Shrnutí sezóny: nadstavbová část

Statistická smršť
ST 30. 5. 2012
<em>Znojmo</em> - Znojemští hokejisté sice skončili po základní části až na předposledním desátém místě, stále však měli šanci postoupit do play-off. Na programu bylo dalších osm zápasů nadstavbové části a Orli ztráceli na osmou pozici, poslední příčku zajišťující postup do vyřazovací části, pouze pět bodů. Hráči a jejich fanoušci si poté prožili nervy až do posledního kola nadstavby, odměnou jim však byla sladká tečka v podobě play-off.

1. zápas, překvapení na úvod

Proti Villachu asi málokdo očekával vítězství. Orli na jeho ledě sehráli jen pár dní předtím poslední utkání základní části a z ledu odcházeli s debaklem 0:7. Ovšem tentokrát bylo vše jinak. Hosté díky gólům Hranáče, Puchera a Staňka zvítězili 3:2, připsali si důležité dva body do tabulky a hned na začátku nadstavbové části se postarali o malou senzaci.

2. zápas, povinná výhra

Druhý duel odehrálo Znojmo před svými diváky proti nejslabšímu celku EBE ligy Jesenici. Zápas to ovšem nebyl vůbec jednoduchý, po dvou třetinách svítil na hrací kostce stav 1:1. Teprve až ve třetí části rozhodli domácí hokejisté o povinném vítězství, když brankami Staňka, Havlíka a Lattnera dali výsledku konečnou podobu.

3. zápas, další senzace byla blízko

Obdobně jako proti Villachu, ani proti Grazu Orlům nikdo příliš nevěřil. Jihomoravský tým nad svým protivníkem v sezóně ani jednou nevyhrál. Přesto byli svěřenci trenéra Stloukala znovu velmi blízko k překvapení. Ještě sedm minut před koncem vedli po trefách Dantona a Puchera 2:0, jenže domácí snížili, poté tři minuty před koncem vyrovnali a gólem v prodloužení otočili nepříznivý stav ve svůj prospěch.

4. zápas, přestřelka ve Vídni

Z Grazu se znojemští hokejisté vydali do rakouského hlavního města, kde svedli s tamním celkem opravdu velký boj. Po první části Vídeň vedla 2:1, ale ve druhé třetině předvedli Orli velkou gólovou smršť. Po gólech Podešvy, Lattnera, Havlíka a Kanka se rázem dostali do tříbrankového vedení, o které se však vzápětí až do konce zápasu strachovali. Vídeň se nevzdala, snížila na rozdíl jediné přesné trefy a místy si vytvořila až drtivý tlak. Vše utnul Staněk, který trefil prázdnou bránu a zpečetil tak výhru svého mužstva.

5. zápas, k play-off schází kousek

V krátkém časovém sledu se Znojmo znovu střetlo s Grazem, tentokrát na svém ledě. Orli se už od začátku, podporováni početným publikem, hnali za vítězstvím. Na branku Berouna dokázali hosté ještě odpovědět, ale slepené góly Dantona a Puchera je srazili do kolen. Výhru v závěru střetnutí pojistil Lattner. Dobrý dojem zápasu pokazili hráči soupeře, když vyprovokovali několik bitek. Za domácí byli nejvíc vidět Danton a Škadra, oba dva měli poté zastavenou činnost na dvě kola a jejich absence byla hodně znát.

6. zápas, postup se ještě nekoná

Domácím zápasem proti Vídni si mohlo Znojmo s předstihem zajistit vytoužený postup do vyřazovací části, avšak nebylo mu to přáno. Oslabený tým čtyřikrát inkasoval a stíhací jízdu zahájil příliš pozdě. Orli se branky dočkali až necelou čtvrt hodinu před koncem, kdy Bartoš snižoval na 1:4. Kosmetickou úpravu provedl ještě v 54. minutě Pláněk, ale víc gólů už diváci na znojemském zimním stadionu neviděli.

7. zápas, zklamání v Jesenici

Chuť si po domácí porážce chtěli znojemští hráči spravit v Jesenici, avšak po zápase měli hořkost v ústech ještě větší. Slovinský soupeř, ač v tabulce poslední, potýkající se s existenčními i finančními problémy, na sobě nenechal nic znát a na Orly vyrukoval s tvrdou a aktivní hrou. Třikrát vedl o tři branky, hosté však bojovali až do konce a v záveru zápasu se dotýkali minimálně bodu, když pět minut před koncem snížil Podešva na rozdíl jediné branky, ovšem k velké lítosti zůstaly všechny body v Jesenici. Před českým mužstvem stál těžký úkol, zvítězit na svém ledě nad silným Villachem a zároveň spoléhat na pomoc ostatních mužstev.

8. zápas, naděje pořád žije

Zápas o všechno, i tak by se dal charakterizovat poslední duel nadstavbové části proti Villachu. Do branky se hned od začátku postavil Marek Čiliak a důležitý zápas zvládl na výbornou. Domácí hokejisté po velkém nervovém boji svého soka porazili 3:2. O góly se postarali Kanko, Podešva a Bořuta. Soupeř snižoval na jednogólový rozdíl v převaze šest na čtyři až deset vteřin před koncem.

9. radost na závěr

Znojmo splnilo první část povinného úkolu k cestě za play-off, avšak druhá byla stále před ním. V posledním kole, do kterého už nezasáhlo, muselo spoléhat na pomoc Jesenice nebo právě Villachu. První jmenované mužstvo hrálo ve Vídni a druhé na svém ledě přivítalo Graz. Vídeň, která nesměla vyhrát o víc než šest gólů, záhadně zvítězila 11:3, avšak radost znojemského tábora stejně vypukla. Graz podlehl Villachu 1:3 a Orly v tabulce nepřeskočil. Jihomoravané obsadili sedmou pozici a hned při své premiéře v EBEL postoupili do vyřazovacích bojů.