8'
13'
23'

Znojmo po 827 dnech zlomilo vídeňské prokletí a srovnalo sérii!

Duel se pro Orly zpočátku nevyvíjel vůbec dobře, neboť museli dotahovat dvougólové manko. Ještě před koncem první části však bylo srovnáno a ač Znojmo v té druhé znovu prohrávalo, povedlo se mu dvěma zásahy nepříznivý stav otočit a ve vynikající atmosféře dokráčet k vítězství a srovnání série.

Na jihomoravském ledě se hrálo od prvních minut velmi aktivně, k větším šancím se ale borci obou týmů propracovávali jen sporadicky. Zlom přišel na konci osmé minuty, kdy se z trochu nenápadné akce prosadil dobře umístěnou ránou od modré čáry Alex Wall. Orli se zdáli zaskočení, navíc brzy museli čelit přesilovce soupeře. Tu ještě dokázali ubránit, nicméně krátce po vyrovnání počtu hráčů na ledě se skóre měnilo podruhé. Z velmi podobné situace jako u prvního gólu těžili Vídeňští znovu, tentokrát Benjamin Nissner napřáhl na modré a kotouč zaplul až za záda Lassily. Se Znojmem to nevypadalo právě nejlépe, ale v posledních třech minutách se konečně naplno ukázala síla Orlů. Nejdříve v přesilové hře překonal Lamoureuxe Jan Lattner, jen o čtyřicet vteřin později jej napodobil C.J. Stretch. Obrovská vlna euforie rezonovala znojemskou arénou, kterou navíc ještě více rozvášňovaly časté potyčky hráčů. Do šaten se tak odcházelo po první siréně za stavu 2:2.

Prostřední dějství načínali znojemští hráči v oslabení, které však tentokrát ještě ubránili. Ovšem po návratu vyloučeného Kaluse na led se znovu radovali hosté. Pro Orly hodně nešťastný gól měl na svědomí Taylor Vause, jehož lehké nahození si Lassila srazil betonem do brány. Finský gólman brzy napravil své zaváhání při samostatném úniku Vauseho, kterého bravurně zneškodnil lapačkou. Přesilová hra z poloviny utkání svůj cíl v podobě klece Lamoureuxe nenašla, domácí nicméně opět začali více šlapat na plyn. A odměna přišla! O vyrovnání se postaral tečí Vainonenovy střely od modré Marek Kalus. Orli i nadále roztáčeli před svatyní Vídně neskutečný kolotoč přihrávek a střel. Fanoušci spolu s hráči doslova tlačili kotouč do brány a v čase 38:17 se společná práce podařila. Marek Špaček se nejlépe zorientoval v prostoru před brankovištěm a napálil volný kotouč do sítě. V naprosto elektrizující atmosféře opouštěli hokejisté ledovou plochu.

Drama od prvních minut třetí periody bylo k vidění ve znojemské aréně. Domácí se stále hnali do útoku a rozhodně byli nebezpečnějším týmem. Hra se ale rychle přelévala ze strany na stranu, čekalo se na závažnější pochybení, které by mohlo být potrestáno. Navíc rozhodčí museli jen velmi málo přerušovat průběh utkání. Velká šance svitla Orlům v 53. minutě a měla podobu přesilové hry. Navíc byla ještě vyšperkována dalším, tentokrát čtyřminutovým trestem po hrubém zákroku Lakose na znojemského Stretche. Výhoda 5 na 3 ale zůstala nevyužita, stejně bylo naloženo i s klasickou početní výhodou. Do konce třetí třetiny zbývaly ještě dlouhé dvě minuty. Vídeň odvolala z klece Lamoureuxe, oba týmy sáhly po oddechovém čase. Nic už však nezabránilo Jihomoravanům v tom, aby zvítězili, a tím pádem i vyrovnali čtvrtfinálovou sérii.

Miroslav Fryčer (Znojmo): Mohu jedině smeknout. Není, co bych k tomu dodal. Celý tým hrál tak, jak bychom si představovali. Hráli jsme do těla, srdcem. Kluci nechali před domácím publikem všechno. Mohu jim jedině pogratulovat a být na ně pyšný. Stále je to ale jen jediný krok, musíme šlapat dál. Cíl je stále před námi. Věřím, že kluci pochopili, o co jde. Hráčům jsme o přestávkách říkali, aby se vyvarovali určitých věcí a nebyli nervózní, nezbláznili se. Museli jsme hrát to svoje. Chytře. A to jsme dělali.