FOTO: Trenér brankářů mládeže Jakub Dohnal u týmu KHL Kunlun Red Star

Aktuální zprávy
PO 12. 11. 2018
Trenér brankářů orlí mládeže Jakub Dohnal měl nedávno jedinečnou možnost podívat se do zákulisí jednoho z předních hokejových týmů světa. A to hned v exotickém prostředí Číny. Dohnal totiž strávil několik dní s týmem Kunlun Red Star hrající KHL.

Jak se vaše cesta do Číny vlastně zrodila?
Dostal jsem se tam díky mému kamarádovi Tomáši Kundrátkovi, který v klubu letos hraje. Známe se z Přerova, kde jsme oba působili, a jako parta tam dost držíme při sobě. Brácha s ním hrával v týmu, od mala jsme tak mastili hokej za barákem. Navíc můj táta pracuje v Šanghaji, takže jsem se rozhodl to celé spojit v jednu cestu. Musím jim za to oběma poděkovat, díky nim jsem se tam vůbec mohl dostat a měl dopředu zařízenou spoustu věcí.

Jak dlouho jste u týmu Kunlunu působil?
Celkem jsem byl v Číně devět dní, z toho u A-týmu Kunlunu čtyři. Další dva dny jsem strávil u mládežnického týmu Allstar Ice Hockey. Kunlun to má dost specifické v tom, že půl sezóny hraje v Šanghaji, půl v Pekingu. Já jsem byl na místě zrovna ve chvíli, kdy hrál posledních pár zápasů v Šanghaji.

Můžete popsat, jak vypadal váš program s týmem? Co vše jste měl možnost vidět?
První den jsem měl možnost vidět kompletní zázemí týmu, šatnu, zařízení v posilovně, pak i předzápasový trénink. Druhý den měli zápas, na kterém jsem se byl podívat, a po pozápasovém volnu jsem dva celé dny strávil přímo s trenérem gólmanů Sakari Lindforsem. Vždy jsme si řekli plán tréninku, na 20 – 30 minut přišel na led každý z gólmanů, poté následoval rozbor toho, jak ke každému z hráčů přistupuje, vysvětlení toho, proč danou činnost dělají. Část gólmanů mají z Ruska, pak je tam třeba zase Kanaďan Barry Brust, hodně jiné brankářské styly. Tím, že trenér brankářů je Fin, hodně jsme si povídali i o tom, jak to funguje ve Finsku, nebo jak gólmany pro tým vybírají.

Kromě zahraničních gólmanů má Kunlun i brankáře z Číny, jak se daří jemu?
Číňani jsou na soupisce dva. Jeden z nich vyrůstal a hrál v Americe, takže s Čínou má společné možná tak jedině vízum. Ten druhý gólman je trojka a chytá pravidelně jejich nižší ligu. Občas dostane šanci v přátelských zápasech. Na KHL to asi není, ale na to, že je z Číny, tak si vede solidně.

Jaký dojem na vás udělalo zázemí týmu? Hlavní aréna v Šanghaji vypadá zvenku hodně supermoderně.
Mají tam futuristickou Mercedes-Benz arénu, kde se pořádají velké akce typu NHL, NBA, když se tam zrovna hraje zápas. Kunlun ale potřebuje mít halu se stálým zázemím, a tak hrají svoje zápasy jinde. A ta hala už žádná bomba není, zázemí je sice hezké, ale není to úplně top. Vejde se tam sice šest tisíc lidí, ale já zažil zápas, kde bylo diváků třeba jen šest set.

Peking bude v roce 2022 pořádat zimní olympiádu, do hokeje chtějí napumpovat velké peníze. Jak je na tom hokej v Číně nyní, co se týče popularity?
Je velký rozdíl v tom, jak přistupují k NHL a KHL. Když přijela do města NHL, měla obrovské jméno, byla popularizovaná v médiích, přišlo na ni hodně lidí. Na KHL jsem naopak neviděl jedinou reklamu v televizi nebo billboard, lidi tam o ní podle mě moc neví. Na zápas pak přijde 600 lidí, z toho Číňanů je možná polovina.

Je nějaký rozvoj nebo posun vidět třeba v mládeži?
U mládeže je to zase úplně jiné. Vůbec se netrénuje jak u nás, kdy je na ledě dvacet lidí, ale na zimáku je připravená tabule, kde je seznam trenérů, a každý trenér má nějakou cenu. Oni si pak platí individuální tréninky, třeba klidně jeden hráč s jedním trenérem. Případně dva, tři hráči s jedním trenérem. Díky tomu mají individuální schopnosti jako bruslení, střelba na podobné úrovni jako čeští kluci. Neviděl jsem ale zápas, je otázka, jak to vypadá, když pak hrají dohromady a zda si vůbec dokáží přihrát. Ten sport každopádně není pro každého, je jen pro bohaté. Aby se dostali s trenérem aspoň třikrát týdně na led, to už něco stojí.

Jak tuhle jedinečnou zkušenost zpětně hodnotíte? Můžete ji zúročit při trénincích s mládeží přímo tady ve Znojmě?
Můžu si to teď v hlavě srovnat. Ujasnil jsem si spoustu věcí týkajících se přístupu k moderním věcem, třeba způsob, jakým pracují s videem, analyzují zápasy, jak si na sezónu nastaví koncepci a jak ji následně dodržují. Druhou věcí je možnost porovnání: jak vypadá KHL, jak vypadá čínský hokej, dostal jsem i díky našim debatám s trenéry povědomí o tom, jak to funguje ve Finsku. Moc se mi líbilo, jak na přípravě spolupracuje celý realizační tým.

Fotogalerie

NEWSLETTER