Pokus Slavie o odpoutání se ode dna

ČT 28. 9. 2006
Z n o j m o - Pražský klub, který byl před začátkem sezóny považovaný za jednoho z největších favoritů, se nyní potácí na poslední pozici v tabulce a hráčské sebevědomí a jistota, jež by měly pomoci ke zlepšení herního projevu, se stále zmenšují a zmenšují. Pražany čeká víkend venkovních zápasů a k prvnímu z nich přijedou na led Znojemských orlů. Utkání začíná v 17:30 v Hostan aréně.
Proč přijít na hokej?

Domácí zápasy Slavie se potýkají s malou návštěvností. Ukáží znojemští fanoušci soupeři, jak vypadá správná podpora týmu?
Pokud se dosavadní nejúspěšnější znojemský střelec Roman Erat zapíše do tabulky střelců i v pátečním utkání, načne svou druhou padesátku.
V dresu Slavie se objeví znojemský odchovanec Jakub Sklenář a dvě nové posily z Liberce.

K jednomu přípravnému utkání se v létě vydali do Prahy i Orli a večer odjížděli spokojeni po výhře 1:0. Celkově ovšem vyzněla příprava pro sešívané dobře, když vyhráli pět z devíti odehraných střetnutí.

Z týmu odešli obránci Jan Novák do ruské Kazaně, Boris Žabka do Liberce a útočníci Radek Duda do švédského Malmö a Milan Kopecký do Litvínova. Na sever Čech se z hostování během play-off vrátil i veterán Ivo Prorok. V rámci úspor vedení nenakupovalo mnoho nových hráčů, a tak jedinou novou tváří je Tomáš Špila. „Je důrazný a má výbornou střelu. Navíc je to mladý kluk. Doufám, že nám pomůže,“ hodnotí slovenského obránce trenér Růžička, který slova o oslabení svého týmu vehementně odmítal. „Do obrany chci zabudovat z juniorky Jirku Jebavého. Do útoku se z hostování v Ústí vrátil Roman Červenka, který se ukazuje ve velice dobrém světle. Bude pro nás velkým přínosem. Ve čtvrté lajně se budou točit další kluci z juniorky - Jakub Sklenář a Růžička. Vondrka a Dlouhý pak dostanou větší prostor, budou hrát v první a druhé řadě.“
Tragické výkony, které Růžičkův tým doposud předvádí, donutily vedení k dodatečnému angažování dalších posil. Martin Hlavačka i Leoš Čermák přicházejí z Liberce, kde nedostávali dostatek prostoru ve hře.

foto/
≡ Ne vždy se utkání odehraje celkem v poklidu.

První zápas, v němž porazila Plzeň 4:3, Slavii vyšel a nic nenasvědčovalo, že by se loňský vicemistr dostal do právě nastalé prekérní situace. V posledních sedmi kolech dokázali zvítězit pouze jednou. Největší ránou byla prohra v Liberci. „Těžce se mi hledají slova. Je to trestuhodná lajdáckost. Dvě třetiny jsme lepší, zápas kontrolujeme, vypracujeme si tříbrankový náskok a utkání vypadá jednoznačně. A pak si ho během jedné minuty zkomplikujeme a prohrajeme. Ten závěr pro mě byl nepochopitelný,“ zlobil se asistent trenéra Ondřej Weissmann. A následující střetnutí se Vsetínem zlepšení také nepřineslo, právě naopak. „Z naší strany to byl strašný výkon. Můžeme jen doufat, že nyní jsme již na úplném dně a budeme se jen zlepšovat. V dnešním zápase jsme nepodali týmový výkon. Nejde si myslet, že naše hra se zvedne pouhým lousknutím prstů,“ komentoval utkání asistent Jiří Kalous.

Poslední zápas, který byl dohrávkou čtvrtého kola, měl být oním startovním a podle představ se měly výkony a výsledky mužstva zlepšovat, ale skutečnost byla nakonec jiná. Sparta svého městského rivala porazila 6:2. „Nám se bohužel nadále herně nedaří, ke cti mužstva lze říct jen to, že pořád bojovalo. První třetina se nám celkem vydařila, vytvořili jsme si řadu šanci, ale neproměnili je. V tom byla Sparta lepší, své příležitosti využila a zaslouženě vyhrála,“ popisoval střetnutí Ondřej Weissmann. „Nedařily se nám přesilovky, a když se nevyužije pět na tři, tak to většinou soupeř potrestá. Být na dně tabulky je pro nás nová situace, ale dostali jsme se tam sami. Máme zkušené mužstvo a musí si s tím poradit.“

Sestava Slavie z posledního utkání: Franěk (25.Hronek) - Kadlec, Kolařík, Žižka, Špila, Graňák, Drtina, Vomela - D. Hruška, Beránek, Sobotka - Endál, Vlasák, Dlouhý - Bednář, Divíšek, Sup - Vondrka, Červenka, Doležal - Kubeš

Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann, Jiří Kalous