Znojmo se pere o play-off, přijíždí Graz!

ČT 2. 2. 2012
<em>Znojmo</em> - Dva veledůležité zápasy nadstavbové části odehrají znojemští hokejisté v nadcházejícím víkendu na domácím kluzišti. Hned v tom pátečním přivítají Graz, tedy tým, s nímž doposud nedokázali zvítězit. Oba kluby potřebují body k posílení svých šancí na play-off, Orli navíc prahnou po skalpu soupeře, který prozatím jihomoravským dravcům uniká. Napínavé střetnutí ve Znojmě startuje v pátek v 19:15 hodin, znovu bude připraven také streamovaný přenos.

Představení soupeře

Graz se prozatím těší v nadstavbových bojích výtečné formě, což z něj také činí vedoucí tým skupiny bojující o play-off. Jeho náskok na dvojici pronásledovatelů – Znojma a Villachu – však čítá pouhý bodík. Tři ze čtyř posledních zápasů Rakušané vyhráli, přičemž v základní hrací době porazili Villach, v prodloužení zdolali Znojmo a v samostatných nájezdech přestříleli Vídeň.

V úterním kole přivítalo mužstvo ze Štýrska na svém ledě poslední Jesenici. Na úvodní gól klání se čekalo až do 39. minuty, v níž skóroval Sven Klimbacher. Dvě vteřiny před koncem však Slovinci dokázali srovnat a v samostatných nájezdech dokonce svého rakouského rivala pokořili.

Trenérský tandem Mario Richer a Martin Krainz má momentálně k dispozici velice kvalitní gólmanskou dvojici Frederic Cloutier a Fabian Weinhandl. Právě Weinhandl dostal proti Jesenici přednost před Cloutierem, který stál v bráně předchozí čtyři duely (rovněž proti Znojmu).

Defenzivní část mužstva se opírá o kanadské pilíře Cole Jarretta (7 + 23) a Dustina Van Ballegooie (10 + 19). Nově se v barvách Grazu představuje také robustní Philippe Paquet (5 zápasů). Stálicí v mužstvu je již několik sezón Rakušan Sven Klimbacher (4 + 11).

Útočné řady před sezónou výrazně vzpružil příchod Bretta Lysaka (17 + 29), jemuž sekunduje brněnský rodák Zdeněk Blatný (19 + 26), který do Grazu přišel rovněž v létě ze slovenského Trenčína. Dalšími zajímavými jmény na soupisce jsou jistě Fin Toni Dahlman (8 + 19) či Kanaďan Guillaume Lefebvre (8 + 6).

Těsně před uzávěrkou přestupního termínu posílil ofenzívu další kanadský hráč Brad Schell, jenž by měl být připraven ve Znojmě naskočit na led. Svému týmu bude chybět dlouhodobě zraněný útočník Daniel Woger, nemocní jsou již zmiňovaný Toni Dahlman a Sebastien Bisaillon, jejichž start je sporný.

Vzájemné zápasy

Graz patří společně s Lublaní ke dvěma klubům, které Orli v letošní EBEL neporazili. Ke čtyřem porážkám od soupeře ze Štýrska v základní části přibyla další prohra ze 4. kola nadstavby. Přestože znojemští hokejisté vedli na ledě soupeře ještě osm minut před koncem 2:0 zásluhou gólů Mika Dantona a Petra Puchera, domácím se podařilo během čtyř minut vyrovnat, vynutit si prodloužení a ve třetí minutě nastaveného času rozhodl o bodu navíc pro svůj tým Čech ve službách Grazu Zdeněk Blatný.

Z kabiny Orlů

I přes smolnou ztrátu bodu v Grazu zažívá Znojmo téměř snový vstup do nadstavbových bojů. Ze čtyř zápasů ukořistilo hned sedm bodů, především ty z ledu Vídně přiblížily Orly k branám play-off. Právě v Albert Schultz Eishalle se v úterý odehrála dech beroucí partie, v níž se nejdříve ujali vedení jihomoravští hráči gólem Antonína Bořuty. Vídeňští však během dvou přesilových her otočili skóre a po dvaceti minutách šli do šaten spokojenější. Hosté na začátku druhé třetiny doslova přikovali Rakušany v jejich obranném pásmu a třemi góly v rozmezí tří minut zaskočili soupeře. Když v závěru druhé periody navýšil na tříbrankový náskok Petr Kanko, zdálo se být rozhodnuto. Ani domácí však nehodlali prodat svou kůži lacino a dva rychlé góly zadělaly na drama. Orli měli v závěru utkání několikrát obrovské štěstí a v bráně skvělého Kacetla, který svůj tým v těžkých chvílích podržel. Ani hra bez gólmana minutu před koncem Vídni nevyšla a do prázdné klece pojistil výhru Znojma Aleš Staněk.

foto
Aleš Staněk vstřelil v nadstavbě již tři góly

Po vítězství nad Vídní se šance na play-off pro Znojmo výrazně navýšily. Do karet Orlům hraje také los, díky němuž odehrají Jihomoravané tři zápasy ze zbývajících čtyř na domácím kluzišti. Hned v tom pátečním chtějí svěřenci trenéra Martina Stloukala navázat na povedená vystoupení z posledních kol. „Pokud se budou kluci držet našeho systému a vytvoříme si tlak, máme velmi dobrou šanci na vítězství,“ věří svému týmu Stloukal.

Podíváme-li se na bodování v nadstavbové části, zjistíme, že na vrcholu znojemských statistik stojí Peter Pucher (2 + 4), těsně za ním se drží Martin Podešva (1 + 4) a Aleš Staněk (3 + 1), jenž je nejlepším střelcem Orlů v nadstavbě.

Hlavní: Igor Dremelj (SLO), Ladislav Smetana (AUT)
Čároví: Matjaz Hribar (SLO), Andreas Hütter (AUT)

Sestavy z posledního utkání

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Hranáč, Stehlík, Pláněk, Štach, Bořuta, Škadra, Hájek, Sova - Danton, Haman, Staněk - Podešva, Šeda, Havlík - Beroun, Pucher, Kanko - Trojan, Bartoš, Lattner.

Moser Medical Graz99ers: Weinhandl – Jarrett, Paquet, Klimbacher, Lembacher, Reinthaler, Van Ballegooie, Zusevic, Peicha – Lysak, Blatný, Maier – Harand, Latendresse, Iberer – Lefebvre, Busque, Ganahl – Wilfan, Moderer, Dahlman.