Jihomoravané nenašli na Spartu finálový recept

Aktuální zprávy
SO 8. 4. 2006
Z n o j m o – Poprvé v historii se o mistrovský titul utkají dva celky z jednoho města. Oba pražské týmy, Slavia a Sparta, v semifinále play-off přesvědčivě vyřadily dvě letošní štiky, které se oproti očekáváním expertů prodraly mezi čtyři nejlepší celky. České Budějovice i Znojmo až do poslední chvíle věřily, že na bohaté kluby z hlavního města vyzrají. Leč nestalo se tak a finálová bitva Čech proti Moravě se minimálně o rok odkládá. Orli byli po vítězné sérii s Vítkovicemi plni odhodlání, euforie a touhy po dalším úspěchu. Pro sparťany představovali rovnocenného soupeře, kterému jen chyběla troška štěstí.
Vstupenky na Betano Hockey Games 2024 6. duben bude přesto dalším údajem, který si zaslouží zápis do znojemské hokejové kroniky. Znojemští se v konečném pořadí letošního ročníku extraligy umístili na třetí příčce, protože Budějovičtí v základní části skončili až daleko za nimi. Ihned po skončení rozhodujícího pátého zápasu byly krky Orlů dekorovány bronzovým pamětním kovem a kapitán Pucher pozvedl pohár za třetí místo. Bezesporu velký úspěch, o který se zasloužila tato sestava:

brankáři: Trvaj, Suchan
obránci: Bičánek, Němeček, Čakajík, Jareš, Mojžíš, Nikolov, Šmach, Chvátal
útočníci: Štefanka, Pucher, Mikulík, Erat, Dopita, Ludvík, Ondřej, Haman, Plášek, Beroun, Kraus, Vaškovič, Ministr, Smejkal
trenéři: Hořava, Votruba

Znovu si ještě připomeňme, jak se odvíjela semifinálová utkání a co k nim řekli jejich aktéři:

Semifinále 1: Znojmo – Sparta 2:3 po s. n.
Úvodní utkání v Hostan aréně bylo vyrovnané plných 70 minut. Po prodloužení přišly na řadu samostatné nájezdy a v nich prokázali větší zkušenost hráči Sparty. Na brankáře Trvaje byli vysláni „drzí praváci“, kteří provedli shodný fígl. Ze Orlů měl nejblíže ke gólu Dopita.
Jelínek: „Na slabé místo Trvaje při nájezdech upozornil Marek Černošek.“
Bříza: „Výhru nepřeceňujeme, je to jen první krok.“
Hořava: „Bylo to pro nás dobré utkání se špatným koncem.“
Erat: „Šancí bylo dost, měli jsme proměnit hlavně ty ve druhé třetině.“

Semifinále 2: Znojmo – Sparta 3:1
Jediný zápas série, který Znojemští orli vyhráli. Využili domácího prostředí a nedovolili sparťanům, aby si z jihu Moravy odvezli dvě vítězství.
Výborný: „Jeli jsme do Znojma s cílem uhrát jeden zápas, což se nám podařilo.“
Kašpařík: „Kdyby se nám podařilo odskočit na 2:0, vývoj zápasu by byl zcela jiný.“
Votruba: „Gól na začátku třetí třetiny byl pro nás injekcí, Sparta musela více otevřít hru.“
Bičánek: „Nesložili jsme zbraně, bojovali jsme pořád dál, a to rozhodlo.“

Semifinále 3: Sparta – Znojmo 4:1
Mužstvo z Holešovic nechtělo v T-Mobile Areně zklamat přes 10 tisíc svých příznivců a na návštěvníky ze Znojma vlétlo opravdu zhurta. Gól inkasovaný na začátku každé části srazil Orly do kolen, v závěru se zmohli pouze na čestný úspěch.
Jelínek: „Viděli jsme nadprůměrný zápas, který pro nás dopadl lépe než pro soupeře.“
Ptáček: „Znojemší ztráceli puky ve svém pásmu a z toho nám vznikly gólové šance.“
Hořava: „My jsme nezvládli začátky třetin, a proto jsme prohráli.“
Nikolov: „Jako klíčový bych označil druhý gól, který jsme dostali v oslabení.“

Semifinále 4: Sparta – Znojmo 2:1
Po nevydařeném předchozím klání se Znojemští hned v úvodu nadechli k náporu, ale své šance nedokázali využít. Spartě stačily k vítězství dvě branky, hostům se nepovedlo vyrovnat.
Výborný: „Mužstvo to vítězství vybojovalo, vydřelo a tak to v play off má být.“
Sivek: „Znojmo hrálo skvěle, začali přesně tak, jak jsme chtěli začít my.“
Votruba: „V některých fázích utkání nás opustilo štěstí.“
Mikulík: „Dneska to byla škoda, třikrát se nám puk zastavil na brankové čáře.“
Jareš: „Těžko říct, v čem je naše prokletí.“

Semifinále 5: Znojmo – Sparta 1:6
Pražanům stačila k postupu jedna výhra, Orli by museli zvítězit třikrát po sobě. V domácím prostředí hráli trochu pod tlakem, snažili se jít do útoku a otevřeli obranu. Obdrželi šest branek – nejvíce v letošní sezóně, přesto se dočkali mohutného aplausu od publika jako poděkování výkony v celém ročníku.
Jelínek: „Je to hodně o štěstí, srdíčku, vůli a také o kondici.“
Marek: „Důležitý byl čtvrtý zápas, kdy Znojmo bylo lepší, ale my jsme dokázali vyhrát.“
Hořava: „Sparta má zkušenější a lepší hráče. Absolutně to dnes nebyla věc kondice.“
Dopita: „Kdyby nám před sezónou někdo řekl, že budeme třetí, tak budeme asi spokojeni.“

Porovnání obou soupeřů

Základním stavebním kamenem obou družstev byli brankáři. Znojemský Trvaj předváděl skvělé výkony proti Vítkovicím a ani se Spartou nebránil svou klec špatně, přestože se nechal dvakrát vystřídat Suchanem. Sparťanský veterán Bříza však prokázal, že ani v 41 letech nepatří do starého železa a dokáže chytat na vysoké úrovni. Společně s výbornou obranou a efektivním útokem se zasloužil o postup do finále, i když v základní části Pražané tápali.

V obranných řadách Znojma dělali největší vítr sparťanští útočníci J. Hlinka, Kratěna, Ton, Marek, Sivek a další. Zvláště prvně jmenovaný se klubu jako nejčerstvější posila velmi vyplácí a vedení si může gratulovat. V orlím dresu nejvýrazněji úřadoval centr Dopita, jak bývá v play-off jeho zvykem. Dále o sobě dali vědět např. Mikulík a Štefanka.

Semifinálová série už se neobešla bez zranění. Nejprve po Bičánkově zákroku odkulhal do kabiny sparťan Štrba, v dalším utkání dostal pukem do zubů znojemský Ondřej. Následně Stehlík nešetrně srazil k zemi Čakajíka, který snažení svých orlích spoluhráčů v pátém zápase sledoval po otřesu mozku jen ze střídačky. V tomto duelu pak Pilař u mantinelu „odebral vzorek krve“ Berounovi.

Statistiky hráčů

Znojmo vs. Sparta Praha ZNOJMO SPARTA PRAHA