Trénuji to hodně, říká o své gólové parádě Radek Prokeš

Rozhovory
NE 26. 12. 2021
Orlí letka si spravila chuť a ve druhém domácím zápase v krátkém sledu tentokrát skolila silný Fehérvár. Ozdobou tohoto utkání, a nepochybně i celého ročníku ICEHL, byla povedená florbalová finta Radka Prokeše, kterou se v minulosti blýskl Fin Mikael Granlund. Na to, co předcházelo této situaci, i kde se v utkání lámal chléb, jsme se zeptali autora výstavní trefy.
Vstupenky na MS IIHF 2024 v Česku

Jak chutná cenné vítězství nad Fehérvárem?
Povedl se nám vstup do zápasu, což bylo hodně důležité a hlavně to byl naprostý opak posledního utkání s Innsbruckem. Chtěli jsme tu čtvrteční porážku odčinit, což nám vyšlo. Stále ale ve mně zůstává trochu hořkosti, protože náš výkon proti Innsbrucku nebyl podle mě až tak špatný. My jsme ale nedokázali dát góly, kterými bychom se do utkání vrátili. Za výhru proti Fehérváru jsem samozřejmě šťastný, ale porážka od Innsbrucku mě pořád ještě štve.

Reparát za poslední utkání vám vyšel na výbornou i díky kombinační hře, kterou jste oproti utkání s Innsbruckem výrazně zlepšili…
Hodně nám pomohly ty úvodní dva góly, to se potom hraje úplně jinak. Se soupeřem to zamávalo a nám to naopak dalo křídla. Byl to jeden z klíčových momentů celého utkání.

Vy jste vystřihl v první třetině fantastickou a málo vídanou parádu, kterou jste poslal svůj tým do zmíněného dvoubrankového vedení. Pojďme společně po stopách této finty, kterou hokejový svět zná též jako „Michigan goal“.
Věnuju se tomu velmi často na tréninku. Už jsem to v zápasech párkrát zkoušel, ale až dnes mi to poprvé vyšlo. Bylo to na začátku třetiny, takže byl čistý led a navíc mě nikdo nenapadal, když jsem vyjel z rohu. Já si na tohle fakt věřím a pravděpodobnost, že se mi to za těchto okolností povedené je celkem vysoká. Obránce na mě nemohl vyjet, jelikož kluci dobře drželi předbrankový prostor. Pak už je to jenom o tom, jestli to dokážu hodit pod horní tyč, anebo trefím gólmana do hlavy. Jsem moc rád, že se to povedlo.

“Když jsem vyjel z rohu, viděl jsem, že po mně nikdo nejde. Byl začátek třetiny, čistý led... Na tréninku to zkouším často a teď to konečně vyšlo! Jsem šťastný, že mi to tam spadlo“

Radek Prokeš (TESLA ORLI ZNOJMO)

Hrálo roli i to, že brankář Fehérváru byl menší postavy a tedy nezabral v bráně tolik místa?
Asi ano, když tam bude dvoumetrový gólman, tak tam toho místa nebude tolik. Většina brankářů si ale přiklekne, takže tam to místo stejně vznikne. Naštěstí mi to nepřečetl.

Vy jste aktuálně nejlepší střelec týmu, cítíte od obránců, že si vás více všímají?
Nemyslím si, že by si mě nějak speciálně všímali. Dávám hodně gólů z předbrankového prostoru, kde jsem dost bitej… Ale to není jen o mně. Všichni, co před tu bránu chodíme pro dorážku, teč nebo clonit, tohle máme podobně.

Jak moc byla podle vás klíčová situace na konci druhé třetiny, kdy rozhodčí neuznali gól Fehérváru, který padl až po siréně?
To byl hodně důležitý okamžik! Soupeř se mohl dotáhnout na rozdíl dvou branek, což by mu před třetí třetinou dalo spoustu elánu. Ve výsledku ho to ale spíš srazilo dolů, i díky tomu, že se to zkoumalo na videu. Takže pro nás vlastně dobrý (úsměv)

Když se ohlédnete za posledními dvěma zápasy, hraje se vám lépe proti ofenzivně laděným týmům, než proti těm, kteří vychází spíše ze zabezpečené obrany, jako například Innsbruck?
Nemyslím si, že by Innsbruck hrál nějak přehnaně zezadu. Mají podobný styl jako my, hodně bruslení a napadání. Je ale pravdou, že zrovna proti nim se nám ještě nepodařilo bodovat, což je nakonec to jediné, o co jde.

Jak vám osobně vyhovuje nabitý program soutěže přes vánoční svátky?
Já mám rád tyhle zápasy, které trochu naruší stereotyp. Speciální sada dresů, prskavky v hledišti… Já tohle určitě vnímám a líbí se mi, když je trochu „bordel“ na ledě i tribuně.

Domácí zápasy přes Vánoce jsou určitě velká výhoda…
Stoprocentně. O tom se nemusíme vůbec bavit, je to obrovská výhoda i kvůli cestování, které odpadá. Už když jsem to rozlosování viděl na začátku sezóny, věděl jsem, že tohle je pro nás velké plus a může nám to hodně pomoci. Je to ale vždy o tom přenést to na samotný led.

Sledujete tabulku i kvůli netradičnímu formátu zapisování bodů?
Víceméně je to všude přepočítané, a byť to může být pro někoho matoucí, řekl bych, že pro nás to složité není. My s tím navíc nic neuděláme, takže nemá smysl se tím nějak více zabývat. My musíme hlavně vyhrávat! Tam, kde se teď nacházíme, nikdo z nás být nechce. Víme všichni, že máme kádr na to, abychom se v tabulce pohybovali v úplně jiných vodách. A je jen na nás, co s tím dokážeme udělat.

NEWSLETTER