Orli Znojmo Orli Znojmo
3. kolo
EBEL - út 23. 10. 2018
Znojmo
3:4
2:0, 0:2, 1:2
Salzburg
13'
18'
56'
21'
25'
47'
52'

Tři vstřelené branky bodový zisk nepřinesly

Dvě rozdílné třetiny zažili znojemští hokejisté. V té první se i přes počáteční tlak soupeře dostali do dvougólového vedení, v té další však během pěti minut o náskok přišli. Ve třetí části inkasovali znovu dva góly, v závěru sice snížili, avšak jejich následná aktivita už vyrovnání nepřinesla.

Svižný start do utkání s několika zajímavými momenty na obou stranách musel diváky naladit. Hned v úvodu předvedla slibné střídání třetí znojemská formace, před Lassilou se zase zablýsklo po zakončení Raffla. Orli se v několika dalších minutách dostali pod tlak, finský gólman musel čarovat po akci Hughese i po přečíslení salzburgské dvojice útočníků. S přibývajícím časem se domácí postupně vyrovnávali s náporem soupeře, až sami dokázali tvrdě udeřit. Na modré čáře se mazácky napřáhl Dominik Tejnor a natahující se Michalek už neměl šanci zasáhnout. V následující fázi třetiny Znojemští konečně předváděli hru, za kterou je fanoušci mohli odměnit dlouhým potleskem. Další důvod k oslavám navíc ještě přidal Anthony Luciani, jenž šikovně umístil kotouč přesně do mezírky mezi betony Michaleka.

Ledová sprcha přišla s patnáctou vteřinou prostředního dějství. Hned po přechodu před Lassilu se v mezikruží uvolnil Ryan Duncan a zamířil pod břevno. Znojmo bylo znovu zatlačeno do svého obranného pásma, navíc muselo čelit první přesilovce Salzburgu. A krátce po jejím skončení byli býci nekompromisní, Bobby Raymond z kruhu pro vhazování propálil gólmana. Tvrdě vypracovaný náskok se tak bleskově rozplynul. Rakušané ale nadále vládli ledu, Orli se spoléhali hlavně na svou obrannou činnost. A obraz hry se v podstatě neměnil až do konce druhé dvacetiminutovky. Všechny šance hostů však naštěstí pro Znojemské zůstaly nevyužity.

Třetí třetina odstartovala menším trestem pro Orly. Krátce po jeho vypršení bylo ještě hůře, Hlava inkasoval dokonce čtyři minuty za vražení na hrazení. Zkraje oslabení se prodral do rychlého brejku Stretch, ale zakončoval jen do připraveného brankáře býků. Po faulu ze strany Salzburgu se síly na ledě vyrovnaly a vypadalo to, že Znojmo bude moci napnout veškeré své snahy zpět do útoku. Pak však přišel tvrdý direkt z hole Dominique Heinricha a rázem museli Jihomoravané dotahovat skóre. Žádná větší útočná podívaná ze strany domácích se ale nekonala, o výsledku tak začalo být jasněji přesně v čase 52:00, kdy Brant Harris svou dorážkou výrazně srazil šance na úspěch.

Malá naděje pro Znojemské ještě svitla čtyři minuty před závěrečnou sirénou. Početní výhodu dokázal využít přesnou tečí Patrik Parkkonen. Času už však zbývalo pomálu, neujala se ani hra bez gólmana, a Orlům tak nezbylo nic jiného, než překousnout další domácí porážku.


Autor: Petr Frömel, Petra Matůšová

Naše hra se zlepšila, musíme tvrdě pracovat, burcuje Teemu Lassila

Je mistrem světa, finským i slovenským šampionem. Velezkušený finský gólman Teemu Lassila nyní pomáhá Orlům v těžkém startu do sezóny mezinárodní EBEL. Proti Salzburgu si připsal 38 úspěšných zásahů, těsné porážce 3:4 nakonec nezabránil. „Nechybělo moc,“ litoval po zápase.

Po dvaceti minutách jste vedli, ale aktivně hrající soupeř nakonec skóre otočil. Jaký to pro vás byl zápas?
Nazval bych to utkání dvou různých tváří. Myslím, že první třetinu jsme zvládli docela dobře, hráli podle našeho plánu, ale na začátku druhé přišly chyby. Jak moje osobní, tak chyby celého týmu. Když dostanete čtyři góly, je těžké vyhrát jakýkoliv zápas. To musíme zlepšit.

Začátek byl hodně hektický, Salzburg tlačil, měl jste hodně zákroků. Vyhovovalo vám to, nebo byste preferoval klidnější úvod?
Vyhovuje mi to a myslím, že většina brankářů by řekla to samé. Je pravda, že proti mně šlo hodně střel, ale byly to čisté pokusy, které jsem viděl. Žádné teče ani clonění, kluci v obraně pracovali dobře a byli vždycky první u dorážek. Na tom se teď snažíme pracovat v tréninku. Jsou to malé pozitivní věci, od kterých se chceme odrazit. Hráli jsme proti dobrému týmu a nechybělo moc… pár šťastných odrazů.

Start sezóny týmu nevyšel, ale v posledních utkáních se herně i bodově zvedá. Jak těžké je dostávat se z takové situace?
Musíme myslet pozitivně. Nemáme moc bodů, ale jen za ty dva týdny, co jsem zde, musím říct, že se naše hra zlepšila. Když budeme dál tvrdě pracovat, myslím, že s námi bude mít problém každý soupeř. Jsme mladý tým na začátku sezóny, je tu hodně nových hráčů. Neotočí se to přes noc a určitě je lepší prožít si krizi na začátku sezóny než na konci. Je to zkouška, kterou musíme zvládnout.

Máte za sebou hodně hektický víkendový program, cestování přes celé Rakousko. Pro brankáře i kvůli regeneraci asi nic příjemného…
Jo, je to tak. Tři zápasy ve čtyřech dnech jsou těžké, ale nestěžuju si. Hrál jsem v Rusku, tam jsme občas létali mnoho hodin naprosto šílenými letadly. Autobus je pohodlný a my jsme všichni profesionální sportovci. Musíme si zvyknout.

Jak na vás po pár zápasech působí EBEL? Říká se, že pro gólmany to není moc vděčná liga. Hodně přečíslení, brejků, útočný hokej. Souhlasíte?
Je to jiný styl hokeje, trochu víc ofenzivní než jsem byl zvyklý. Ve Finsku nebo Švédsku se hraje více do obrany a takticky. Ale určitě je to atraktivní. Mluvil jsem taky s pár kamarády z Finska, co EBEL hráli, takže jsem tušil, co přijde. Každopádně se my jako tým musíme soustředit na to, abychom dozadu hráli dobře. Pokud chcete v hokeji něco vyhrát, je to zkrátka tak.


Autor: Lukáš Peroutka

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 1 0
Cameron Braes 0 0 0 0 0
Jan Bulín 0 0 0 0 0
Tomáš Guman 0 0 0 -1 0
Nicolas Hlava 0 0 0 0 6
Marek Kalus 0 0 0 -2 0
Jan Lattner 0 1 1 0 0
Anthony Luciani 1 1 2 0 0
Radim Matuš 0 1 1 -1 0
Patrick McEachen 0 1 1 -2 2
Petr Mrázek 0 0 0 -1 2
Erik Němec 0 0 0 1 0
Patrik Novák 0 0 0 -2 0
Patrik Parkkonen 1 1 2 0 0
Adam Sedlák 0 0 0 0 0
C.J. Stretch 0 1 1 -2 0
Rostislav Šnajnar 0 0 0 0 0
Marek Špaček 0 0 0 0 0
Dominik Tejnor 1 0 1 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Teemu Lassila 59 42 4 38 90,48 0 0

Ohlasy k utkání

Miroslav Fryčer (Znojmo): "První třetina byla dnes vynikající. Klukům šly nohy a hráli jsme podle našeho plánu. Ve druhé třetině přišlo opět to naše uspokojení a soupeř vyrovnal. Naštěstí se kluci nesesypali, nedostali jsme další rychlé góly, tým se dokázal semknout. Ve třetí třetině jsme udělali chyby, které prostě takový bohatý tým jako Salzburg využije. To je už o hráčích a o rozpočtu. My ty chyby nedokázali minimalizovat a hrát na jistotu. Co se týče bojovnosti, tak kluci odehráli dobrý zápas a navázali na skvělé výkony z Rakouska."

Fotogalerie

Související články

Naši soupeři
po 22. 10. 2018

Znojemská aréna pohostí býky ze Salzburgu