Posilou bude také Jean-Francois Jacques, jenž má na účtu téměř sto sedmdesát startů v NHL. Po roční pauze ve Švédsku se do kádru vrátila také jeho ikona Thomas Hundertpfund, začne tak již svou osmou sezonu v dresu Klagenfurtu.

I Villach udělal důležité změny v kádru. Předně odešli jeho dva nejproduktivnější hráči Derek Ryan a John Hughes. Ti v uplynulé sezoně dohromady nasbírali celkem 197 kanadských bodů! Na přestupovém trhu pak byli Orli aktivní především v rámci EBEL. Z Bolzana přišel Mark Santorelli, z Vídně Francois Fortier. Oproti tomu Linz kádr neobměnil skoro vůbec, udělal pouze změny v obraně. Z Bolzana přivedl Sebastian Picheho, do Grazu pak poslal Fabiana Scholze. Do týmu ještě přibyli dva mládežničtí reprezentanti Rakouska, oba ročník 91.

V Innsbrucku zkouší štěstí se Švédy. Vloni totiž skončil rakouský tým podruhé za sebou poslední. Hlavního trenéra bude zastávat Christer Olsson, který přišel z Klagenfurtu. Do kádru pak přibyla hned tři švédská jména, útočníci Valdix s Olssonem, který ještě vloni hrál za Vídeň, a do obrany Johan Björk. Tým opustili především zahraniční hráči, podepsaný odchod má také Justin Donati. O osudu jeho bratra Tylera prozatím rozhodnuto není.

Velké problémy mají také ve Slovinsku. Olimpija Ljubljana se ocitla ve finanční tísni a kromě jediného gólmana má tým složen z juniorů. Hráči z loňského týmu buď podepsali jinde, což je případ například nejproduktivnějšího zeleného draka loňska Mihy Verliče, nebo čekají na nabídnutí smlouvy. Post trenéra také zůstává neobsazen. I přes značné problémy ale z klubu na rozdíl od Bolzana žádné zprávy o konci v EBEL nechodí.