Vzestup formy se Znojmo pokusí potvrdit proti Pardubicím

SO 18. 10. 2008
<em>Znojmo</em> - Poprvé v sezoně dokázal znojemský tým naplno bodovat ve dvou zápasech za sebou, navíc v pátečním kole přivezl z Českých Budějovic první vítězství z ledu soupeře. V tabulce tak smazal ztrátu na mužstva figurující nad ním. Na povzbudivé výsledky budou chtít Orli navázat i před domácím publikem, kde se poprvé v sezoně utkají s celkem HC Moeller Pardubice. Východočechům se v extralize daří, z posledních šesti utkání jich pět vyhráli a na jih Moravy pojedou s cílem bodovat. Zápas 17. kola začíná v Hostan Aréně v neděli v 17:30.

Loňská sezona připomínala z pohledu Pardubic noční můru. Klub byl kvůli rekonstrukci své domácí haly nucen odehrát téměř kompletní první čtvrtinu soutěže na soupeřových hřištích a nepovedený start do sezony, kdy Moeller dokonce spadl na poslední místo, se do konce základní části i přes trenérské rošády dohnat nepodařilo. Ambiciózní tým s početnou diváckou kulisou se místo dramatických bitev v playoff musel spokojit s nezáživnými souboji ve skupině o udržení.

foto
⇒ Karel Plášek působil tři sezony v dresu Pardubic, než v roce 1999 zamířil do Znojma

V letní přestávce opustily útočné řady Moelleru dvě významné postavy, Tomáše Rolinka zlákal ruský Magnitogorsk a Petr Sýkora odešel do švýcarského Davosu. Vedení ale nelenilo, přivedlo zpět Tomáše Divíška z Plzně a obranu vyztužilo hned trojicí kvalitních beků ze zahraničních soutěží, z Ruska přišli Aleš Píša, Martin Štrbák a Petr Čáslava. Na trenérskou pozici pak klub vybral Václava Sýkoru, který se po ročním angažmá ve Znojmě rozhodl dále nepokračovat.

Vstup do soutěže měli sice Pardubičtí pozvolnější, postupně se ale dostali do herní pohody a fanoušky kromě dobrých výsledků baví útočnou hrou, vždyť v patnácti zápasech dali 56 branek, druhý nejvyšší počet v lize a o rovných pětadvacet více než Orli. V kádru působí velký počet hokejistů, kteří část své kariéry spojili se Znojmem, kromě ikony fanoušků Petera Puchera oblékali orlí dres také David Havíř, Jan Snopek, Zdeněk Ondřej a Michal Tvrdík. Na druhé straně si pardubickou kabinu v minulosti vyzkoušeli Jaroslav Kameš, Jiří Dopita a Karel Plášek.

Kádru Moelleru se zatím vyhýbají zranění a kouč Sýkora tak má při skládání sestavy spíše příjemné starosti, o místo v sestavě bojuje zejména v útoku několik nadějných mladíků. Nejproduktivnějším hráčem je Jan Kolář, který nasbíral už 19 bodů za šest branek a třináct asistencí. V hodnocení účasti na ledě je na tom úctyhodně Tomáš Divíšek, u jehož jména se skví hodnota +10. Brankářskou jedničkou je s úspěšností zásahů těsně nad 92 procent Ján Lašák.

Znojemští orli se v posledních duelech mohou spolehnout na vynikající výkony Jiřího Trvaje, který s pomocí svých obránců neinkasoval při hře ve stejném počtu hráčů na ledě už 152 minut. Po návratu Jiřího Dopity zůstávají ve stavu zraněných stále Ivo Kotaška, Radim Tesařík a Jiří Beroun.

Sestavy z posledních utkání

HC ZNOJEMŠTÍ ORLI: Trvaj - Štach, Bičánek, Švrček, Mojžíš, Chvátal, J. Mrázek - Erat, Dopita, Selingr - Demel, R. Procházka, M. Růžička - J. Svoboda, Haman, Plášek - Kucharczyk, Meidl, Čachotský

HC MOELLER Pardubice: Lašák – Píša, Čáslava, Snopek, Štrbák, Nakládal, Havíř, Zukal, Šeda – Cetkovský, Pucher, Ondřej – Tvrdík, Divíšek, Pivko – Kolář, Koukal, Starý – Radil, Zohorna, Rákos

Ostatní zápasy 17. kola

HC Vítkovice Steel – RI OKNA Zlín
HC Lasselsberger Plzeň – HC Energie Karlovy Vary
HC Litvínov – HC MOUNTFIELD
HC GEUS OKNA Kladno – BK Mladá Boleslav
Bílí Tygři Liberec – HC Oceláři Třinec po 20.10.
HC Sparta Praha – HC Slavia Praha út 21.10.