Chceme hrát hokej pro diváky, říká trenér Jiří Beroun

Rozhovory
NE 3. 7. 2022
Znojemský tým se po více než deseti letech na mezinárodní úrovni vrátil do českých vod a nyní se připravuje na sezónu ve 2. lize, kde bude patřit k favoritům na postup. „Tlak bude samozřejmě obrovský," ví dobře lodivod mužstva a jeho bývalý kapitán Jiří Beroun.

Vracíte se zpátky do českých soutěží, jak tuhle skutečnost vnímáte?
Je to výzva pro všechny. I když hokej nebude na takové úrovni, my potřebujeme zpřístupnit hokej divákům. Cena vstupného bude jiná než v bývalé EBEL. Potřebujeme, aby diváci zase chodili na zimák, aby je ten hokej bavil, chceme jim nachystat produkt s nějakou vizí postupu, udržet tu profesionalitu. To si myslím, že je ve Znojmě nastavené výborně.

Druhá liga se už ve Znojmě hrála dva roky zpátky, ač tedy jen pár zápasů.
Doufám, že s kádrem, který budeme mít, budeme úspěšní. Chceme hrát hokej hlavně pro diváky, žádného „zanďoura“. V EBEL jak se nesestupuje, tak je ten hokej nahoru dolů, furt se něco děje. Když jsem se kolikrát jel podívat po republice na nějaké zápasy, tak jsou hodně svázané taktikou a obranou. Já se pořád přikláním k tomu, že se hraje pro diváky, kteří jsou rádi, když padá hodně gólů.

Příští sezóna bude specifická v tom, že je poměrně dost týmů, které se netají ambicemi na postup. Jak velký bude tlak, když 2. ligu hraje 30 týmů a ve finále postoupí jen jeden z nich?
Tlak bude samozřejmě obrovský. Je to velká výzva, nikdo vám neřekne, že se to povede hned první rok, ale půjdeme se o to porvat a já věřím, že budeme úspěšní. Bude tam dost ambiciózních týmů, nebude to žádná legrace a bude důležité nachystat se na závěr sezóny a být připraven na play-off.

Jaká by měla být skladba našeho kádru, na co se mohou těšit fanoušci? Jak byste chtěl, aby to mužstvo vypadalo a čím se prezentovalo?
Já jako trenér budu pracovat s jakýmkoliv materiálem a budu se snažit ten materiál připravit co nejlíp. Chtěl bych, aby ti kluci tady zůstávali dva tři roky a ne že tu udělají dobrou sezónu a půjdou zase někam jinam. Některá jména máme napsaná, s některými hráči jednáme, především na pozici obránců. Potřebujete samozřejmě kvalitní materiál, ale zároveň i kvalitně pracovat. Toho se snažíme profesionalitou docílit. Budou tam mladí kluci doplnění o zkušené hráče. Zaměříme se na bruslení, abychom hráli náročný a urputný hokej šedesát minut.

Bude Tomáš Svoboda tím lídrem v kabině? Bude kapitánem v nové sezóně?
Nevím, o to jsme se nebavili. Zažil jsem spoustu hráčů, kteří mají něco odehráno, ale jeho přístup je nenahraditelný v tréninku a on to tak má nastavené i v zápase. Každý, kdo by ho poznal, by jej chtěl mít v týmu, protože jde hráčům příkladem.

Je příprava v něčem jiná, než byla loni?
Snažíme se víc běhat, zapojovat silové části, jinak je to prakticky stejné.

Říkal jste, že se chcete prezentovat ofenzívním hokejem. Nebojíte se trošku toho, že ty poslední kluby se budou chtít vytáhnout a budou chtít hrát tvrdší hokej?
S tím určitě musíme počítat, ale takové zápasy byly i v EBEL. Musíme se s tím vyrovnat a připravit se na to. Druhou ligu jsme chvilku hráli a tento styl tam byl vidět.

Jak byste pozval fanoušky na novou sezónu ve 2. lize? Co byste jim vzkázal?
Byl bych samozřejmě rád, kdyby na zimák přišlo co nejvíc lidí, kteří by fandili celých šedesát minut. Fanoušky potřebujeme, aby nás dotlačili na další stupínek. My se jim budeme snažit předvádět kvalitní hokej.

NEWSLETTER