Orli zabojují ve Villachu o pozici lídra EBEL

ČT 27. 9. 2012
<em>Znojmo</em> - Znojmo a Villach. Dvě mužstva s orlem ve znaku, dvě mužstva, která si to v přímé bitvě rozdají o 1. místo Erste Bank Eishockey ligy. Znojemští hokejisté již dokázali vyloupit dvě arény svých soupeřů, budou úspěšní také na ledě doposud vedoucích rakouských matadorů? Ostře sledovaný páteční duel startuje ve Stadthalle Villach v 19:15.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Představení soupeře

Pokud byste hledali mužstvo, které před startem sezóny 2012/2013 vyměnilo největší část svého kádru, žhavým kandidátem na tento post by byl právě Villach. Po loňském výbuchu, kdy se tým pod vedením horkokrevného trenéra Mika Stewarta nedostal do play-off, proběhla ve městě na jihu Rakouska nevyhnutelná čistka.

Po otřesech v sestavě se nově v modrobílých barvách Villachu představil finský útočník Antti Pusa či čtveřice kanadských hráčů Brad Cole, John Hughes, Scott Hotham a Justin Taylor, kteří v minulém ročníku tvořili jádro slovinské Lublaně. Spolu s nimi putoval k rakouským orlům také americký gólman Jean-Philippe Lamoureux. Už tak hvězdami nabitou ofenzívu vyšperkoval svým příchodem další Američan Derek Ryan.

Markus Peintner - nepřehlédnutelná osobnost Villachu

Pod vedením hlavního kouče Hannu Järvenpää, v minulé sezóně trenér Lublaně, podává Villach famózní výkony a se ztrátou jediného bodu z utkání s Vídní drží první příčku soutěžní tabulky. V posledních třech zápasech byl rakouský tým stoprocentně úspěšný, nejdříve zdolal mistrovský Linz na jeho půdě 5:2, stejným výsledkem vyškolil i Lublaň a v posledním kole přehrál na domácím kluzišti Záhřeb 3:1.

Samotný Järvenpää očekává perný boj dvou mužstev ze špičky ligy. „Znojmo mělo vemi dobrý start sezóny, nemůžeme je podceňovat. Má silný tým a hraje rychlý hokej, musíme být velmi soustředěni a pracovat dobře v defenzivě,“ zní z tábora Villachu.

Statistikám VSV kraluje hbitý americký útočník Derek Ryan (4 + 7), jenž je zároveň vedoucím mužem produktivity celé soutěže. V těsném závěsu za ním se veze obrovitý obránce Mario Altmann (5 + 4). Zajímavostí je, že Villach má mezi patnácti nejproduktivnějšími hráči soutěže hned pět svých zástupců! Mimo dvojici zmiňovaných se jedná ještě o Johna Hughese (1 + 7), Dereka Damona (4 + 3) a Anttiho Pusu (3 + 4). Gólman Jean Philippe Lamoureux se s úspěšností 94,5 % drží na čtvrtém místě mezi ligovými brankáři.

Z kabiny Orlů

Znojmo je na tom jen o pověstný chloupek hůře než jeho páteční soupeř. Z posledních třech klání si Orli odnesli plný počet bodů, dokázali porazit Lublaň (5:1) a během minulého víkendu na domácím ledě zdolali Linz (3:2) a Innsbruck (5:3). Rázem se tak vyhoupli na druhou příčku ligové tabulky, jen o bod za vedoucí Villach.

Peter Pucher v posledních dvou zápasech vždy skóroval

Trenérské duo Martin Stloukal a Petr Kučírek tak může být spokojeno, k metě nejvyšší však musí pokořit ještě jednoho soupeře. „Villach se prezentuje velmi dobrou obranou a je extrémně nebezpečný z protiútoků. My budeme hrát náš systém, s nímž jsme byli doposud úspěšní,“ nechal se slyšet hlavní kouč Znojma.

Jihomoravané však musí řešit i nepříjemné záležitosti. Zranění některých klíčových hráčů se bohužel nevyhnulo ani znojemské sestavě. Se zdravotními problémy nadále bojují Burke Henry, Adam Havlík a Tomáš Komínek. U dalšího útočníka Davida Bartoše je start nejistý.

Pohled na statistiky Orlů je o mnoho příjemnější. Šesté místo ligové produktivity patří Richardu Jarůškovi (4 + 4), těsně za ním se pohybují jeho spoluhráči z první znojemské formace Kim Strömberg (2 + 6) a Ondřej Fiala (2 + 3). Brankář Ondřej Kacetl se stále drží v nejlepší trojici gólmanů soutěže s úspěšností 95,3%.

Rozhodčí zápasu

Hlavní: Wolfgang Fussi (AUT), Gergely Kincses (HUN)
Čároví: Attila Nagy (HUN), Damir Rakovic (SLO)

Sestavy z posledního utkání

EC VSV: Lamoureux – Pretnar, Altmann, Bacher, Wiedergut, Hotham, Unterluggauer, Steiner – Pewal, Ryan, Pusa – Hartl, Peintner, Petrik – Taylor, Damon, Hughes – Göhringer, Nageler.

ORLI ZNOJMO: Kacetl - Pláněk, Wharton, Štach, Bořuta, Škadra, Sova, Stehlík - Jarůšek, Fiala, Strömberg - Uram, Pucher - Beroun, Šeda, Lattner - Rožník, Crowder, Beránek.

Další zápasy 7. kola

Dornbirner EC - HDD Telemach Olimpija Ljubljana