Fin Ville Varakas doufá, že nahradí Švédy

Rozhovory
ČT 11. 8. 2005
Z n o j m o - V kabině Znojemských orlů se před začátkem sezóny 2005-06 objevila už čtvrtá posila ze severu Evropy. Po norském brankáři a dvou švédských obráncích, kteří však již tým opustili kvůli špatné výkonnosti, přišel na zkoušku jednadvacetiletý finský bek <b>Ville Varakas</b>. Předtím se snažil prosadit do týmu třineckých Ocelářů, ale trenéru Nelibovi nakonec nezapadl do koncepce. V úterý se nečekaně objevil na soupisce Znojma v zápase se Spartou, další šanci by měl dostat i ve čtvrteční odvetě. Potom se trenéři Hořava a Votrubou rozhodnou, jestli zůstane nebo ne. <p> <a href="http://www.hcorli.cz/clanek.asp?ID=1596"><b>English version</b></a>
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku Ville, do Znojma jsi přišel na zkoušku poté, co jsi zkoušel štěstí v Třinci. Proč tě tam nechtěli?
Už měli podepsané jiné tři posily a zřejmě, kdybych tam hrál opravdu dobře, kdybych uspěl v testech, podepsali by smlouvu i se mnou. Ale to se nestalo.

Kolik přípravných utkání jsi odehrál v dresu Třince?
Pět.

Jak jsi se vlastně dostal do Znojma? Byla to práce tvého agenta?
Ano.

Za Orly už jsi odehrál jeden zápas proti Spartě. Můžeš zhodnotit svůj osobní výkon? Jsi spokojený? Jak jsi to utkání prožíval?
Byl to dobrý zápas. Snažil jsem se hrát jednoduchý hokej, nic zvláštního. Ale doufám, že ta forma postupně přijde s každým dalším zápasem, a já se snažím být zápas od zápasu lepším hráčem.

Myslíš, že máš velkou šanci zůstat v týmu? Dva švédští hráči už přípravu opustili, protože nesplnili očekávání. Ale hlavní trenér o tobě řekl, že se mu líbí, jak bruslíš…
S nikým jsem o tom nemluvil, ale doufám, že se to podaří. Pevně věřím tomu, že mám velkou šanci tady v sezóně hrát. To je můj cíl.

Můžeš teď prozradit něco o sobě? Kde jsi začínal s hokejem a v kolika letech?
Před poslední sezónou, kterou jsem zčásti odehrál v Lahti, jsem celou svou dosavadní kariéru působil v IFK Helsinki. Začínal jsem, když mi bylo asi osm nebo devět.

Proč ses rozhodl odejít z Finska a zkusit štěstí v Česku?
Vlastně ani nevím. Můj agent mi to doporučil, protože se tady hraje dobrý hokej a člověk se může vypracovat, zlepšit své dovednosti.

Také se ti podařilo proniknout do juniorské reprezentace Finska a zúčastnit se Mistrovství světa 2004. Bylo pro tebe a tvůj tým úspěšné?
Ano, bylo. Všichni čekali, že jako tým nic neuhrajeme, ale vrátili jsme se domů s bronzovými medailemi.

Co je tvým dosavadním největším úspěchem v hokeji?
Řekl bych, že ta medaile, a před dvěma nebo třemi lety jsme vyhráli mistrovský titul v juniorské lize „A“. To pro mě byl také velký úspěch.

Co víš o České republice a českém hokeji?
Vím, že Česko má skvělé hráče. A už jsem byl také dvakrát v Praze a v Písku. Tam se hrál nějaký mezinárodní turnaj. Jinak nevím nic speciálního. Už jsem se toho ale hodně dozvěděl, protože tu jsem už skoro tři týdny.

Už ses stihl spřátelit s někým ze znojemského mančaftu? Například s brankářem Halvorem Hårstad-Evjenem nebo s některými kluky, kteří umí anglicky?
Ano. Někteří kluci opravdu umí dobře anglicky a Halvor bydlí kousek od mého hotelu, takže jsme často spolu.

Jaké máš koníčky?
V létě sportuji, udržuji si figuru, trénuji, dívám se na filmy a podobně.

Jakou školu jsi studoval?
Studoval jsem gymnázium, ale nedokončil jsem ho. Je to na tři nebo na čtyři roky a já mám za sebou jen dva. V podstatě jsem toho tak trošku nechal… (smích)

Dělá nebo dělal někdo z tvé rodiny nějaký sport?
Ne, nikdo.

Máš nějaké sourozence?
Mám dva bratry, ale ti hokej nehrají.

A přítelkyni máš? Jak se jmenuje? Je tady s tebou?
Ano. Jmenuje se Hanna, ale je ve Finsku.

Profil Ville Varakase najdete zde.