Aqotec Orli Znojmo Aqotec Orli Znojmo

Podzim z orlí perspektivy

Podzim z orlí perspektivy

Znojemští hokejisté již směle vstoupili do odvetných soubojů úvodní části hokejové ligy. Mají za sebou téměř dva měsíce plné ostrých tréninků, taktických porad, cestování a hlavně zápasů. Prvních 16 utkání dalo Znojmu na výběr z velmi rozmanité palety soubojů a výsledků, a tak nastal čas k bilancování. V následujících řádcích si s námi můžete ještě jednou projít zajímavé okamžiky, důležité události i zlomové zápasy právě probíhající sezóny.

Před začátkem hokejového letopočtu 2010/2011 navázal znojemský klub bližší spolupráci s extraligovým Třincem. Díky tomuto spojení se na jih Moravy podívalo několik hráčů, kteří zakotvili ve zdejší sestavě – obránci David Rangl a Jakub Kania, útočníci Erik Hrňa, Jakub Orsava, Tomáš Vrba a Martin Podešva. Obranné řady dále posílil Tomáš Klimeš, ofenzívu vyztužil nadějný forvard ze slavné hokejové rodiny Tomáš Rachůnek. Vedení také začalo výrazněji komunikovat s juniorským týmem

První utkání

Orli vlétli do nového prvoligového ročníku jako jeden ze spolufavoritů celé soutěže. Po nečekaně úspěšné letní přípravě a především druhém místě v prestižním Tipsport Hockey Cupu přišel ostrý start v podobě domácího souboje s Hradcem Králové. Již několik úvodních minut ale prokázalo starou hokejovou pravdu, že přípravné a ligové zápasy jsou rozdílné jako den a noc. V první třetině Znojemští inkasovali hned tři góly, a když v polovině střetnutí přidal Hradec čtvrtý zásah, bylo o výsledku rozhodnuto. Fanoušci tak odcházeli z Hostan arény zklamáni, jejich miláčci padli hned na začátku sezóny.

Znojmu se však příliš nedařilo ani v dalších zápasech, i když k dobru samozřejmě musíme přičíst dva body vysekané z ledu Vrchlabí. Také ve druhém domácím utkání opouštěli Orli led jako poražení, tentokrát si na své konto připsali alespoň jeden bod za prohru na samostatné nájezdy s Ústím nad Labem. Následující výlet do Chomutova skončil prozatím nejvyšší prohrou 4:6.

Vítězná série a Pláškovo hostování

Na premiérové tříbodové vítězství museli Jihomoravané čekat až do 5. kola, kdy na svém ledě přivítali Tábor. Výhra 4:2 domácí borce řádně nabudila a herní pohodu si přenesli i do dalšího utkání s Jihlavou, kterou vyprovodili zpět na Vysočinu výsledkem 3:1. Příští zápas v Benátkách nad Jizerou skončil zatím nejvyšší výhrou Orlů 3:0, a když si poté poradili také s mužstvem Písku, začala se do znojemského hnízda vkrádat zdravá suverenita.

foto
Karel Plášek v barvách Písku

Jako zlomové se ukázalo být 9. kolo v Olomouci, kde výborně rozjetou mašinu zastavily dva rychlé góly v poslední třetině. Konečný úder pak dostalo Znojmo v prodloužení, na Hané tak znovu ochutilo hořkost porážky. Mač v Olomouci byl také na nějakou dobu poslední pro Karla Pláška, kterého klub poslal na měsíční hostování do Písku. Na jihu Čech se rychlonohý útočník setkal s další významnou exznojemskou oporou - Jiřím Hešem. Plášek se svému přechodnému zaměstnavateli předvedl v nejlepším možném světle a hned v úvodním utkání skóroval. V nejbližších dnech by mělo Pláškovo hostování končit, a orlí “40” by tak znovu mohla navléknout červenobíločerný dres.

Stará bolest - gólmani!

Ve 12. kole doma s Kadaní odchytal svůj poslední vítězný zápas Luboš Horčička. Avizované problémy s nataženými kolenními vazy prozatím nedovolily znojemské gólmanské jedničce naskočit na led. Mezi brankové tyče se tak musel v dalším velice očekávaném duelu v Třebíči postavit třinecký Peter Hamerlík. Ten se však zhostil své role famózně a před početnou výpravou fanoušků ze Znojma pomohl svému týmu k vítězství 2:0.

30.10. odstartovala černá série Orlů. Vše začalo domácí prohrou s Havlíčkovým Brodem. V divácky přitažlivém utkání tentokrát zaskakoval za Horčičku Ondřej Kacetl, ale ani on ani obrovský tlak v posledních minutách k bodům nevedl. K bodovému zápisu Znojmu nepomohl ani další třinecký gólman Martin Vojtek, který odchytal šedesát minut v Berouně. Pětici gólmanů, strážících klec Jihomoravanů, prozatím uzavírá Michael Panec. Výsledková mizérie se pochopitelně promítla také v tabulce. Z průběžného třetího místa klesli Orli až na současné místo sedmé.

Znojemští reprezentanti

Trenérské duo Soudek-Kastner muselo v posledních zápasech řádně míchat sestavou. Třinečtí mladíci Orsava, Hrňa a Kania si začali plnit povinnosti ve svém mateřském klubu, útočník Beroun bojoval s nastřeleným kotníkem a ze soupisky pomalu vypadávali i další hráči. Po zveřejnění nominace reprezentačního výběru hráčů do 20 let, kde se objevila jména Adama Havlíka, Tomáše Rachůnka, Martina Pláňka a Jakuba Orsavy, museli trenéři sáhnout k odložení dvou zápasů – doma s Vrchlabím a v Ústí nad Labem. Další utkání tak odehrají Znojemští v pondělí 15. 11. v Ústí nad Labem, doma pak přivítají ve sváteční středu 17. 11. Chomutov.

Statistická smršť ve znojemském hnízdě

Nejproduktivnější hráč: Vladimír Říha (7 + 4), celkově 32. místo
Nejproduktivnější obránce: Lubomír Štach (1 + 6)
Nejtrestanější hráč: Martin Pláněk (24 trestných minut)
Nejlepší v tabulce +/-: Aleš Staněk (+5)
Nejhorší v tabulce +/-: Adam Havlík (-6)
Nejvyšší domácí návštěva: 1778 diváků (6. kolo, Jihlava)
Nejnižší domácí návštěva: 1224 diváci (5. kolo, Tábor)
Průměr diváků na zápas: 1441 divák (7. místo)
Nejrychlejší gól: Tomáš Rachůnek 3:24 (10. kolo, Chrudim)
Nejpozdější gól: Vladimír Říha 59:27 (7. kolo, Benátky n. J.)
Nejrychleji inkasovaný gól: Petr Horčička 0:57 (11. kolo, Litoměřice)
Celkem vstřelených gólů: 46
- z toho v 1. třetině: 11
- z toho ve 2. třetině: 10
- z toho ve 3. třetině: 23
- z toho po základní hrací době: 2
Celkem inkasovaných gólů: 40
- z toho v 1. třetině: 14
- z toho ve 2. třetině: 8
- z toho ve 3. třetině: 15
- z toho po základní hrací době: 3
Vstřelených gólů v přesilovkách: 15
Inkasovaných gólů v oslabení: 9
Vstřelených gólů v oslabení: 2
Nejvíce střel na gólmana soupeře: 52 (10. kolo, Chrudim)
Nejvíce zásahů gólmana Znojma: 55 (9. kolo, Olomouc)