Přijde po pauze obrat k lepšímu?

Statistická smršť
ČT 13. 2. 2003
Po čtrnáctidenní pauze se znovu roztáčí kolotoč zápasů hokejové extraligy. Jde do tuhého, do konce základní části zbývá sedm kol. Znojemští hráči, kteří se sérií sedmi zápasů bez výhry propadli v tabulce až na poslední postupové místo, doufají v obrat k lepšímu. Už zítřejší zápas v <a href="http://www.hokej-litvinov.cz/" target=_blank><b>Litvínově</b></a> napoví, zda dvoutýdenní volno Orlům skutečně pomohlo.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Chemikům se na jejich ledě v novém roce příliš nedaří. Z pěti domácích zápasů získali 6 bodů, když dokázali porazit pouze ve 40. kole extraligového nováčka z Liberce 3:2. Zbývající tři body si zajistili za remízy v základní hrací době proti Slavii, Pardubicím a Třinci. Oba zápasy s vedoucími celky ovšem nakonec Litvínov v prodloužení prohrál, shodně 2:3 .
Venku se černožlutým daří ještě hůře. Zde v tomto roce sehráli šest utkání, ze kterých dokázali do vítězného konce dovést pouze utkání v Havířově, 1:4. V ostatních případech Severočeši neuhráli ani bod.

Bilance vzájemných zápasů v letošní sezóně je o malinko příznivější pro Litvínov. Ten totiž dokázal v prvním utkání ve Znojmě vyhrát 3:1. Vítěz druhého střetnutí nevzešel ani po prodloužení, a Orli tak na severu Čech uhráli remízu 1:1. Naopak právě až nastavený čas rozhodl o osudu třetího zápasu, když si domácí Znojmo zajistilo gólem obránce Havíře ze 64. minuty druhý bod za vítězství 4:3. Nejlepším hráčem dosavadních zápasů proti Chemikům byl Peter Pucher, který ve třech zápasech dokázal nasbírat 5 bodů, vše za asistence. Nejvíce bodů v předchozích zápasech si ze Severočechů připsal Ivo Prorok, který Orlům vstřelil jednu branku a na dvě přihrál.

Největšími hvězdami Litvínova jsou zkušení útočníci Richard Žemlička a Petr Klíma. V obranných řadách Severočechů navíc pravidelně nastupuje i Vlastimil Kroupa. Za Chemiky letos nastoupila i dvojice olympijských vítězů z Nagana. Dva zápasy odehrál útočník Martin Ručínský, který nyní hájí barvy klubu kanadskoamerické NHL St. Louis Blues a v deseti zápasech pomohl obránce Jiří Šlégr, který posléze odešel do ruského Avangardu Omsk, kde trénuje bývalý litvínovský hráč, kouč a manažer Ivan Hlinka.

Richard Žemlička: Asi největší bombou před lednovou uzávěrkou přestupů byl odchod dlouholetého kapitána Sparty do Litvínova. Chemici za něj sice obětovali šikovného Jana Alinče, ale zkušený útočník se stal pro severočeský klub velkou posilou. Zároveň je i nejlepším hráčem kanadského bodovaní, i když ze svých 23 bodů získal v Litvínově ve čtyřech zápasech "pouze" tři.

Petr Klíma: Kdo by neznal dalšího litvínovského veterána? Hráč s téměř devíti stovkami startů v NHL je v současnosti nejlepším střelcem klubu.

Vlastimil Kroupa: I když je počet jeho startů v nejznámější souteži světa mnohem skromnější, i tak je více jak stovka zápasů, které odehrál za San Jose Sharks, jistě velkou zkušeností. Možná že i ta se projevuje v jeho výkonech a dnes je Kroupa nejproduktivnějším obráncem Litvínova.

statistiky
nejvíce bodů:

Richard Žemlička 39 23 (9+14)

nejproduktivnější obránce:
Vlastimil Kroupa 45 17 (8+9)

nejlepší střelec:
Petr Klíma 39 18 (13+5)

nejvíce asistencí:
Richard Žemlička 39 23 (9+14)
Tomáš Martinec 45 21 (7+14)

brankáři:
Marek Pinc 25 2,29 93,28%