Orli Znojmo Orli Znojmo
ČF4
Tipsport Extraliga - po 8. 3. 2004 - Sazka Aréna
Slavia
3:0
1:0, 1:0, 1:0
Znojmo

Série opět vyrovnána

Z n o j m o - Po nedělní šťastné výhře Orlů, kdy v prodloužení strhl vítězství na stranu Znojma střelou ze středního pásma Barus, se podařilo ve čtvrtém zápase Slavii srovnat stav série na 2:2. Zasloužil se o to především brankář Franěk, který nepustil za svá záda ani jednu ránu z holí znojemských hráčů. Zvláště v úvodu zápasu mělo Znojmo několik slibných příležitostí, ale k jeho smůle je nedokázal nikdo využít. Slavia pak nabrala tempo, přidala na důrazu a důslednou obranou, dobrým čistěním prostoru před Fraňkovou brankou a hlavně proměňováním šancí vyhrála. O góly Slavie se podělili Hruška, Sup a Beránek, kteří v tomto zápase nehráli v jedné formaci, jak u nich bývá zvykem.
Po nepříliš vydařeném prvním utkání v Edenu se daly předpokládat změny v sestavě, k překvapení všech zasáhly Vršovickou letku, kde na pravém křídle místo Davida Hrušky nastupoval Aleš Krátoška. Orli nabuzení předchozím vítězstvím začali aktivně a ze svého tlaku vytěžili již ve 2. minutě přesilovku. Při ní bylo rušno na obou stranách. Nejprve se ocitl v dobré pozici před Fraňkem Haman, vzápětí na druhé straně zkoušel nadvakrát překonat Dubu důrazný Krátoška. Největší příležitost měl již při hře 5 na 5 Uram, radost mu skazil skvělým zákrokem Franěk. V 6. minutě podnikl exkurzi na trestnou lavici pro změnu Ivan a před gólmanem Slavie bylo najednou opět horko. Franěk byl v permanenci i po návratu Ivana na led, když se po chybě Kuntoše dostal do šance Plášek. V 9. minutě se konečně dostali ke slovu domácí a hned z toho byl gól. V čase 8:56 si Hruška šikovně položil Dubu a neomylně zavěsil. Slavii vedoucí gól probudil a o minutu později měl na holi druhou trefu do černého Marek Ivan. Další možnost odskočit na dvougólový rozdíl měli Pražané při vyloučení Havíře. Zpět do hry ho mohl předčasně poslat Antoš, jenže z bezprostřední blízkosti Dubu neprostřelil. Místo toho o chvíli později putoval za katr a síly na ledě se vyrovnaly. Ve stoprocentní šanci se objevil na konci 19. minuty také Martinec, jenž jel zcela sám na Dubu, ale zakončení se mu nepovedlo. Neujala se ani nebezpečná teč Kadlecovy střely, a tak po první třetině platil stav 1:0.

Do druhé části vstoupili hosté s cílem vyrovnat, v polovině 22. minuty se o to pokušeli v rychlém sledu Procházka s Eratem. Minutu na to se opět mužům v pruhovaném znelíbil důraz Antoše, který si tak musel podruhé v zápase jít na dvě minuty nedobrovolně odpočinout. Tentokrát Společenstvu Orlů početní převaha příliš nevyšla a vracející se Antoš dokonce mohl zvýšit náskok domácích. To se povedlo nakonec v čase 7:03 Supovi, jemuž naservíroval kotouč překrásnou zadovkou Graňák a před slávistickým kanonýrem zívala již jen prázdná brána. Slavia nechtěla připustit komplikace jako v předchozím utkání a po druhém gólu kontrolovala hru, navíc i přitvrdila. Zákroky nijak nevybočovaly z rámce pravidel, naopak v prostředním dějství hráli domácí ještě dvě přesilovky. Ty však zůstaly nevyužity a po čtyřiceti minutách tedy svítil na kostce stav 2:0.

Do závěrečné dvacetiminutovky nastoupili svěřenci Vladimíra Růžičky bez Michala Supa, jenž utkání nedohrál kvůli nastřelenému kotníku. V jejím úvodu musel Franěk čelit nebezpečnému najetí Pláška, na druhé straně měl vzápětí plné ruce práce proti Vondrkově pokusu pro změnu Duba. Hosté se stále nevzdávali a vytrvale se snažili podnikat výpady na Fraňkovu svatyni. Pomoci jim k tomu mělo vyloučení Hrušky ve 48. minutě, Slavia však sehrála oslabení velmi dobře. Velmi blízko ke kontaktnímu gólu byl na začátku 52. minuty Soudek, tentokrát Franěk mohl poděkovat dobře postavené tyčce. V téže minutě divákům zatrnulo, když Kuntoš tvrdou střelou zasáhl Tomana a obránce soupeře zůstal chvíli ležet na ledě. Když v 53. minutě neuspěl v samostatném nájezdu proti Fraňkovi Barus, začalo být zřejmé, že Slavia již vedení nepustí. Definitivní uklidnění domácím přinesl v čase 54:26 kapitán Josef Beránek, který naskočil ze střídačky na pas Antoše a z pozice levého křídla prostřelil Dubu mezi betony. Utkání se pak již dohrávalo pouze z povinnosti. Žádný gól již nepadl, a tak Slavia vyrovnala stav čtvrtfinálové série na 2:2 a Petr Franěk si po výborném výkonu navíc připsal čisté konto.


Autor: Lukáš Hykš, GaZ, Jaroslav Andrle

Chyběl nám důraz před brankou, říká Plášek

P r a h a - Znojemští Orli se mohli dostat ve čtvrtfinálové sérii do trháku. Pověstní znojemští bubeníci povzbuzovali srdnatě až do samotného konce, ovšem jejich miláčci střelecké trápení nakonec vůbec neprotrhli. Vrcholem orlího snažení byla tyč nastřelená ve třetí třetině. „Odehráli jsme dobrý zápas, ale bohužel my jsme naše šance nedokázali proměnit, Slavia ano,“ zoufal si Karel Plášek.
Slávistický trenér Vladimír Růžička před zápasem roztrhl elitní útok Hruška – Beránek – Sup a jeho tah se mu vydařil. Při svém prvním pobytu na ledě skóroval David Hruška, zbylé branky Slavie přidali Josef Beránek a Michal Sup, jiné střelce utkání nemělo. „Myslím, že nám ta změna prospěla, trenéři už museli něco udělat,“ říkal po zápase David Hruška.

Stejně jako v neděli Slavia vedla po první části o branku, ve druhé třetině však nezopakovala tragický výkon ze třetího čtvrtfinále. „Včera jsme dokázali dát gól, dnes se nám to přes všechnu snahu nepovedlo,“ krčil rameny Plášek. „Po prvním gólu jsme nepřestali hrát a hlavně ve druhé třetině jsme byli lepší,“ přidal názor z druhé strany asistent trenéra Ondřej Weissmann.

Dokud bylo skóre na vážkách, nepouštěla Slavia Orly do velkých šancí. „Slavia hrála velice obětavě, ale myslím, že to bylo hlavně v nás. Nebyli jsme schopní dát branku.“ Konstatoval Plášek. Přitom Franěk občas puk pouze vyrazil před sebe. „My jsme ovšem v takových momentech před brankou nebyli, chyběl nám důraz,“ vysvětlil šikovný technik Karel Plášek.

Znojemští hokejisté si před zápasy v Praze přáli odvézt jednu výhru, to se jim nakonec podařilo. „Plán jsme splnili, měli jsme to dobře rozehrané, ale dnes se nám už další výhru přidat nepodařilo. Je to hodně vyrovnaná série. Je celkem nedůležité, na kolik se bude hrát utkání, hlavně když postoupíme,“ říká přesvědčivě Plášek. Při odpovědi na otázku, zda může být výhodou případný sedmý zápas na domácím ledě je však zdrženlivý. „Určitě to může být výhoda, ale může se to také obrátit proti nám. Bude se totiž od nás očekávat, že budeme hrát dopředu,“ dodal na závěr.


Autor: David Schlegel

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
Miroslav Barus 0 0 0 -1 0
Václav Benák 0 0 0 -1 0
Roman Erat 0 0 0 0 0
Radek Haman 0 0 0 -2 0
David Havíř 0 0 0 -1 2
David Ludvík 0 0 0 0 2
Milan Mikulík 0 0 0 0 0
Pavel Mojžíš 0 0 0 -2 2
Ján Pardavý 0 0 0 -2 0
Karel Plášek 0 0 0 -2 0
Milan Procházka 0 0 0 0 0
Peter Pucher 0 0 0 -1 0
Igor Rataj 0 0 0 0 0
Jan Snopek 0 0 0 -1 2
Karel Soudek 0 0 0 -1 0
Milan Toman 0 0 0 0 0
Marek Uram 0 0 0 -1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Tomáš Duba 60 0 3 27 90,00 0 0

Ohlasy k utkání

Ondřej Weissmann (Slavia Praha): Bylo to opět vyrovnané utkání se šancemi na obou stranách. My jsme byli šťastnější v zakončení a i naše hra se oproti včerejšku zlepšila. Hlavně ve druhé a třetí třetině, kdy jsme byli důraznější, lépe napadali a nenechali Znojmo lehce zakládat protiútoky. V první třetině i v závěru nás podržel brankář Franěk, který chytá výborně a dnes to potvrdil.

Milan Skrbek (Znojmo): Sehráli jsme dobrý zápas, vytvořili jsme si i šance, ale bohužel jsme je nedokázali proměnit. Naopak Slavii se to podařilo, takže vyhrála. Stejně jako včera jsme inkasovali první, ale na konečný výsledek to zásadní vliv nemělo. Kdybychom nějaký gól dali, bylo by vše jiné.

Související články