Orli Znojmo Orli Znojmo
ČF1
1. liga - pá 18. 2. 2011
Jihlava
3:2p
0:0, 1:0, 1:2 - 1:0
Znojmo

Po velkém boji si první výhru připsala Dukla

Jihlava - První zápas čtvrtfinále mezi Orly a Jihlavou dopadl lépe pro soupeře. Napínavý duel rozhodly především početní výhody. Znojemští hráči byli často trestáni za nedovolené zákroky, čímž darovali domácímu celku velkou výhodu. I přestože Dukla ve třetí periodě vedla už o dvě branky, dokázali Orli při hře bez brankáře zásluhou Jana Lattnera snížit a následně stav srovnal při klasické přesilové hře Jan Trojan. Dramatický zápas tak rozhodlo až prodloužení, ve kterém svěřenci trenéra Vlka využili početní výhody, a připsali si tak první vítězství v sérii.

Na 1. utkání čtvrtfinálové série si fanoušci připravili pro hráče překvapení v podobě pyrotechniky, která rozsvítila ochozy Horáckého zimního stadionu. Byla to věru krásná podívaná, která zcela jistě uvolnila napjatou atmosféru. Hráče obou celků to muselo nabudit a vštípit jim do hlav touhu po vítězství. Utkání se nezadržitelně blížilo k začátku…

Buly vhozeno, a jihlavští hokejisté neponechali nic náhodě. Do zápasu vlétli po hlavě. Již od prvních minut byli lepším týmem. Přestože měli více brankových příležitostí, koncovka vázla. V 5. minutě měl první vážnou možnost Oldřich Bakus. Na Kacetla však nevyzrál. V následujících minutách upadla hra pro oko diváka do šedivého průměru. Co byla jihlavským platná územní převaha, když nezvládali finální fázi. Až v posledních dvou minutách přišlo rázné probuzení. Poprvé zahrozil z první Peter Sojčík, ale Kacetl stál na správném místě. Druhý pokus proběhl v režii Libora Bezděka. Na hostujícího gólmana postupoval zcela sám a stahovačkou se snažil kotouč uklidit do sítě. Kacetla ovšem neobelstil. Proto se odcházelo do kabin za bezbrankového stavu.

Druhá dvacetiminutovka se od té úvodní lišila pramálo. Stále lepší hra Dukly, která k ničemu nevedla. A to i přes velkou spoustu vyloučených. Ve 34. minutě zahrozil svým typickým způsobem Tomáš Čachotský. Hostující strážce svatyně byl ale rychlejší. Na časomíře svítil čas 36:30, když se domácí hokejisté rozjeli do přečíslení. Miroslav Škumát našel mezi kruhy volného Michala Jeslínka, který uklidil kotouč nekompromisně do pravého horní růžku – 1:0. Zbývající minuty se již odehrály v poklidném tempu. Neujala se ani střela hostujícího Berouna, mířícího vysoko nad. Zasloužené vedení Dukly.

Na počátku třetího dějstí se hosté snažili o vyrovnání. Jejich snahu mařila kombinace, které chyběla myšlenka. Ve 48. minutě se do úniku dostal znojemský Pláňek. Vypálil tvrdě, ale Milan Řehoř mu nedal šanci. Přesilové hry dnes nešly ani jednomu z celků. Proměnit ji se povedlo až Tomáši Kalábovi, který v čase 54:36 trefil skulinu mezi vyrážečkou a betonem Kacetla – 2:0. Zdálo se, že má Dukla vyhráno. Nebylo tomu tak. Poslední dvě minuty ukázaly nevyzpytatelnost hokeje. Jiří Dobrovolný odešel na trestnou lavici, hosté odvolali brankáře. To přineslo ovoce. Přesně v čase 58:18 vypálil od modré čáry Jan Lattner, a Milan Řehoř musel poprvé lovit koutouč ze své sítě – 2:1. Uběho 15 vteřin a hosté se radovali způsobem téměř totožným. Šťastným střelcem byl nyní Jan Trojan - 2:2. Pro domácí šok, pro hosty neskutečná vzpruha. Poslední minuty se doplížily do konce, a následovalo prodloužení, které je pokaždé vabank. I sebemenší chyba může znamenat konec utkání. Zvlášť v případě přesilové hry.

A přesně tato situace nastala. Zahřívat trestnou lavici odešel hostující Pospíšil. Jihlavští se s přesilovou hrou nemazali. Dvě, tři nahrávky a na konci Aleš Padělek s výbornou střeleckou formou. Nemohlo nastat nic jiného, než vítězná branka – 3:2.

Dukla tedy ovládla první utkání. A to i přes infarktový závěr, kterým zabrnkala na nervy domácím fandům. Domácí si výhru zcela jistě zasloužili, byli jasně lepším týmem. Orli budou muset v druhém utkání zabrat, pokud chtějí uvažovat nad vyrovnáním série. Zda se jim to povede ukáže sobotní utkání.


Autor: Jana Šremrová, Libor Kucza

Připravíme se na zápas a vyhrajeme, říká odhodlaně Jan Lattner

Znojmo - První čtvrtfinálové utkání proti jihlavské Dukle se Orlům nepodařilo odehrát podle představ. Přestože dokázali dvě minuty před sirénou zdramatizovat utkání, když dohnali dvoubrankové manko, byli po dvě třetiny horším celkem. Své o tom věděl střelec prvního gólu Jan Lattner: „Trenéři nás před zápasem upozorňovali na to, že si vůbec nemáme připouštět, že jsme Jihlavu v základní části třikrát porazili.“

Jednadvacetiletý znojemský odchovanec přiznal, že mužstvo v prvním čtvrtfinálovém utkání tahalo za kratší konec a spíše bránilo tlak domácích hokejistů: „Z těch šedesáti minut základní doby jsme byli až na patnáct minut horším týmem, a to je na play off hodně málo.“

Rozhodujícími okamžiky se staly jako v sérii s Benátkami přesilové hry. Orli usedli za katr devětkrát a dvakrát z toho inkasovali: „Každé oslabení nás stojí strašně moc sil a my jsme byli hodně vylučovaní. Určitě to musíme do dalšího zápasu zlepšit.“

foto
⇒  Jan Lattner začínal v A týmu jako obránce

První dvě třetiny se hosté dostávali do šancí jen zřídka. Hráčům chyběl pohyb a důraz v osobních soubojích: „Po první třetině nás trenér seřval, což asi moc nepomohlo, protože druhá nebyla o moc lepší. Před třetí třetinou jsme si řekli, že na to vlítneme a zčásti se to povedlo,“ prozradil Lattner přestávkové dění v kabině.

A měl pravdu. Třetí dvacetiminutovka byla poněkud vyrovnanější. Kacetl sice v pětapadesáté minutě podruhé inkasoval, avšak tým mladíků s Orlem na prsou se nesložil. Dvě minuty před koncem usedl na trestnou lavici dukelský hráč a trenér Soudek odvolal gólmana. Tento tah se vyplatil hned po pár sekundách, kdy snížil Lattner: „Hráli jsme šest na čtyři a trenér mě tam poslal. Vyměnili jsme si puk párkrát se Štachym (Lubomír Štach – pozn. redakce). Pak jsem vystřelil a padlo to naštěstí do branky.“

Hned o patnáct sekund poději kapituloval Řehoř znovu. Tentokrát měl přesnou mušku další junior, Jan Trojan. „Byl to pro nás skvělý pocit. Padesát minut hrajeme špatně, a pak během chvilky dáme dva góly. To nás hodně povzbudilo,“ popsal radost po vyrovnávací brance.

Rozhodnutí tak padlo až v prodloužení během rozporuplné přesilové hry hostů. „Mrzí nás, že jsme to v prodloužení nedotáhli do vítězného konce,“ zasteskla znojemská devětaosmdesátka.

Reparát mohou Orli složit již v sobotu od 17:30 hodin na stejném místě. „Navečeříme se a odpočineme si. Připravíme se na zápas a vyhrajeme,“ řekl povzbudivě. „Přijeli jsme do Jihlavy s tím, že chceme vyhrát alespoň jeden zápas,“ ukončil Lattner.

Kastner: Je třeba pochválit gólmana, měl vynikající zákroky

Trenér Milan Kastner měl na předvedenou hru svých svěřenců podobný názor: „Dvě třetiny jsme byli takoví ustrašení. Nebyli jsme důrazní v osobních soubojích. Soupeř lépe bruslil. Ve třetí třetině jsme se zlepšili a dokázali zápas po zásluze zdramatizovat.“

foto
⇒  Trenérské duo. Karel Soudek a Milan Kastner

Nemohl opomenout vynikající výkon gólmana Ondřeje Kacetla, který měl velkou zásluhu na tom, že puků ve znojemské síti neskončilo daleko více: „Je třeba pochválit gólmana, protože měl vynikající zákroky a ty dvě třetiny nás hodně podržel.“ Naopak záporným jevem utkání byly podle Kastnera oslabení. „Co nás v poslední době hodně trápí, je časté vylučování. Oslabení tři na čtyři a ještě k tomu v prodloužení se těžko brání.“

Novou tváří v červenobílém dresu je obránce Antonín Bořuta, který přišel na výpomoc z extraligového Zlína. „Měl by tu zůstat na celou sérii, ale je to hráč Zlína, takže pokud tam budou mít nějaké problémy, tak se to bude řešit jinak,“ osvětlil situaci kolem dvaadvacetiletého beka.

Do druhého čtvrtfinálového utkání jsou tedy cíle jasné: „Musíme zlepšit důraz a pohyb. To jsme neměli a plynulo z toho, že jsme se nedostávali do střeleckých šancí. Bez toho Duklu těžko porazíme.“


Autor: Lukáš Caha

Statistiky hráčů

Jméno G A B +/- TM
David Bartoš 0 0 0 0 0
Jiří Beroun 0 0 0 1 0
Antonín Bořuta 0 1 1 1 0
Jiří David 0 0 0 0 2
Adam Havlík 0 0 0 0 0
Richard Jarůšek 0 0 0 0 0
Tomáš Klimeš 0 0 0 -1 2
Tomáš Komínek 0 0 0 0 0
Lukáš Kovalský 0 0 0 0 0
Jan Lattner 1 0 1 -1 0
Jakub Lev 0 0 0 0 2
Martin Pláněk 0 1 1 1 0
Martin Podešva 0 1 1 0 4
František Pospíšil 0 0 0 -1 2
Vladimír Říha 0 0 0 0 2
Jakub Stehlík 0 0 0 0 0
Lubomír Štach 0 1 1 0 0
Jan Trojan 1 0 1 0 0
David Videlka 0 0 0 0 2
Tomáš Vyletelka 0 0 0 0 0

Statistiky brankářů

Jméno Min Stř Ink Zás Úsp A TM
Ondřej Kacetl 63 0 3 44 93,62 0 2

Ohlasy k utkání

Karel Soudek (Znojmo): Utkání jsme neodehráli moc dobře, byli jsme 50 minut pod tlakem. Nakonec jsme se štěstím vyrovnali. S výkonem celkově spokojený nejsem.

Petr Vlk (Jihlava): Utkání bylo složité. První třetina z našeho pohledu nebyla špatná, vytvořili jsme si tlak, šance, ale bohužel v koncovce to nebylo ideální. Závěr utkání, kdy jsme vedli 2:0, to je v hokeji vyloučené. Chybělo nám trochu víc klidu na kotouči. Měli jsme také hodně přesilovek, nakonec se nám podařilo proměnit jen dvě. V globálu jsem ale s výkonem spokojen.

Fotogalerie

Související články