Eliáš: Je to hlavně o komunikaci

Aktuální zprávy
ST 8. 12. 2004
Z n o j m o - Znojmo jednoznačně vyprovodilo ze svého ledu karlovarskou Energii a potvrdilo tím vzrůstající formu z posledních zápasů. Jejich šňůru bez porážky dokázala přerušit jen vedoucí Sparta. Základem vítězství byla dobrá obranná hra a skvělá produktivita první útočné formace Orlů. Nastartovala brankové hody a v zápase si připsala celkem neuvěřitelných devět bodů. Strůjcem úspěšných zásahů byl <b>Patrik Eliáš</b>, který jeden gól dal sám a na další tři s rozvahou a precizností hodináře přihrál. Pochvaluje si spolupráci se svými mladými spoluhráči a tvrdí, že to bylo jen otázkou času, kdy se produktivita celého útoku zvedne.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku „S Ludvem a Romíkem je to hlavně o komunikaci. To je věc, kterou jsem se naučil ve Státech. Hrál jsem v lajně, se kterou mi to vycházelo fantasticky, pak mi kluci odešli. Chvilku mi trvalo, než jsem přišel na to, že hokej se dá hrát s kýmkoli. Je to opravdu jenom o tom, aby si kluci vyhověli a komunikace je hrozně moc důležitá,“ prozrazuje Eliáš.

Je si vědom toho, že všechna utkání nevyšla podle jeho představ. „V Třinci jsme odehráli dobře jen jednu třetinu. První byla špatná, ve třetí jsme byli nedisciplinovaní. Měli jsme štěstí, že jsme dali dva góly a hlavně to, že tam Voki hodně pochytal,“ vzpomíná na předchozí zápas a vrací se i k dalším utkáním, „Myslím si, že proti Spartě a Pardubicím jsme hráli hodně dobře. Totéž proti Vítkovicím a Jihlavě. To byly nesmírně těžký zápasy a myslím si, že jsme je skvěle odehráli. Náš výkon se tak nějak stupňuje a ony už nám i ty góly začaly padat a pak je i lepší nálada v kabině a všechno je pak takový s úsměvem.“

Eliáš chválí i celkově lepší atmosféru v týmu: „Od té doby, co přišel Miloš Hořava s Honzou Votrubou, se nálada a přístup k zápasům úplně změnil. Jestli se vyhraje nebo prohraje, jestli padají góly nebo nepadají, tak ten pocit je vždycky dobrej, protože je to odmakaný, dobře odvedená práce. Má to hlavně systém.“

Vedle Eliáše se daří Romanu Eratovi. Vhodně doplňuje celou trojici hlavně defenzivně, ale v zápase proti Varům vstřelil gól a u druhého Ludvíkova zásahu asistoval. S průběhem zápasu byl samozřejmě spokojen: „Už jsme potřebovali taky něco proměnit, protože třeba se Spartou jsme nemohli dát vůbec nic. Dneska jsme byli rádi, že nám to tam padlo, měli jsme určitě i štěstí. Hlavně jsme perfektně sehráli přesilovky, dlouho je trénujeme. Super jsme je sehráli. Skvěle nám vyšly přihrávky, že jsme to dávali do prázdný brány. Fakt už jsme potřebovali dát ty góly.“ Uvědomuje si, že Orli potřebují získat do reprezentační přestávky, co nejvíce bodů a neztratit kontakt s vedoucí osmičkou. „Je blbý, že všichni před náma vyhráli, my musíme dělat totéž, musíme vyhrávat a v podstatě hrajeme v každém utkání o šest bodů, když už jsme na začátku tak zaspali.“

Neočekávaně se do znojemské brány postavil Robert Slávik. Svůj start vysvětluje: „Voki ráno přišel a říkal, že má teplotu, tak trenéři rozhodli, že půjdu do brány.“ Střídavě hájí branku Třebíče, a proto je stále v zápřahu. „Chytám sice v Třebíči, ale je to úplně o něčem jiným, je to úplně jinej hokej,“ srovnává úroveň dvou nejvyšších českých soutěží. Jeho práci mu v zápase ulehčili spoluhráči a taky je za jejich výkon nemeškal pochválit: „Dneska hráli kluci perfektně dozadu, hodně mi pomohli a vůbec hráli dneska super.“ Vývoj utkání hrál Znojmu do karet, Karlovy Vary byly bezzubé a když se dostaly do šance, nebyly schopné je proměnit. „Vary už se trápí minimálně desátý zápas, leží na nich deka a my jsme měli dneska štěstí, že jsme dali rychlý dva góly. Oni už neměli síly v tom stavu se sebrat. Když je mančaft v takový těžký krizi a od začátku prohrávají, tak se z toho těžko sbírá. Měli sice několik šancí, ale kluci je vždycky dobře pokryli a nedopustili, aby dali gól.“

Vypadá to, že Vary se opravdu zmítají v krizi, Znojmo ji prožívalo před nedávnem. Je možné srovnání těchto období obou týmů? „Nevím, v jaké krizi jsou dnes oni, ale my jsme na rozdíl od nich nedostávali devítky a podobné… Myslím si taky, že výkonnost našeho a Varskýho mančaftu je trochu jiná. My jsme hráli vždycky dobře, prohrávali jsme o gól, měli jsme v mnoha zápasech smůlu, potřebovali jsme se jen zvednout,“ nenachází podobnost znojemský gólman. Zlepšené výkony mančaftu podobně jako Eliáš přisuzuje radikální změně hry: „Zapracovali jsme na systému a dobře jsme udělali. Ale já jsem teď po dlouhé době chytal, takže to je zásluha kluků a Voki chytá super a od toho se odvíjí to, že se mančaft dostává nahoru.“

Po pátečním zápase s Libercem a nedělním výjezdu na Kladno nastane třináctidenní reprezentační přestávka, po které Orly čeká série tří těžkých utkání během svátečního týdne. Už nyní na ně myslí i Roman Erat: „Po pauze nás čekají ty „skvělý“ tři vánoční zápasy, tak si musíme odpočnout, potrénovat.“