Nové tváře Orlů 2003/2004 III.

Rozhovory
PO 2. 6. 2003
Z n o j m o - Další střední útočník (po Jaromíru Kverkovi), který posílil znojemský kádr, je <b>Igor Rataj</b>. Rodák z Popradu přišel do Znojma z bratislavského Slovanu, se kterým získal tři slovenské mistrovské tituly. Jeho důraz, síla a technika, to by měl být největší přínos pro znojemské mužstvo. Smlouvu podepsal ve Znojmě na jeden rok.
Ověnčen čerstvým titulem slovenského mistra ligy se poprvé objevujete v české extralize. Proč vaše kroky zamířily právě sem?
Byl o mě zájem a já jsem měl chuť vyzkoušet českou ligu. Byl jsem sice chvíli v Rusku, ale česká liga mi přijde bližší. Dalo by se říct, že hrajeme stejný hokej, takže i proto jsem se rozhodl sem jít a ve Znojmě byl o mě největší zájem.

Myslíte si, že si budete muset na českou soutěž zvyknout, že nějaký ten rozdíl bude?
Myslím, že bude, že si budu muset zvyknout. V Česku je víc kvalitních mužstev než na Slovensku. Na Slovensku asi jen tak čtyři mužstva hrají dobrý hokej – Slovan, Zvolen, Trenčín, Košice. Kdyby na Slovensku bylo z těch deseti týmů, co hrají extraligu, aspoň osm na dobré úrovni, dalo by se to porovnávat s českou extraligou. Ale co byli Češi ve Slovanu třeba Pavlát, Javín, Seman, tak říkali, že ani není nějaký rozdíl, jenom že těch kvalitních zápasů se v české extralize hraje víc. Z mého pohledu, když hrajeme přípravné zápasy proti českým týmům, tak mně se proti nim hrálo vždycky dobře.

Ze znojemského kádru jste hrál v Popradu s Peterem Pucherem. Hráli jste spolu v jednom útoku?
Ne. V útoku jsem spolu nehráli. Peter byl v Popradu jeden rok na vojně.

V sezóně 2001/2002 jste si odskočil z bratislavského Slovanu na jedenáct utkání do ruského Chabarovsku. Proč jste tam šel? Nechtěl jste tam zůstat?
Šel jsem tam po dohodě s manažerem klubu a oni o mě měli zájem. Zůstat jsem tam nechtěl, protože se hodně lítalo, bylo to všude daleko. Chabarovsk je blízko čínských hranic. Kdyby byl o mě zájem někde v okolí Moskvy, možná bych tam zůstal.

V té sezóně Slovan získal mistrovský titul. Patří i vám?
Já jsem do Ruska odešel v prosinci a když jsme v Rusku skončili soutěž, přišel jsem zpět, ale už jsem se nemohl vrátit na soupisku Slovanu, ten hrál zrovna finále. Odehrál jsem ale za Slovan hodně utkání, medaili mi dali, takže titul mám.

Na utkání hvězd jste byl druhý nejrychlejší bruslař ze Slováků. Berete rychlost jakou svou přednost?
Já jsem si nikdy nemyslel, že jsem nějak rychlý. A jakou přednost bych vyzdvihl? Možná hru do těla? Možná střelba? Asi tak všeobecně.

Hrajete jenom na postu centra?
Hrával jsem se Žigim (Žigmund Pálfy) levé křídlo i pravé už jsem hrál. Ale v podstatě hraji stále centra.

Kdy jste začal s hokejem a kdo vás k němu přivedl?
Na Slovensku chodili po školách a dělali nábor. Nevím, jestli to tak funguje i tady v Čechách. No a oni mě ve třetí třídě vybrali, a tak jsem začal hrát.

Máte nějaké sourozence, kteří se hokeji věnují?
Ne. Mám bratra, který hraje fotbal. Hrál nejvyšší slovenskou soutěž.

Manželka s dcerou jsou tady s vámi?
Budou tady se mnou, ale chceme nechat dceru dokončit školní rok ve školce v Bratislavě.

Máte nějaké záliby kromě hokeje?
Nemám nic zvláštního. Zajímá mě hudba – všeobecně. Baví mě všechny sporty, tenis a tak…

I televizní sporty?
I ty :-)

Byl jste v Rusku, takže internet pro vás asi nebude neznámou?
Právě v Rusku jsem si poprvé pořádně vyzkoušel internet. V bytě, který jsem měl k dispozici, byl počítač s připojením na internet. Je to zajímavé ten internet, člověk se tam hodně doví a může si najít, co chce. V Rusku jsem měl aspoň přehled, co se děje na Slovensku a s manželkou jsme si posílali maily. Teď počítač doma nemám, přemýšlím, že si koupím notebook, když tak lítám sem a tam.

NEWSLETTER