Orli Znojmo Orli Znojmo
Q3
EBEL - pá 27. 1. 2012 - Zimní stadion Znojmo
Znojmo
4:1
0:0, 1:1, 3:0
Jesenice

Orli pokračují na vítězné vlně, doma porazili Jesenici

Znojmo - Po první třetině, v níž ani jeden tým neskóroval, vypadaly šance obou celků na vítězství vyrovnaně. Naději pro Orly vzkřísil Šeda, ale hosté na jeho gól našli ještě v průběhu druhé dvacetiminutovky odpověď z hole Pusy. Rozhodla tak až třetí třetina, v níž domácí Jesenici jasně přestříleli, když se postupně trefili Staněk, Havlík a Lattner. Orli si tak po základní hrací době odnášejí z ledu zasloužené vítězství.

Ve druhém zápase bojů o play–off přivítali znojemští Orli na domácím ledě slovinský tým z Jesenice v brance s českým gólmanem Michalem Fikrtem.

Oba týmy začaly velice opatrně, odpovídala tomu celá první třetina, ve které nebylo vidět jediný gól, přesto se pár slibných šancí přece jen našlo a to především na domácí straně. Od první sekundy se Orli snažili prosadit, nejprve to zkoušel kapitán Beroun, později střílel švihem nováček ve znojemském dresu Sova. Český gólman ve službách Jesenice byl ovšem vždy na svém místě. Na druhé straně byl úspěšný i Kacetl, který čelil úniku Magovace. Na puku byli spíše Jihomoravané, v desáté minutě dokonce pomohla Fikrtovi proti Hájkově střele horní tyčka. Soupeř byl téměř celých deset minut pod tlakem domácích, Haman, Lattner ani Havlík však nedokázali dostat puk za brankovou čáru. Téměř dvacet minut se hrálo bez vyloučení, až posledních pět sekund před přestávkou byla výhoda jednoho muže v poli navíc dána červenočerným, když byl Danton při úniku a hlavně v zakončení, zastaven nedovoleně.

Do prostřední periody se Orli vydali téměř se dvěma minutami přesilové hry, ihned se snažili usadit před gólmanem Jesenice a otevřít skóre utkání. Ale hra v početní výhodě jim moc nevycházela, naopak k ohrožení Kacetlovy klece se dostal Grahut. V čase 23:42 se znojemští příznivci konečně dočkali. Podešva se ujal puku a sám uháněl na bránu hostů, jeho střelu ještě Fikrt vyrazil, ale na dorážku Jana Šedy byl krátký, 1:0. Vstřelení gólu Orly nabudilo. Více se tlačili do soupeřovy brány, bohužel ale Pucher, Pláněk ani Bartoš nepřekonali jejího strážce. Kacetl měl naproti tomu velmi málo práce, pozornost nerozchytaného domácího gólmana zkoušel v tomto zápase velmi aktivní Pusa, ovšem neuspěl.

Jesenice se ale nehodlala s vývojem utkání smířit, což dokázala vzápětí. Staněk byl jako druhý znojemský hráč v krátké době poslán na trestnou lavici za zdržování hry a soupeř trestal. Při přesile pět na tři se z mezikruží trefil Antti Pusa, který tak srovnal na 1:1. Orli neměli příliš velké štěstí při zakončení. Kanko ani Havlík nedokázali ani nadvakrát dostat puk za Fikrtova záda a využít tak výhody dvou mužů navíc. Velkou šanci promarnili i hosté, když Dolinšeka střílejícího do odkryté brány zastavil Kacetlův beton.

Do poslední třetiny šly tedy týmy za vyrovnaného stavu a oba se snažily tuto záležitost rychle napravit. Domácí hráči nechávali mezírky v obraně, jedné takové chvíle se snažil využít Pusa, který sám zamířil před Kacetla, ten byl ovšem bezchybný. Na druhé straně se po Dantonově vyražené střele nedokázal prosadit ani Staněk. Ihned potom se znojemské chorály opět rozezněly. Právě Aleš Staněk využil hrubé chyby v jesenické rozehrávce a prostřelil vše, co mu stálo v cestě, 2:1. Následně už na ledě kralovali pouze svěřenci trenéra Stloukala. S Hranáčovou střelou si ale Fikrt poradil a Kanko střílející z mezikruží přestřelil. Další branka na sebe ale nenechala dlouho čekat. V čase 49:17 Orli soupeři odskočili již na rozdíl dvou branek. Adam Havlík nadvakrát překonal ležícího Fikrta a po konzultaci s videorozhodčím byl gól uznán, 3:1.

Následně se do slibné šance dostali Ankerst s Pusem, situaci však nevyřešili dobře a puk skončil pouze v Kacetlově náruči. Na druhou stranu pro změnu ujížděl Beroun, ale vracející se hráč mu vynikajícím obraným zákrokem zabránil skórovat. Hosté se velmi snažili výsledek utkání zvrátit na svoji stranu, bezhlavě se vrhali do útoku, ale v cestě jim vždy stál znojemský gólman. Právě těchto chvílí, kdy se Jesenice příliš nevěnovala obraně, využil Jan Lattner, který svoji krásnou individuální akci zakončil posledním gólem zápasu, 4:1. Do konce utkání již poté nezbývalo moc času, i přesto si diváci ještě přišli na své. Teprve bitkou v podání Dantona a Pusy byl zakončen celý páteční duel.


Autor: Vojtěch Pojer, Jana Šremrová

Mike Danton: Za bezdůvodnou tvrdost je třeba nést odpovědnost

Znojmo - Trvalo to jen pár vteřin, celý stadion ale bouřil ještě dlouho poté. Mike Danton si chvíli před koncem utkání s Jesenicí našel útočníka hostů Anttiho Pusu, který předtím u mantinelu tvrdě atakoval jednoho ze znojemských hráčů, a několika přesnými ranami pěstí jej poslal k ledu. „Šli bezdůvodně tvrdě do našich kluků, za to musí nést odpovědnost. Udělal jsem svou práci,“ prohlásil po zápase kanadský hráč Znojma.

Dobrou náladu, která po důležitém vítězství v boji o play-off vládla znojemské kabině, nemohl Miku Dantonovi zkazit ani trest na 2 + 2 + 10 minut, který mu znemožnil účastnit se na ledě závěrečné děkovačky s fanoušky. Těsně před začátkem rozhovoru Dantona objal známý šprýmař Lubomír Štach a zašeptal: „Řekni jim o našem vztahu.“

Miku, co si myslíte o Lubošovi?
Říkám mu trpaslík. Myslí si, že je vtipný, ale není... (smích)

Pojďme k zápasu, v boji o play-off dnes bylo nutné vyhrát. To se podařilo, budete tedy spokojení?
Říkal jsem to už před prvním zápasem nadstavby ve Villachu, nemůžeme si teď v žádném utkání dovolit prohrát. Začínali jsme bez bonusových bodů se ztrátou na soupeře, takže je pro nás každý zápas důležitý. Nyní se znovu vyrovnáme s ostatními týmy, každý bod se počítá.

foto
⇒ Mike Danton

Jak to vypadalo na ledě?
Jesenice hraje defenzivní styl hokeje. Je důležité využít nabídnuté šance, v první třetině jsme ale dvě takové neproměnili. Naštěstí se nám to nevrátilo a nakonec jsme zápas zvládli.

Na konci zápasu jste shodil rukavice a šel do bitky. Co bylo důvodem?
Nejdu se rvát jen tak pro fanoušky. Někteří jejich hráči šli bezdůvodně tvrdě do našich kluků, za to musí nést odpovědnost. Říct jim můžete jen určité věci, když ale stejně neposlechnou a atakují hráče zezadu, udělal jsem svou práci. Vedli jsme o tři góly v poslední minutě, šance na to, že by vyrovnali, byla hodně malá.

Je to už víc než měsíc, co jste dorazil do Znojma. Jaké jsou nyní dojmy ze života v Česku?
Mám zapsané kurzy na univerzitě v Kanadě, takže můj den prakticky vypadá tak, že vstanu, jdu na trénink, přijdu domů a sedím nad učením. Najdu si samozřejmě čas na relaxaci, mám šanci se projít po městě. Je to velmi historické a pěkné město s milými lidmi. Musím také zmínit naše fanoušky, jsou úžasní. Ani na jedinou vteřinu během zápasu nepřestanou povzbuzovat, je to fantastické. Máme tu dobrý tým plný mladých kluků, kteří se můžou jen zlepšovat.

Mluvíte jen anglicky. Jak tady probíhá vaše domluva, když jdete třeba na jídlo?
Našel jsem pár restaurací, kde obsluha umí anglicky. Jinak se většinou podívám na menu na internetu, přeložím si to pomocí Google Translate a jdu do restaurace s papírem, kde mám přesně napsáno, co chci. Dívají se na mě sice jako na šílence, ale funguje to.

Předpokládám, že ani v obchodech lidé anglicky moc neumí...
Na to jsem si trochu zvykl už ve Švédsku. Když jdu do obchodu, vím přesně, co chci a kde to najdu. Pokladní na mě vždy něco promluví, já se zeptám, jestli mluví anglicky, ona se usměje a pak už se spolu nebavíme.


Autor: Lukáš Peroutka

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 1 0
Jiří Beroun 0 0 0 0 0
Antonín Bořuta 0 0 0 0 2
Mike Danton 0 1 1 1 14
David Hájek 0 1 1 1 0
Radek Haman 0 0 0 1 0
Adam Havlík 1 0 1 2 0
Jan Hranáč 0 0 0 3 0
Petr Kanko 0 0 0 0 0
Jan Lattner 1 0 1 1 0
Martin Pláněk 0 0 0 1 0
Martin Podešva 0 2 2 2 0
Peter Pucher 0 1 1 1 0
Aleš Sova 0 0 0 0 0
Aleš Staněk 1 0 1 1 2
Jakub Stehlík 0 0 0 2 0
Jan Šeda 1 0 1 1 0
Martin Škadra 0 0 0 0 6
Lubomír Štach 0 1 1 1 0
Jan Trojan 0 1 1 1 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 60 24 1 0 0,00 0 0

Ohlasy k utkání

Martin Stloukal (Znojmo): Byl to těžký zápas, ale to jsme očekávali. Ve středním pásmu nám soupeř vůbec nedával prostor a držel si své posty. V zápase jsme si i vyzkoušeli, že funguje naše strategie, ale k vítězství potřebujeme také štěstí. V první třetině jsme měli dvě velké šance, ale nedali jsme žádnou branku.

Dejan Varl (Jesenice): První dvě třetiny jsme hráli dobře, ale v té poslední jsme vyrobili příliš mnoho chyb, které nás stály lepší výsledek. Zbývá několik zápasů, chceme sezónu dohrát důstojně a profesionálně se připravit na každý zápas.

Fotogalerie

Související články