Tesla Orli Znojmo Tesla Orli Znojmo

Richard Jarůšek: Dřu a uvidím, co přijde

Richard Jarůšek: Dřu a uvidím, co přijde

Znojmo - Dravost, rychlost a poctivost. To jsou rysy, které vedle žlutých tkaniček, týmového ducha a výborné produktivity zdobí v letošní sezóně Richarda Jarůška. Mladý útočník už v dresu Znojma válčí čtvrtou sezónu a za důvěru a šanci, kterou mu trenér Stloukal dal v prvním útoku, se odvděčuje kýženými výsledky. V pátečním utkání proti vedoucímu celku soutěže, Villachu, si Jarůšek vystřílel hat-trick, a prozatímně tak zaujal místo nejlepšího střelce ligy, přesto ale skromně dodává. „Nechodím do zápasu s tím, že bych musel bodovat, chci pomoci týmu!“

Gratuluji k hat-tricku, jaké byly vaše pocity po třetím gólu?
Děkuji! Pocity byly krásný. Fanoušci skandovali, viděl jsem na ledě i nějaké kšiltovky, ale hlavní je, že jsme zápas vyhráli, můj hat-trick je jenom takovou třešničkou. Všechno vlastně vzniklo tak, že jsem ubruslil protihráče a střílel k bližší tyči. Tenhle gól byl hodně o štěstí. (úsměv)

Můžete v krátkosti zhodnotit duel s Villachem?
Věděli jsme, s čím na nás soupeř vyrukuje a co bude hrát. Bylo nám přibližně jasné, co máme hrát my. To jsme ale věděli i ve Villachu. Tam se nám bohužel zápas nepodařil, takže jsme to chtěli napravit. Myslím, že jsme dobře vstoupili do utkání. Vedli jsme, ale potom jsme udělali pár chyb a soupeř srovnal. Naštěstí se nám podařilo zvýšit aktivitu a přidat nějaké branky. Jsme rádi za to, že jsme vyhráli.

foto
⇒  Richard Jarůšek (vpravo) s Kimem Strömbergem

Jak se vám hraje proti Villachu?
Villach je silný mančaft a právě proto jsou první. Musím ale říct, že oproti loňskému roku je to daleko techničtější tým, loni hlavně všechno mlátili. Letos hrají stejně jako my, takže si to s nimi můžeme rozdat ve hře a zjistit, kdo je lepší.

Otevíral jste skóre utkání, můžete tu situaci popsat?
Dostal jsem krásnou nahrávku od Kima Strömberga, ale bohužel jsem ji nezakončil brankou. Puk se odrazil od gólmana zpět na moji hokejku, ale ani napodruhé se mi nepodařilo dostat ho za jeho záda. Napotřetí jsem mířil nad vyrážečku a zaplaťpánbůh to tam spadlo.

Ve druhé třetině jste svému týmu vracel vedení a zvyšoval na 3:2…
To jsem jenom střílel na bránu… A měl jsem štěstí, byla náhoda, že tam puk propadl.

V útoku máte teď nového spoluhráče, jaká je spolupráce právě s Bryanem Bickellem?
Bryan je silový hráč, je vidět, že má zkušenosti z NHL. Je dobrou posilou. Hraje se mi s ním dobře.

Tento rok je v sestavě Znojma víc zahraničních hráčů, jak probíhá komunikace s nimi?
Někteří umí anglicky a těm, co neumí, se to snažíme překládat, tam není problém. Když vidíme, že to nejde, tak samozřejmě pomáhají ruce a nohy. (smích) Mně osobně taky určitě pomáhá to, že jsem byl rok v Americe a jazyk se pořádně naučil, takže se s nimi dorozumím.

Zmínil jste své působení v Americe, jaké máte z té doby zážitky?
Určitě krásný. Život a vůbec všechno tam byla paráda. Je to jiný svět. Jediné, co mi pobyt kazilo, byl fakt, že mi trenér nedal šanci a nemohl jsem ukázat, co ve mně je. To byl jediné mínus.

Vrátil byste se tam za jiných podmínek?
Kdyby ta šance přišla, tak určitě ano. Amerika je jiný hokej a daleko větší šance se někam dostat, ať už do NHL nebo na farmu. Pokud by šance byla, šel bych a doufal, že budu hrát.

Zmiňoval jste NHL. Momentálně je výluka a hodně hráčů z téhle soutěže nastupuje za extraligové týmy, byl jste se třeba na některé podívat?
Ne, nebyl. Nemáme moc času, zatím jsem to nestihl. Ale i tady vidím několik hráčů z NHL, kteří proti nám hrají a vlastně i Bryan naskakuje za Chicago… Je pro nás dobré, že vidíme, jak jsou na tom tihle hráči a můžeme se s nimi porovnat. Určitě výhoda.

Jsme u hráčů z NHL, u velkých jmen… Jaký je váš hokejový vzor?
Vždy to byl Jaromír Jágr a i nadále zůstává. Poslední dobou se mi taky hodně líbí, jak hraje Sidney Crosby a Jevgenij Malkin. Fandím Pittsburghu, takže i kvůli tomu.

foto
⇒  Jarůšek je s deseti góly momentálně nejlepším střelcem EBEL

Pokud by se stalo, že byste dostal nabídku od nějakého klubu z Extraligy a nějakého týmu z EBEL, pro který se rozhodnete? Kam by vás to více lákalo?
Nevím, hlavně by záleželo na tom, kde by mi dali větší příležitost hrát, kde bych nebyl jenom do počtu. Podle toho bych se rozhodl. Samozřejmě by mi nevadilo, kdybych dostal nabídky z obou soutěží, obě jsou kvalitní.

Rozhodně máte k takové nabídce skvěle nakročeno… Jste nejproduktivnější hráč Orlů, zároveň nejlepší střelec, sledujete tyto statistiky?
Ne, vím, že jsem někde nahoře, ale určitě se na to nedívám. Nechodím do zápasu s tím, že bych musel bodovat. Chci pomoc týmu a to, že dám gól, je jenom odměna za to, že dřu na sto procent a zaplaťpánbu, že se mi to takhle odvděčuje.

V září jste byl také na webu EBEL hodnocen společně s několika nejlepšími mladými hráči a teď jste dokonce nejlepším střelcem soutěže…
Je začátek soutěže a nic to neznamená. Musím se podívat až na konci, jak na tom budu, teprve potom můžu dělat nějaké hodnocení. Na začátku to nemá vůbec žádný smysl, všechno se rozjíždí. Může se mi nejdříve dařit a pak můžu klesnout dolů a nesbírat body. Takhle bych se na to nedíval…

Jaký je váš hokejový sen?
Vždycky to byla NHL, ale té jsem se teď trošku vzdálil. Nedívám se do budoucnosti, den ode dne dřu na tom, abych šel s výkony nahoru. Všechno dělám na sto procent, nedívám se na to, kam bych to mohl dotáhnout. Dřu a uvidím, co přijde.

Dnes byla na stadionu vynikající atmosféra, vnímáte ji vůbec?
Jistě! Byla parádní! My si užíváme každý domácí zápas, není to jenom o dnešku. Když se daří, fanoušci řvou a to nás žene dopředu a jsme za to rádi. Moc jim děkujeme!

Co byste jim vzkázal?
Vzkázal bych, aby takhle, jak fandí, fandili dál! A ať nás v neděli dorazí na stadion opět v dobré náladě podpořit. Když je uslyšíme a poženou nás dopředu, věřím, že uděláme dobrý výsledek a vyhrajeme.

Související články

Reportáž
pá 19. 10. 2012

Znojmo sprovodilo lídra tabulky