Z orlí perspektivy: 35. kolo ZNO – SPA

ST 21. 12. 2005
Z n o j m o - Vánoční svátky již klepou na dveře, ale ještě než začnou, sehraje všech čtrnáct celků 35. kolo nejvyšší soutěže. Hracím dnem je tentokrát už čtvrtek, aby se hráči stihli před Štědrým dnem rozjet do svých domovů. Znojmo se na domácím ledě utká s pražskou Spartou, která rozhodně nemůže být spokojená se svou současnou dvanáctou pozicí v tabulce. Od pátého místa Orlů ji však dělí pouze osm bodů, což není ztráta nedosažitelná. Jestli bodová nadílka připadne Pražanům či Znojemským, nebo jestli se soupeři o body podělí, uvidíme v Hostan aréně tradičně od 17.30 hod.

HC Sparta Praha

Sparťany vede od poloviny listopadu staronové trenérské duo František Výborný, Marian Jelínek, které po neuspokojivých výkonech mužstva nahradilo trojici Šindel, Doležal, Volek. Výborný už Spartu několikrát trénoval, naposledy v roce 2001, Jelínek loni působil jako jeden z asistentů kouče Lenera. Z funkce generálního manažera klubu ve stejné době odstoupil Luboš Koželuh, jehož nahradil Viliam Sivek. Impulsem k těmto velkým změnám bylo mj. i utkání se Znojmem, které domácí celek porazilo šťastným gólem 2:1, dřívější letošní vzájemný duel Orli také vyhráli – 3:1. Hráčského kádru se změny příliš nedotkly, nedávno pouze mužstvo opustil útočník Vopat a s Karlovými Vary si Holešovičtí vyměnili Dobroně za Ptáčka.

Sparta na jihu Moravy zakončí zatím neúspěšnou šňůru čtyř utkání na hřištích soupeřů. Ze všech extraligových celků má snad nejzmatenější rozpis zápasů kvůli častým předehrávkám či dohrávkám. Posuďte sami: za 28. kolem následují kola 34., 29., 30., 32., 33., 35., 38., 31., 37. a 39. Souboj 36. kola s Hamé byl hrán mezi kolem 15. a 16. Naposledy tedy hráči s „S“ na prsou hráli v neděli 11. prosince 33. kolo s Pardubicemi, kterým venku podlehli 3:4. Měli tak jedenáctidenní pauzu, aby zkonzolidovali síly. Přesto mají tři hráče na marodce a druhý gólman Schwarz se účastní MS dvacetiletých.

Změny v kádru:

Přišli:
Marek Černošek (Vítkovice – host.), Angel Nikolov (Liberec), František Ptáček (Karlovy Vary)
Petr Havelka, Josef Straka (oba Plzeň), Ladislav Rytnauer, Roman Hlouch (oba Jihlava – stř. starty)

Odešli:
Martin Hlavačka (Liberec), Lukáš Bolf (Vsetín – host.), Michal Dobroň (Karlovy Vary)
Jiří Zelenka, Jakub Šindel (oba Plzeň), Roman Vopat (Jokerit Helsinki, FIN)

Zranění, nemoci: Tabaček – zlomená lýtková kost, Kratěna, Kašpařík – oba po operaci kolena

Předpokládaná sestava: Bříza (?) - Černošek, Nikolov, Vykoukal, Jan Hanzlík, Ptáček, Toman, Stehlík - Špaňhel, Sivek, Chabada - Ton, Marek, Štrba - Havelka, J. Straka, Netík - Dragoun, Langhammer, M. Růžička

Trenéři: František Výborný, Marian Jelínek

HC Znojemští orli

Orli se díky vysokému vítězství ve Vsetíně vyhoupli na pátou příčku a zaokrouhlili svůj bodový zisk na rovnou padesátku. I přes virové onemocnění nastoupili brankář Trvaj a útočník Haman, v pořádku už je i Erat. Znojemskou kabinu opustil Rus Petrakov, který neuspěl na zkoušce. Při účasti obránců Šmacha a Švrčka na juniorském šampionátu bude zřejmě opět jako sedmý bek do hry připraven Fin Varakas, jehož si trenéři stáhli z hostování v Olomouci.

Změny v kádru:

Přišli:
Jan Švrček (Prostějov / Přerov – host.)
Jakub Kraus (Karlovy Vary – host.), Andrej Petrakov (Třinec – zk.)

Odešli:
Pavel Selingr (Karlovy Vary – host.), Tomáš Chlubna (Bratislava, SVK / ?), Andrej Petrakov (POL?)

Předpokládaná sestava: Trvaj (Hårstad-Evjen) - Bičánek, Němeček, Čakajík, Jareš, Mojžíš, Heš, Varakas - Ondřej, Pucher, Uram - Erat, Dopita, Ludvík - Beroun, Haman, Plášek - Vaškovič, Mikulík, Kraus

Trenéři: Miloslav Hořava, Jan Votruba, (Jaroslav Vlasák)

Porovnání obou soupeřů

Statistiky hráčů