Orlím zrakem: Petr Kanko vs. Eric Johansson

Zaostřeno na...
ST 5. 10. 2011
<em>Znojmo</em> - Dva vynikající útočníci. Dva pilíře produktivity svých týmů. Řeč je o znojemském Petru Kankovi a maďarském Ericu Johanssonovi. První jmenovaný si své místo ve znojemském týmu vydobyl teprve letos, ten druhý už ve Fehérváru válí svoji druhou sezónu. Oba hráči mají zkušenosti ze zámořských soutěží. Který z nich ale vyjde lépe ze vzájemného srovnání? Na tuto otázku jsme hledali odpověď v pátečním zápase, kdy se na ledě tito dva tahouni střetli. Výsledek vidíte zde.

Petr Kanko

Orli na začátku letní přípravy před vstupem do nové soutěže i sezóny hledali posily, které by vyztužily jak obranu, tak i posílily útočnou činnost. Jednou z nových osobností týmu byl v té době i sedmadvacetiletý Petr Kanko, který přišel do města vína a okurek na čtrnáctidenní zkoušku, po níž dostal příležitost zůstat na jihu Moravy. Nyní už všichni fanoušci znojemského celku vědí zcela jistě, že si bývalý ústecký Lev tuto šanci plně zasloužil.

Odchovanec pražské Sparty získal cenné zkušenosti v zámoří, kde působil sedm sezón převážně na farmách, má za sebou ale i několik startů v NHL v dresu Los Angeles. Do České republiky se vrátil až v roce 2008, tenkrát oblékl dres třineckých Ocelářů, v jejichž službách zůstal dva ročníky. Ve městě u samých hranic s Rakouskem patří 180 centimetrů vysoký Kanko k nejproduktivnějším hráčům týmu. V šesti zápasech stačil nasbírat šest kanadských bodů za jeden gól a pět asistencí.

foto
Petr Kanko se ukázal jako velice platná posila

Jako jeden z mála se nebojí odvádět svůj díl práce na hranici soupeřova brankoviště a jít tvrdě, přesto v mezích pravidel, do každého střetu s protihráčem. Společně se svými parťáky v útoku, jimiž se stali Jan Lattner a Martin Podešva, v posledních dvou zápasech zaujali post elitní úderné formace. Poprvé naskočili na led jako zahajovací pětka právě v pátečním domácím utkání proti maďarským Ďáblům, kterým Znojmo nakonec podlehlo 3:4. Statistiky -/+ z tohoto zápasu má ostřílený útočník vyrovnané. Dvakrát byl přítomen na ledové ploše, když inkasoval Ondřej Kacetl, dvakrát když se puk třepetal v síti za zády Munroa.

Celek trenéra Soudka v duelech trápila četná vyloučení, ta se nevyhnula ani Kankovi. Poprvé a zatím naposledy navštívil muž s desítkou na zádech trestnou lavici právě v duelu s Fehérvárem, kdy byl vyloučen v čase 43:48 na dvě minuty za zdržování hry. Trenéři služeb tohoto pracovitého útočníka využívají nejen při tradičním počtu hráčů na ledě, ale i ve chvílích, kdy má tým buď početní výhodu nebo nevýhodu.

Kankovi není cizí ani střelba na bránu, v pátečním zápase vyslal na Munroa celkem šest střel. Co se přesnosti přihrávek týká, není mu co vytknout. Svým klidem diriguje celou pětku. Jeho nejkratší střídání v zápase můžeme datovat do času 25:27, kdy Znojmo dostalo od Ryana svůj druhý gól a přítomní hráči byli odvoláni z ledu po sedmi sekundách hry. Naopak nejdelší střídání znojemské desítky se odehrálo na konci druhé třetiny, kdy byl Kanko na ledě celou minutu a dvanáct sekund.

Eric Johansson

Švéd narozen v kanadském Edmontonu má na svém kontě velkou řádku zkušeností. Od svých patnácti let naskakoval na led v dresu Tri-City Americans ve WHL. Za svůj juniorský mančaft odehrál celkem 263 utkání a nasbíral úctyhodných 266 kanadských bodů. V sezóně 2002/03 zakotvil v AHL na tehdejší farmě současných New Jersey Devils, Albany River Rats, kde strávil tři krásné roky. Poslední ročník za mořem odehrál devětadvacetiletý centr v menší hokejové soutěži, tz. ECHL, v dresu Augusta Lynx, kde ve dvaačtyřiceti zápasech stihl nastřílet patnáct branek a na jednadvacet dalších přihrát.

Po příchodu do Evropy vedly první Johanssonovy kroky do Švédska, kde působil v týmech Mora IK, HV71 a Leksands IF. S HV v roce 2008 vyhrál švédský šampionát a do paměti fanoušků se zapsal nesmazatelnou červenou tuší, když svojí trefou v prodloužení rozhodl šestý duel finálové série. Tento 183 centimetrů vysoký útočník vyzkoušel i finskou SM-liigu, kde po dobu osmi zápasů působil ve službách úspěšného TPS.

Jako správný světoběžník nezakotvil Johansson ani tentokrát na jednom místě a už v sezóně 2010/11 putoval do jižnější části Evropy, konkrétně do Maďarska. V týmu fehérvárských Ďáblů již působí druhou sezónu. Nutno podotknout, že ta první byla velice úspěšná. Z osmatřiceti duelů si stihl odnést 47 kanadských bodů. A protože se stal jednou z opor týmu, podívali jsme se mu v pátek blíže na zoubek.

Na jihomoravský led naskočila maďarská osmatřicítka ve druhé formaci a do hry se dostávala velice často. Trenér Primeau využíval služeb tohoto forvarda při oslabeních i v přesilovkách. Sám Johanson byl přítomen na ledové ploše při všech vstřelených brankách Fehérváru, dvakrát se na gólu podílel asistencí. Velice aktivní byl i co se střelby na brankáře týká. Ondřej Kacetl musel zneškodnit celkem dvanáct pokusů tohoto borce. Velice dobrou práci Eric odvádí i na buly, za zmínku také stojí jeho přesně mířené přihrávky. Nejdelší střídání v pátečním utkání měl šikovný útočník v polovině poslední periody, kdy v pohybu strávil celé dvě minuty.

0 Asistence 2
2 min. Vyloučení 0 min.