Český Telecom Extraliga - ne 29. 9. 2002
Litvínov

Litvínov doby(i)l orlí hnízdo

Z n o j m o - Sérii čtyř neprohraných utkání Znojemských orlů přerušilo vítězství Litvínova, který si poprvé v historii vzájemných zápasů odváží ze Znojma plný počet bodů. Jedinou branku Orlů vstřelil Karel Plášek.
Utkání dvou sousedů z čela tabulky se neslo ve znamení toho, že oba celky si uvědomovaly případné lepší umístění v tabulce. Zápas se hrál po celou dobu s plným nasazením na obou stranách a s notnou dávkou hokejové tvrdosti. Herní styl obou týmů přinášel pohledný kombinační hokej a fanoušci se mohli těšit z krásného utkání. Bohužel měl hlavní sudí prapodivný metr při posuzování zákroků na hranici pravidel, které často sice vyplývaly ze hry, ale mnohdy hrozily možným zraněním. Mnoho hráčů na obou stranách si z utkání odneslo četné šrámy po zákrocích soupeře, které zůstaly rozhodčími nepovšimnuty a nepotrestány. K ošetření v nemocnici se zlomeným nosem a podezřením na otřes mozku byl po první třetině odvezen Uram. V zákroku, kterým jej „poctil“ Kotrla a který by byl za normálních okolností trestán, by rozeznal vražení na hrazení i hokejový laik.

Skóre zápasu otevřel v 9. minutě Plášek po výborně sehrané přesilové hře s Barusem a Pucherem. Vedení Znojemských trvalo pouhých sedmnáct sekund. Snopek neuhlídal Proroka a ten nedal Altrichterovi šanci k úspěšnému zákroku. Ukázkovým přenesením hry z obranného pásma až před bránu soupeře se v 15. minutě blýskla osa Šlégr - Havel - Kotrla, krásná akce byla korunována vedoucím gólem hostů.

V bezbrankové druhé třetině narůstala nervozita. Do poloviny 26. minuty hrál Litvínov v oslabení. Orli litvínovskou nedisciplinovanost ale využít nedokázali. Naopak poskytli dvakrát po sobě výhodu početní převahy Chemikům. Znojmo však potvrdilo svoji skvělou hru v oslabení a uchovalo si stoprocentní úspěšnost. Nervozita vyvrcholila v 37. minutě hromadnou rvačkou u znojemské střídačky.

V třetí třetině nepřízeň skóre Znojmo motivovala ke zvýšení tempa a Litvínov, vědom si svého vedení, už více myslel na obranu a perfektně bránil svoji modrou. Nepřipustil Znojmu vážné ohrožení Pincovy brány a již v zárodcích narušoval útočné kombinace Orlů. Drobné vzájemné potyčky vyústily v pěstní souboj Havíře s Kloboučkem, za což oba obdrželi čas k vychladnutí na trestné lavici. Utkání vyvrcholilo předpokládaným oddechovým časem domácích a jejich následnou power play, ve které vstřelil Klíma branku a pojistil tak vítězství Litvínova.

Ohlasy trenérů

Milan Kastner (Znojmo): Bylo to velice kvalitní utkání s vysokým nasazením, které připomínalo zápasy play off. Musím pochválit všechny hráče, kteří od první do poslední minuty nechali na ledě vše a může nás mrzet hlavně nevyužití přesilových her. Dostali jsme dva góly z brejku a my jsme nabízené šance nevyužili. Je vidět, že Litvínov hraje velice dobře a v pohodě. Myslím si, že jsme v dnešním zápase nebyli horší.

Jaroslav Hübl (Litvínov): Přestože máme v nohách včerejší těžký zápas se Spartou, hodnotí se mi dnešní zápas dobře. Byli jsme dobře připraveni, hráli jsme dobře dozadu a dali jsme rozhodující góly z brejku. Musím pochválit všechny hráče od Pince v bráně až po posledního útočníka, protože všichni dřeli až do konce a dotáhli jsme utkání do vítězství.