Orli Znojmo Orli Znojmo
ČF1
EBEL - ne 19. 2. 2012
Záhřeb
3:1
1:0, 1:0, 1:1
Znojmo

Orli odstartovali play-off prohrou

Znojmo - Úvodní utkání čtvrtfinále play-off mezi Záhřebem a Znojmem vyznívalo od prvních minut lépe pro domácí, kteří již ve druhé minutě otevřeli skóre zápasu. Medvědi byli i nadále aktivnější a nebezpečnější, o navýšení stavu se však postarali až ve druhé třetině. V závěrečné dvacetiminutovce se začali více prosazovat i Orli, o zdramatizování hry se postaral sedm minut před koncem Jan Šeda. Záhřeb však neponechal nic náhodě a v následné přesilové hře znovu utekl hostům o dva góly. Znojemští hráči již odpověd nenašli, Chorvaté se tak ujímají vedení v sérii 1:0.

Do utkání vstoupili doslova bleskově domácí hráči, kteří již ve druhé minutě překonali znojemského gólmana Čiliaka, střelou do horního růžku skóroval Alan Letang - 1:0. I nadále byl Záhřeb aktivnějším týmem a dostával se častěji do zakončení. Po chybě orlí obrany se do úniku prodral Zanoski, Čiliak byl však tentokrát na svém místě. Na ledě se postupem času začalo přiostřovat, do konfliktu se dostali Stehlík a Zanoski, kterým sekundoval Hranáč s Naglichem. Nevybíravým způsobem dohrál u mantinelu opět Zanoski Staňka. Tvrdá hra více vyhovovala chorvatskému mužstvu, jež si mohlo pojistit náskok v závěru periody po ráně Kinasewiche z kruhu, Čiliak však podržel své barvy a do šaten se šlo za jednobrankového náskoku domácích.

Druhá třetina odstartovala v režii Orlů, nejprve se o rozruch před Kristanem postarala první útočná trojice Znojma, následně se před bránou v ideální palebné pozici ocitl Komínek, jenž však nedokázal přesně zakončit. Postupně však opět začali přitápět domácí. Prpič nechal vyniknout svou střelou Čiliakovu lapačku, po Dayově úniku se dokonce Záhřeb již radoval z překonání Čiliaka, rozhodčí však nakonec po prozkoumání videa gól neuznal. Orli si zahráli další oslabení, které však výborně odbránili a prakticky nepustili Medvědy do zakončení. Ti se však mohli z druhého gólu zápasu radovat krátce poté. Po dalším zaváhání znojemské obrany se před osamoceného Čiliaka proháčkoval Joel Prpic a blafákem přehodil betony hostujícího gólmana – 2:0.

Domácí hráče dvoubrankové vedení nabudilo a dál se hrnuli do útoku. Do dobré příležitosti se ihned po buly dostal Siddall, od modré čáry tvrdě pálil Kinasewich. S přibývajícími minutami se začali osmělovat i Znojemští, jimž ale dělal problém přechod do útočného pásma. Přesto Podešva z pravého kruhu provětral Kristana a Beroun po vyhraném buly znovu vyzkoušel pozornost gólmana Záhřebu střelou z vrcholu kruhu. Na konci periody dostali ještě jihomoravští hokejisté možnost přesilové hry, jejíž větší část si přenesli do poslední dvacetiminutovky.

Druhá část přesilové hry se však Orlům vůbec nepovedla, až v klasickém počtu hráčů na ledě se v obrovské šanci ocitl Adam Havlík, který puk poslal pouze na vnější tyč Kristanovy brány. Následně se opět vytáhl výtečný Čiliak, jenž nejdříve zlikvidoval trestné střílení z hole Zanoskiho, poté vychytal i Naglicha a dorážejícího Kostovice. Znojmo se ale nevzdávalo, i když přechod do útočného pásma byl čím dál složitější. O to překvapivější byla kombinace Petra Kanka a Jana Šedy, jenž překonal Kristana – 2:1.

Orli se nadechovali k mohutnému závěru, který však přibrzdilo Štachovo vyloučení, při němž se až v posledních vteřinách prosadil Joel Prpic, jenž doklepl Čiliakem vyražený puk za brankovou čáru – 3:1. V posledních minutách dostali ještě hosté možnost přesilové hry, kterou již využít nedokázali.


Autor: Petra Matůšová

Marek Čiliak: Pokud půjdeme víc do brány, můžeme se Záhřebem vyhrát

Znojmo - Orli v neděli večer odstartovali svoji premiérovou cestu napříč vodami play-off EBEL. Za mohutné podpory svých fanoušků vyjeli znojemští rytíři na rozpálený záhřebský led, kde bohužel prohráli 1:3. I tentokrát se do brány postavil nováček v orlím dresu, Marek Čiliak, který zaskakuje za zraněného Ondřeje Kacetla. Jak viděl úvodní zápas play-off s Medvědy právě on, jsme se zeptali ihned po utkání.

Celkem dlouho jsi držel naději na vyrovnání a zvrácení zápasu ve váš prospěch…
Nevím, jestli držel je to správné slovo. Rozchytal jsem se už v první třetině a snažil se nevyrážet puky moc před sebe, protože jsem věděl, že soupeř bude před bránou nebezpečný. Ti hráči byli velcí. Hrálo se mi dobře, ale čekal jsem, že budeme mít víc šancí. Zdálo se mi, že jsme moc nestříleli a netlačili se před jejich bránu. Nevím, jestli jsme se jich lekli nebo co se stalo, nechápu to… Předtím jsme hráli úplně jiné zápasy a řekl bych, že jsme byli více drzí. Dnes jsme neměli tolik šancí jako v předešlých zápasech.

Říkal jsi, že ses rozchytal… Ale tohle nebyl úplně typický zápas, těch střel tam z jejich strany taky moc nebylo…
Nebyl typický, ale měli tam pár nebezpečných akcí, taky hodně střel od modré čáry a z mezikruží. Stříleli mi to většinou na lapačku a vlastně jsem to neměl jak vyrazit.

Právě těchto zákroků jsi tam taky pár měl. Trefili tě na lapačku nebo jsi to stihl chytnout?
Stihl jsem to. Oni to dávali nad rameno a já tam lapačku nemívám, spíš to byl reflex.

foto
Marek Čiliak nyní zastupuje zraněnou znojemskou jedničku Ondřeje Kacetla

Jaké to je pro brankáře, když k němu přijede pět takových chlapů jako hora? Dnes i obránci často sjížděli pod kruhy, s ničím se na brankovišti nemazlili, a hra se proto často vykazovala…
Bylo to hrozné. Takové hráče a mumraj před bránou jsem ještě nezažil. Nevěděl jsem, kudy se mám dívat. Většinou jsem se musel dívat mezi nohama a jsem rád, že mě ty puky trefovaly a jim nepadly góly, protože místy jsem nic neviděl.

Říkal jsi, že zápasy předtím jste hráli lépe. Znamená to, že v dalších duelech máte větší šanci na výhru, když najedete na styl, který jste praktikovali v předešlých duelech?
Tak my jsme si už před zápasem povídali, co na ně platí, ale myslím si, že doma budeme hrát agresivněji, budeme dotěrnější a budeme mít více šancí. Vážně se mi zdá, že kromě té jedné gólové, jsme jich dnes moc neměli. Puky jsme jen nahazovali a vůbec jsme nechodili do brankáře, tak jak jsme to dělali v zápasech předtím. Takže pokud tohle změníme, můžeme s nimi vyhrát.

Občas se zdálo, že hráči mají z osobních soubojů strach…
Ti hráči byli samozřejmě obrovští, ale myslím si, že z nich nikdo strach neměl. Vždyť velké hráče mají i ostatní týmy, takže strach určitě nemáme.

Zápas byl dnes vyprodaný, jak se ti líbila divácká kulisa?
Bylo to super. Moc se mi to líbilo. Ale i ve Znojmě je skvělá atmosféra. Myslím si, že i doma to bude něco podobného.


Autor: Tomáš Čekal, Jana Šremrová

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 -1 2
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Antonín Bořuta 0 0 0 0 0
Mike Danton 0 0 0 -1 2
David Hájek 0 0 0 -1 0
Adam Havlík 0 0 0 0 0
Jan Hranáč 0 0 0 -1 2
Richard Jarůšek 0 0 0 -1 2
Petr Kanko 0 1 1 1 0
Tomáš Komínek 0 0 0 -1 0
Jan Lattner 0 0 0 -1 0
Martin Pláněk 0 0 0 1 2
Martin Podešva 0 0 0 0 2
Peter Pucher 0 0 0 0 0
Aleš Sova 0 0 0 -1 0
Aleš Staněk 0 1 1 0 0
Jakub Stehlík 0 0 0 0 6
Jan Šeda 1 0 1 1 0
Martin Škadra 0 0 0 0 0
Lubomír Štach 0 0 0 0 2

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Marek Čiliak 60 32 3 0 0,00 0 0

Související články

Aktuální zprávy
so 18. 2. 2012

Play-off je tu! Orli míří na jih