Orli Znojmo Orli Znojmo
Fotografie není přiložena
útočník
Tomáš
Chlubna
Narozen
6.11.1972
Hůl
levá
Výška
186 cm
Váha
96 kg

O hráči

Odchovanec jihlavského hokeje prošel rukama celé plejády zvučných jmen jihlavských trenérů – Jiří Holík, Jaroslav Holík, Pavel Hrbatý, Josef Augusta – ti všichni se podíleli na hokejové výchově Tomáše Chlubny. Na první trénink ho přivedl kamarád, který, jak už to bývá, nakonec sám u hokej nezůstal.

V Jihlavě působil až do vojny, ve dvaadvaceti letech odešel na tři sezóny do Vítkovic. Poslední vítkovická sezóna (1996/97) pro něj znamenala zisk druhého místa v extralize a stejný úspěch si zopakoval i v následujícím ročníku v dresu třineckých Ocelářů. Rok na to pomáhá Třinci vybojovat třetí příčku. V lednu 2000 přestupuje do Karlových Varů, kde zůstal ještě další sezónu. Byl zvyklý hrát v týmech, které se perou o přední pozice, ale tentokrát se nacházel v mužstvu, které nakonec muselo zachraňovat extraligovou příslušnost v baráži.

Odchází do Finska do Jyväskylä a čeká jej dosud nejúspěšnější sezóna (2001/02) v kariéře. V padesáti šesti zápasech dokázal nastřílet čtyřiatřicet branek a stává nejlepším střelcem finské nejvyšší soutěže. I další sezónu setrvává v barvách Jyväskylä a i když svůj úspěch nezopakoval, přesto je pětadvacet branek v základní části a čtyři v play-off úctyhodným počtem, který dokazuje, že jde o hráče s čichem na góly. On sám to považuje za dar od boha.

Z Finska putuje do ruského Magnitogorsku (2003/04), kam jej přivedl trenér Marek Sýkora, jenž ho znal z karlovarského angažmá. Ovšem v týmu nevydržel a během sezóny se stěhoval do Čerepovce. „V Magnitogorsku byly velký tlaky, nedostával jsem moc prostoru, hrál jsem ve čtvrté pětce. Nehrál jsem přesilovky, oslabení, jak jsem byl zvyklý hrát ve Finsku všechno. Tak jsme se domluvili na výměně do Čerepovce a tam už jsem hrál přesilovky, oslabení a přišlo takové oživení, že už jsem se i střelecky prosazoval,“ vysvětluje svůj přestup.

V Rusku ale další sezónu nezůstal, protože trenér, který ho vedl v Jyväskylä, si jej vyžádal do jiného finského týmu Tappara Tampere. Poslední sezónu před odchodem do Znojma však nedohrál. V listopadu přišlo zranění a tři měsíce bez hokeje. Následovala rehabilitace a díky známému fyzioterapeutovi Pavlu Kolářovi může opět naplno trénovat. Finský klub už neprojevil o služby zkušeného střelce zájem a ani on zde nebyl spokojen s podmínkami nejen kolem hokeje. Prezident znojemského klubu Jaroslav Vlasák stojí za jeho příchodem na jih Moravy. „Je to můj kamarád. Chtěl bych mu pomoct k co nejlepšímu výsledku,“ přibližuje Tomáš Chlubna, proč přijal nabídku Znojma.

Národní dres oblékl už v mládežnickém věku. Reprezentoval na mistrovství světa dvacetiletých v německém Fussenu. Ačkoliv měli silný tým, nedosáhli uspokojivého výsledku. „Skončili jsme pátí a měli jsme tam nejlepší mužstvo, jaké tam kdy hrálo. Byli tam třeba Žigmund Pálffy, Martina Straka, Robert Petrovický. Bohužel, dopadli jsme jak sedláci u Chlumce,“ vzpomíná. V dospělé reprezentaci si zahrál pouze v letech 1995/96. S národním týmem obsadil na turnaji Izvestija druhé místo, hrál přípravné zápasy ve Švédsku a byl na turnaji v Kanadě.

Váží si všech těchto reprezentačních startů stejně jako medailí z extraligy, ale nejvíce ho těší, že dokázal být nejlepším střelcem finské SM ligy. Přesto by chtěl dosáhnout i nějakého prvenství s mužstvem, a to je to, co jej stále v hokeji motivuje.

Se vzděláním to neměl jednoduché. „Dělal jsem střední školu s individuálním studijním plánem, protože Jarda Holík řekl: ´Buď budeš dělat školu nebo hokej.´ Já jsem se rozhodl pro hokej, protože ho hraju od šesti let a jsem za to rád."

Velmi si cení své rodiny, které věnuje veškerý volný čas, zejména tříletému synovi. Stejně jako on, není ani jeho manželka ze sportovní rodiny, přesto má jeho žena pro jeho hokejové zaměstnání pochopení: „Je tolerantní, chápává, jsem šťastný, že to tak bere. Ona to bere úplně perfektně, podporuje mě, pomáhá mi ve všem. Já tu rodinu u sebe potřebuji a jsem jim vděčný, že mi takhle pomáhají a že jsou se mnou.“

27. 5. 2005

Články o hráči

Aktuální zprávy
po 31. 10. 2005

Chlubna odchází do Slovanu Bratislava, na měsíční zkoušku přichází Petrakov

Z n o j m o - Ze znojemského klubu odchází útočník Tomáš Chlubna do slovenské nejvyšší soutěže, kde bude oblékat dres Slovanu Bratislava. Chlubna sám...
Zápas
pá 23. 9. 2005

Dvě branky z úvodní minuty rozhodly o vítězství

L i t v í n o v - Takový vstup do zápasu jako v Litvínově letos ještě Orli nezažili! Už v třiadvacáté vteřině utkání otevřel skóre kapitán Peter...
Rozhovory
st 1. 6. 2005

Nové tváře Orlů
Tomáš Chlubna je útočník s čichem na góly

Z n o j m o - Po čtyřech sezónách strávených v zahraničí se do české extraligy vrací útočník Tomáš Chlubna. Minulá sezóna pro něj skončila kvůli...

Fotogalerie

Posledních 5 zápasů

DatumUtkáníSkóreG A B +/− TMin
28. 10. 2005 Znojmo vs Litvínov 1:5 0 0 0 0 0
30. 9. 2005 Znojmo vs Sparta 3:1 0 0 0 0 0
27. 9. 2005 Vsetín vs Znojmo 2:3 0 0 0 0 0
25. 9. 2005 Znojmo vs Třinec 4:2 0 0 0 +1 2
23. 9. 2005 Litvínov vs Znojmo 1:2 1 0 1 +1 0

Statistiky

Sezóna Záp G A B +/− TMin
Tipsport Extraliga 2005/2006 10 1 0 1 -3 8
Celkem za Znojmo: 10 1 0 1 -3 8