Ani chvíle oddechu. Je tu čtvrtfinále a derby s Jihlavou!

Naši soupeři
ČT 17. 2. 2011
<em>Znojmo</em> - Před osmi dny stáli znojemští hokejisté na prahu předkola play off. Sehráli pět utkání v sedmi dnech, aby nakonec v dramatické a dlouhé sérii triumfovali a vybojovali si postup mezi nejlepších osm celků ligy. Ve čtvrtfinále je nyní čeká soupeř velmi kvalitní i divácky atraktivní – HC Dukla Jihlava. Mladý kádr Orlů již zítra vyjede na jihlavský led a od 17:30 rozehraje sérii, v níž se pokusí zaskočit zkušenějšího soupeře.

Představení soupeře

Jeden z historicky nejúspěšnějších klubů české a především československé hokejové historie stále s trpkostí vzpomíná na jarní měsíce roku 1999, kdy tehdy vzhůru stoupající Znojmo sestřelilo Duklu z extraligové mapy. Jihlava se do nejvyšší soutěže dokázala ještě jednou, v roce 2004, vrátit, tato epizoda ale měla jen velmi krátkého trvání a o sezónu později se klub z Vysočiny poroučel znovu zpět do prvoligových vod.

foto
⇒  Nejproduktivnější hráč letošní 1. ligy Tomáš Čachotský

Ve druhé nejvyšší soutěži ale obsazuje Dukla tradičně přední pozice a patří ke klubům z nejsilnějším finančním i diváckým zázemím. Proto po loňské sezóně zavládlo v jihlavském táboře zklamání, když klub skončil již ve čtvrtfinále na hokejkách Olomouce. Letošní sezóna ale přinesla výrazné výsledkové zlepšení už v základní části. Klub se několik kol držel v samotném čele tabulky, šlapal na paty dvojici favoritů z Ústí nad Labem a Chomutova a poměrně v poklidu si zajistil třetí místo po dlouhodobé části soutěže a tím postup do čtvrtfinále.

Kádr Dukly překypuje zkušenými hokejisty, kteří odehráli mnoho vypjatých zápasů play off. Hlavní zbraní Jihlavy je bezpochyby první útočná formace Daniel Hodek – Oldřich Bakus – Tomáš Čachotský, která se jen mezi sebou podělila o 60(!) branek svého týmu. Tomáš Čachotský s bilancí 22 branek a 26 asistencí tak vyhrál kanadské bodování celé první ligy.

Útočná síla ale dřímá také v dalších jihlavských formacích, kde najdeme střelce Aleše Padělka nebo bojovníka Michala Jeslínka. Mezi ligový nadprůměr patří i obránci Rostislav Malena a Tomáš Ficenc, velmi dobře si vede rovněž sedmnáctiletý mládežnický reprezentant Petr Šidlík. Jihlavské brankoviště letos jednoznačně opanoval Milan Řehoř s vynikající úspěšností zásahů 93,4%.

Vzájemná bilance

Nejdůležitější sérií, kterou spolu oba soupeři sehráli, jednoznačně zůstává baráž o extraligu z roku 1999, kterou Znojmo vyhrálo nejtěsnějším poměrem 4:3 na zápasy, a započalo tak svou desetiletou extraligovou pouť. Od té doby se ale oba celky kompletně proměnily, a tak do vzájemné bilance počítáme pouze duely v posledních dvou sezónách 1. ligy. V nich má díky letošnímu ročníku těsně navrch znojemský tým.

Vzájemná bilance v 1. lize od roku 2009

       Z  V  VP  PP  P   Skóre  B 
1. Znojmo   8  4  0  1  3   31:24  13 
2. Jihlava  8  3  1  0  4   24:31  11

2009/2010
11. kolo    Jihlava – Znojmo     4:1
26. kolo    Znojmo – Jihlava     1:2sn
32. kolo    Jihlava – Znojmo     1:5
40. kolo    Znojmo – Jihlava     1:6

2010/2011
 6. kolo    Znojmo - Jihlava     3:1
21. kolo    Jihlava - Znojmo     3:1
35. kolo    Jihlava – Znojmo     2:3
42. kolo    Znojmo – Jihlava     3:2

Z kabiny Orlů

Znojemští trenéři po dlouhé sérii s Benátkami počítají návraty i ztráty některých zdravotně indisponovaných hráčů. Kromě dlouhodobě zraněného Tomáše Hradeckého nebude k dispozici ani Aleš Staněk, jehož návrat na led nedopadl podle představ a zraněné tříslo vyžaduje další léčbu. Naopak do sestavy už se po dlouhé absenci vrátil další útočník Adam Havlík, nemoc z minulého týdne vyléčil rovněž obránce Jiří David.

foto
⇒  Ondřej Kacetl odchytal v play off 4 zápasy s úspěšností přes 92%

Při absenci kvarteta Horčička, Haman, Plášek, Rachůnek, hostujícího v extraligové Plzni, dostávají v nejdůležitějších zápasech sezóny příležitost mladíci. A vedou si dobře. Brankář Ondřej Kacetl výrazně přispěl k otočení nepříznivě se vyvíjející série s Benátkami a většina fanoušků jej v anketě na webu hcorli.cz zvolila hvězdou série. „Čeká nás regionální derby, což je paráda,“ pochvaluje si Kacetl. „Jihlava je těžký soupeř, ale letos se nám s nimi daří a doufám, že uspějeme.“

Bojovnou náladu v táboře Orlů potvrzují také Kacetlovi spoluhráči. „Bude to vypjaté derby, ale chceme v Jihlavě vyhrát alespoň jeden zápas. Pak uvidíme, jak se série vyvine,“ říká další z juniorů Tomáš Komínek. „Rozhodně do série nepůjdeme odevzdaně,“ přidává se Martin Podešva. „Nemáme, co ztratit, ale budeme chtít vyhrát.“

Sestavy z posledních utkání

HC Dukla Jihlava: Řehoř - Ficenc, Suchý, Dobrovolný, Jaroš, Kaláb, Zelený, Posmyk - Hodek, Bakus, Čachotský - Jeslínek, Zeman, Kucsera - Sojčík, Padělek, Bezděk - Škumát, Maliník, Krupka.

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Kolafa, Pláněk, David, Štach, Pospíšil, Klimeš, Stehlík - Trojan, Říha, Beroun - Lattner, Podešva, Lev - Jarůšek, Bartoš, Komínek - Havlík, Videlka, Vyletelka.

Další zápasy čtvrtfinále 1. ligy

HC Slovan Ústečtí Lvi - HC Vrchlabí
KLH Chomutov - HC VCES Hradec Králové
HC Olomouc - HC Rebel Havlíčkův Brod

NEWSLETTER