Fanoušci byli fantastičtí, jako vždy, chválil brankář Tomáš Duba

Rozhovory
SO 4. 9. 2010
<em>Znojmo</em> - Ve Znojmě sice stihl odehrát pouze jednu sezónu, přesto si dokázal získat přízeň drtivé většiny domácích fanoušků. Je držitelem ceny pro nejlepšího nováčka sezóny, s Orly získal letní pohár, s pražskou Spartou extraligový titul a na MS do 20 let zlatou medaili. Řeč je o Tomáši Dubovi, devětadvacetiletém brankáři, jenž nyní hájí barvy Třince.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024

Po několika letech jste v rámci exhibice hvězd znojemského hokeje znovu oblékl orlí dres. Jaké jsou vaše pocity?
Je to návrat myslím po sedmi letech. Je hodně příjemné vidět po dlouhé době znovu kluky a známé prostředí a zahrát si zase za Znojmo.

Neměl jste v Třinci s vydáním "propustky" na tuto exhibici nějaké problémy?
V klubu samozřejmě nechtěli, abychom se tady já nebo Martin Růžička zranili, ale my jsme hráli tak, aby k tomu nedošlo.

Co říkáte na atmosféru, která tu během utkání panovala?
Byl jsem hrozně překvapený, přišlo docela dost lidí, atmosféra byla super a přineslo to docela hezké vzpomínky.

Jak vlastně vzpomínáte na své působení ve Znojmě?
Byl jsem tady jen jednu sezónu a v podstatě se nám vydařilo úplně všechno. Vyhráli jsme letní pohár, dostal jsem se do reprezentace i do Utkání hvězd, vyhrál anketu Nováček sezóny, takže to všechno bylo fantastický. Měli jsme dobrý mužstvo, skončili čtvrtí po základní části a byla velká škoda, že jsme v sedmém zápase vypadli se Slavií na nájezdy.

Proč jste po sezóně ze Znojma odešel?
Znojmo mě chtělo koupit od Sparty, ale ta mě nechtěla pustit a další sezónu mě poslala do Plzně. Taková byla situace a já s tím nemohl nic dělat.

Sledoval jste nadále dění ve znojemském hokeji?
Samozřejmě, ze začátku hodně, ale člověk má potom vlastní kariéru a už to nesleduje tak aktivně. Byl jsem v kontaktu s některými hráči, a když jsme sem přijeli se Spartou nebo s Plzní, přijetí bylo vždy vřelé.

Jste stále v kontaktu, např. s Radkem Hamanem nebo Karlem Pláškem?
Vždycky když se vidíme, tak se pozdravíme, prohodíme pár slov. Radek stále hraje, což je skvělý, vlastně Karel Plášek taky. Karel Soudek je trénuje a já jsem rád, že jsem je mohl potkat, protože to jsou fajn lidi.

Na ze své dosavadní hokejové kariéry vzpomínáte nejraději?
Určitě, když jsme vyhráli titul se Spartou, ve finále porazili Pardubice a v posledním zápase jsme zvítězili 2:0, takže na to vzpomínám strašně rád. Další dobrá vzpomínka je MS juniorů před deseti lety, kdy jsme vyhráli titul a nikdo po nás o už nedokázal. Byla to fantazie, euforický turnaj a já získal cenu pro nejlepšího brankáře.

Je vám 29 let, nepomyslel jste třeba ještě na NHL nebo KHL?
NHL by byla krásná, ale na ni jsem už asi starej. KHL je v Evropě asi ligou budoucnosti, tam bych si určitě chtěl jednou zahrát.

Jaké jsou cíle Třince v následující extraligové sezóně?
Nemáme v Třinci špatné mužstvo a cíle jsou samozřejmě ty nejvyšší. Myslím si, že tak je to správné a není dobré, když jdete do sezóny s tím, že se chcete zachránit. Když budeme hrát tak, jak teď v létě a budou se nám vyhýbat zranění, máme hodně šancí uspět.

Při střídání brankářů jste udělal zajímavou věc lahodící oku diváka, když jste během hry s pukem na holi vyjel z branky, obehrál dva protihráče a poté rozehrál. Děláte podobné věci často?
Já to dělám furt, v každém zápase (smích). Chtěli jsme se s Pavlem Faltou vystřídat a pořád se nepřerušovalo. Dostal jsem se k puku a řekl si, že nahraju a půjdu vystřídat, ale kluci to zamotali a nakonec z toho byl málem gól.

Byl jste letos někde na dovolené?
Má manželka je z Finska, jsme spolu už osm let a rok co rok trávíme dovolenou ve Finsku. Občas někam zaletíme, ale letos jsme byli 15 dní jen tam a bylo to super.

Chtěl byste říct něco závěrem, třeba něco vzkázat znojemským fanouškům?
Fanoušci byli fantastičtí jako vždy. Chtěl bych jim vzkázat, ať takoví zůstanou, a vždy je super před nimi hrát.