Láká mě soutěž, která se ve Znojmě hraje. Těším se na ni, říká Sebastian Gorčík

Rozhovory
PO 7. 6. 2021
V dresu Karlových Varů zažil pád a poté rychlý návrat do Extraligy, v západočeském celku si připsal 171 startů v nejvyšší české soutěži. Poslední dvě sezóny patřil ke klíčovým hráčům prvoligového Vsetína. Nyní přichází talentovaný pětadvacetiletý Sebastian Gorčík na jih Moravy, kde jej čeká první mezinárodní angažmá.

Probíhá suchá příprava, kterou hráči nemívají zrovna v oblibě. Jak ji zvládáte?
Letní příprava mi nevadí. Posilovna a běh mi nedělají problémy a je důležité se na sezónu pořádně připravit.

Co rozhodlo o tom, že vaše kroky zamířily právě do Znojma?
Láká mě soutěž, která se zde hraje. Chtěl jsem se posunout a myslím, že Znojmo je skvělá příležitost. Těším se na ligu a doufám, že uděláme dobrou sezónu.

Měl jste více nabídek?
Řešil jsem nabídku z extraligy, z první ligy mělo zájem více klubů. Pak se ozval pan Ohera a zaujala mě jeho nabídka, takže jsem už nic jiného neřešil a chtěl do Znojma.

Jaké očekávání máte od mezinárodní ligy, do které se Orli po roce vrací?
Koukal jsem na zápasy play-off a je to velice kvalitní soutěž. Navíc v ní hraje hodně hráčů se zkušenostmi z nejlepších hokejových lig na světě, takže očekávám bruslivý a přímočarý styl hokeje.

Informoval jste se nějak o týmu, do kterého přicházíte?
Samozřejmě. Znám dost kluků, kteří zde působili nebo ještě působí. Nejvíc informací jsem měl asi od Luboše Štacha a Radima Kucharczyka.

Znal jste některého z hráčů, kteří ve Znojmě nyní působí?
Radima Matuše jsem znal z Karlových Varů. Radka Prokeše z mládežnických reprezentací.

Do týmu s vámi přichází i spoluhráč Jan Bartko. Jak byste jej charakterizoval?
Honza je dobrý kluk i hokejista. Má obrovský přehled na ledě a je velice šikovný. Zároveň si myslím, že to byl minulý rok jeden z nejlepších obránců v 1. lize.

Jaké byste řekl, že jsou vaše silné, případně i slabé, vlastnosti?
Jsem dost soutěživý a nerad prohrávám.

V loňské sezóně jste v 45 zápasech, počítáme-li i play-off, posbíral 33 bodů. Byla tato sezóna mezi muži zatím nejvydařenější?
Asi ano. Na Vsetíně jsem dostal hodně prostoru a cítil jsem důvěru od trenéra.

Hrát před prázdnými tribunami asi nebylo zrovna příjemné.
Začátek bez diváků byl těžký ale postupně jsem si na to zvykl. Na Vsetíně jsou skvělí fanoušci a v play-off by nám určitě pomohli. Slyšel jsem, že tady ve Znojmě jsou fanoušci také vynikající, takže doufám, že v září budou moci přijít na zimní stadion nás podpořit.

Čeho byste chtěl v kariéře dosáhnout, jaký je váš cíl nebo sen?
Soustředím se na nadcházející sezónu. Chci se dobře připravit a uvidíme, jak bude moje kariéra pokračovat.

Jak vzpomínáte na mládežnickou reprezentaci?
Vzpomínám na ty časy rád. Rád bych si v národním dresu ještě někdy zahrál.

Seniorský reprezentační tým vás tedy láká.
Samozřejmě. Reprezentační dres je velká čest.

V roce 2015 jste se na juniorském MS potkal s hráči, kteří dnes hrají v NHL, mj. i s Davidem Pastrňákem. Věřil jste už tehdy, že jednou bude patřit k nejlepším hráčům?
Pasta je vynikající hráč a vůbec mě nepřekvapuje, jak si vede v NHL. Vyčníval už v Havířově, když jsem proti němu hrál ve 3-4 třídě.

Jaký je zatím váš největší hokejový zážitek? Postup s Vary do extraligy, účast na mládežnickém MS či něco jiného?
Asi postup zpět do Extraligy v Karlových Varech. Samozřejmě MS juniorů bylo taky skvělé. Škoda, že se nám nepodařilo udělat nějaký úspěch.

Jaké číslo bude zdobit ve Znojmě váš dres?
Odmalička se mi líbí číslo 47. S tímto číslem hraji už nějakých 7-8 let.

Jaký dojem na vás udělalo město jako takové?
Zatím jsem byl pouze na Rotundě Svaté Kateřiny. Až bude více času, tak mám v plánu prozkoumat město více.

Byl jste už někdy dříve ve Znojmě? Víte zhruba čím je vyhlášené?
Popravdě nebyl. Vím, že je Znojmo vyhlášené vínem.

Nejoblíbenější hráč a tým?
Můj nejoblíbenější hráč je Alexandr Radulov. Odmalička jsem jezdil do Třince na hokej s rodiči, takže Třinec. Ve fotbale fandím Arsenalu a Spartě, oba týmy se už pár let bohužel trápí.

Jak rád trávíte volný čas, když zrovna netrénujete?
Většinou s přítelkyní a se psem. Mimo sezónu jsem chodil na MMA, které mě baví a je dobré na kondici.

Je nějaký tým, na který se na mezinárodním poli vyloženě těšíte?
Nejvíc asi na Salzburg, který má každý rok jeden z nejlepších týmů v lize.